IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е сред трите страни с най-силна инфлация в ЕС

През февруари потребителските цени се увеличават по-бързо единствено в Румъния и Естония

13:46 | 16.03.11 г. 24
Автор - снимка
Създател
<p><span style="font-size: 9pt;">Поскъпването на храните и транспорта ни нарежда сред трите страни с най-висока инфлация в ЕС през февруари. </span><i><span style="font-size: 9pt;">Снимка: </span><span style="font-size: 9pt;">Sxc.hu</span></i></p>

Поскъпването на храните и транспорта ни нарежда сред трите страни с най-висока инфлация в ЕС през февруари. Снимка: Sxc.hu

България се нареди сред трите държави от Европейския съюз (ЕС), където животът поскъпва с най-бързи темпове през февруари, показаха днешните данни на Евростат.

Потребителските цени в страната ни са се увеличили с 4,6% на годишна база през февруари и единствено Румъния и Естония ни изпреварват с по-висока годишна инфлация от 7,6% и 5,5% съответно.

Средното равнище на инфлация за 27-те членки на ЕС през февруари е 2,8% на годишна база в сравнение с 1,5% инфлация преди година.

В същото време ценовата стабилност се запазва в Ирландия, Швеция и Франция. Това са трите страни от ЕС с най-ниска годишна инфлация от съответно 0,9%, 1,2% и 1,8%.

Ако се осреднят данните за инфлацията през последните 12 месеца, тогава Ирландия, Латвия и Холандия са държавите с най-ниска инфлация за периода, като се отчита дефлация от 1,1% в Ирландия, нулева инфлация в Латвия и 1,2% инфлация в Холандия.

На другия полюс се нареждат Румъния (6,5%), Гърция (5%) и Унгария (4,4%).

В началото на тази седмица данните на НСИ показаха, че годишната инфлация в страната ни е превишила 5% през февруари.

С най-бързи темпове поскъпват хранителните стоки и транспорта.

Данните на Евростат за инфлацията се различават от тези на НСИ, защото Евростат си служи с различна методология, позволяваща съпоставка на инфлацията в отделните страни членки.

Основните разлики между европейския и националния индекс на потребителските цени е, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че използва тегла отпреди три години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 6
IMRO
преди 13 години
Както обикновено плещиш абсолютни глупости, единственият непряк данък, който е увеличен, е акцизът върху керосина, и то с 10%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
all_trader
преди 13 години
я в БГ . За това и четем подбни заглавия - нищо случайно няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
all_trader
преди 13 години
не е така . инфлацията идва от косвените данъци , а не от директните . Нашият "икономист топ 100" наду именно косвените данъци - акцизите основно . това е една от причината за заглавието на тази статия . всъщност основните причини са в международната конюктура , но нашето момче понеже разбира от икономика колкото и вески средностатистически българин просто стана проводник на високата инфлаци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
bbzz24
преди 13 години
защо ли? правиш директните данъци коствени и така ги маскираш като инфлация. визирам случая с непроменените данъци и такси смет за частни лица и десетократно увеличените за фирми, ето ти 'инфлация' на стоки и услуги, когато това де факто е маскирано увеличение на данъците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още