IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банкери: Няма проблем наказателната такса при ипотечните кредити да отпадне

Банките обаче ще компенсират това с друга такса или леко повишение в лихвата

08:14 | 05.04.11 г. 13
Банкери: Няма проблем наказателната такса при ипотечните кредити да отпадне

Няма проблем наказателната такса при погасяване на ипотечните кредити да отпадне, но банките ще компенсират това с друга такса или леко повишение в лихвата, споделиха банкери по време на конференцията Банки, Инвестиции, Пари, която се проведе с медийното партньорство на Investor.bg.

"При отпускането на кредит банките залага допускания, особено когато в началото лихвата е по-ниска. Eдно от допусканията е колко години ще се плаща дадения кредит. Премахването на наказателната такса нарушава този баланс и ако трябва да се премахне таксата за рефинансиране от друга банка, банките трябва да прекалкулират таксите си”, коментира Гълъбин Гълъбов, изпълнителен директор на Емпорики банк България.

„Дали ще се приеме европейската директива е оставено на всяка една държава да реши на местно ниво и това е проблем, който предстои да бъде дискутиран. Лично аз нямам против това плащане да бъде премахното, но ще бъде компенсирано в по-висок лихвен процент или в друга такса”, обясни Гълъбов.

„Не повече от 5% от клиентите успяват да погасят ипотечен кредит предсрочно", заяви Гълъбин Гълъбов.

В края на март тази година Европейската комисия иска отпускането на заеми за закупуване на недвижими имоти в ЕС да стане по-отговорно. Кредиторите трябва най-сетне да гарантират правото на предсрочно погасяване на дълга, се казва в проектодирективата на ЕК.

94% от гласувалите в анкета на Investor.bg искат отпадане на наказателната такса при предсрочно погасяване на ипотечен кредит.

В момента наказателната лихва е до 4% от главницата на кредита. Рефинансирането с нов кредит се оскъпява допълнително от таксата за усвояване на новия кредит, обикновено от 1,5% от стойността му, както и от разходите за заличаване на старата ипотека и учредяване на нова. Допълнителен разход е и сключване на застраховка в полза на новият кредитор, ако периодът на старата полица не е изтекъл, както и плащането на такси за разглеждане на документите на кандидат-кредитополучателя.

Така общите разходи по рефинансиране могат да достигнат почти 6% от стойността на кредита.

Наличието на таксата за предсрочно погасяване намалява конкуренцията между банките в областта на ипотечното рефинансиране и по-този начин поддържа по-високи лихви по вече отпуснатите жилищни кредити, възползвайки се от високата цена при смяна на банката кредитор.

Конкуренцията между банките е невероятна и тя е в полза на клиентите, споделиха банкерите в отговор на въпрос дали има либерализации, подобни на отпадането на наказателната такса, които може да повишат конкуренцията и да понижат цената за клиентите.

"Може би имате усещане, че в банките не се случва нищо, но банките са изправени пред редица предизвикателства и им трябваше време, за да ги формулират. Нека да ви спомена само част от тях. В годините на бума ръстът на кредита беше с 30-40%, но сега растеж на кредитният портфейл няма и няма генератор за печалба, като ще е нужен заместващ източник на тази печалба”, сподели главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов.

Банките имат 617 млн. лв. печалба през 2010 г., но при капитал от 10 млрд. лв., това означава, че генерират само 6,2% доход от капитала или нива, равни на това да държат парите си на депозит в България, а не да развиват банкова дейност, показва справка на Investor.bg.

Според Павлов банките трябва да реализират около 20% възвращаемост на капитала, за да са атрактивни, тъй като изискванията на инвеститорите са за поне 10-12% ниво на този показател.

Кристофор Павлов посочи още, че се движим към среда с повече регулации, а това означава по-голяма цена на услугите на банките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 0
re100
преди 13 години
"При отпускането на кредит банките залага допускания, особено когато в началото лихвата е по-ниска...Премахването на наказателната такса нарушава този баланс и ако трябва да се премахне таксата за рефинансиране от друга банка, банките трябва да прекалкулират таксите си, коментира Гълъбин Гълъбов...Точно това е целта на мероприятието, Гълъбов: Да се спре порочната практика за манипулиране на по-слабо грамотните финансово клиенти. А най-просто казано - да се спре с гръцките номера! Така гражданите ще знаят колко реално ще дължат още преди да са избрали банката. Така наречените от Гълъбин Гълъбов "допускания" са си чиста проба манипулация на клиентите и искрено се чудя защо това още се допуска в България. Всеки има право да избира и да знае колко и за какво ще плаща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
madcow
преди 13 години
"Банките обаче ще компенсират това с друга такса или леко повишение в лихвата."Да компенсират бе, да видим като се отвори конкурентния пазар какви лихви ще държат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
tiggo
преди 13 години
Естествено, че тази такса трябва да отпадне - банката получава цената за използването на договорената сума пари под формата на лихва и тази цена трябва да се плати за толкова време, за колкото са ползвани парите. В момента банките изкуствено пречат на техните клиенти да съкратят този период именно чрез тези наказателни лихви. А относно искането за печалба от поне 20 % - е това ако не е пладнешки обир!?! Кой сектор или компания, като изключим високите технологии, реализират подобни резултати, че и по време на криза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
Raboti
преди 13 години
Често си мисля, че разработчиците на софтуер са поели управлението, но като че ли банките държат юздите и на бизнеса, и на правителствата и на гордите, и на скромните хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Така е то:Кредитът е модерното робство!Като проблемът не са само лихвите, които донякъде се компенсират от инфлацията. Проблемът е основно главницата - ипотечните кредити, бидейки неограничени във времето, могат да изкривят до неузнаваемост идеята за пазарна икономика въобще. Защото с тяхна ""помощ"" човек вече не плаща с нещо, което е изработил, а обещава да плати с нещо, което ще изработи. И когато няма ограничение във времето, в края на краищата, пазара тласка хората да обещават все повече и повече от бъдещите си доходи и така се стига до абсурда цял живот да се изплаща жилище. При положение, че себестойността е значително, значително по-ниска. Но пък какъв сладък, сладък залък за банки и строителни предприемачи е това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
ivo0101
преди 13 години
20 ? Ти шегуваш ли се, на уникредит факторинга има 105%!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
jamiemirror
преди 13 години
Можете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
jamiemirror
преди 13 години
Е те тва е трагичното - господа банкерите решават да сложат нова такса след като незаконната отпадне. И докога така? Докато ги ошмулят с по-солени глоби за неадекватното им поведение!Имаме усещането че банките трябва да се радват че не са на загуба по време на кризата, а не да опяват че печелели под 20% !!! Сатър за такива "икономисти" !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
IvoDim
преди 13 години
"Според Павлов банките трябва да реализират около 20% възвращаемост на капитала, за да са атрактивни, тъй като изискванията на инвеститорите са за поне 10-12% ниво на този показател."Е най-накрая някой да си признае таргетирания ROE ... Няма такова животно като ROE 20% в държавите с развита банкова система. А България е именно такава. Обичайния ROE за такива банки, работещи при аналогични на нашите икономически условия би трябвало да е около 15% максимум.Останалото е дранье! Или накратко ако им е много тежно сдават банката и бегат у чужбина. Иначе рев ...няма печалба....т.е. не го докарване до 22% щото Уникредит през бума правеха годишно приблизително толкова или накратко казано яка свърхпечалба...и сьия плачат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
stoian777
преди 13 години
Точно така господине, точно така. Държавата тотално е абдекирала от този контрол над КРАДЛИВИТЕ и ПОРОБИТЕЛСКИ банчици. Нищо общо нямат тези крадци с западните си побратими. Ако сме в ЕС защо неможем да теглим кредити от западите държави кредити ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още