В края на декември 2010 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение са със 106 хил., или с 4,7% по-малко в сравнение със същия период на предходната година, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - с 29 хил., „Строителство“ - с 26 хил., и „Преработваща промишленост“ - с 20 хиляди.
В процентно изражение намалението е най-голямо в икономическите дейности „Строителство“ - с 16,1%, „Хотелиерство и ресторантьорство” - с 12,9%, и „Професионални дейности и научни изследвания” - с 10,3%.
През последното тримесечие на миналата година наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 50 хил., като достигат 2,15 милиона.
Най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности със сезонен характер: „Хотелиерство и ресторантьорство” - със 17,4%, „Селско, горско и рибно стопанство” - с 14,3%, и „Строителство” - с 6,9%.
Най-голямо увеличение се наблюдава в „Административни и спомагателни дейности” - с 6,2%, където нараства броят на наетите по програми и мерки за насърчаване на заетостта, ангажирани предимно с дейности по поддържане на чистотата на обществени места.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост” и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - съответно 23,4% и 18,5%.
Същевременно обаче броят на наетите в тези дейности в края на годината е съответно с 2,3% и 1% по-малко в сравнение с края на септември 2010 година.
Средната месечна работна заплата през последното тримесечие на миналата година е била 669 лв., като за октомври, ноември и декември тя е била съответно 650, 667 и 691 лева.
Средната месечна работна заплата през четвъртото тримесечие на 2010 г. нараства с 10,4% на годишна база, като в обществения сектор тя расте с 6%, а в частния - с 12,7%.
Най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” - с 33%, „Професионални дейности и научни изследвания” - с 21% и „Други дейности” - с 21%.
Най-високи за периода са били заплатите в дейностите „Финансови и застрахователни дейности” - 1 417 лева, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 1 412 лева и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” - 1 308 лева.
Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство” - 432 лева, „Административни и спомагателни дейности” - 437 лева и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - 505 лева.
През четвъртото тримесечие на 2010 г. средната месечна работна заплата нараства спрямо третото тримесечие с 4,9%.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо нарастване на средната месечна работна заплата на тримесечна база са „Образование” - с 12,5%, „Финансови и застрахователни дейности” - с 9,5% и „Други дейности” - със 7,5%.
Намаление на средната работна заплата през четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо предходното се наблюдава в дейностите „Административни и спомагателни дейности” - с 0,9% и „Добивна промишленост” - с 0,1%.
преди 13 години 1-во сме 7 милиона и 300 хил макс. 2-ро безработицата се отчита не за цялотo население, а само за хората в трудоспособна възраст. Те са малко над 2 милиона. Следователно към 100-150 хиляди безработни трябва да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години А каква е безработицата тогава? От 8 милиона българи, 2,15 млн. работят и имаме 10% безработица. Това какво означава - че трудоспособното население е 2,400,000 ли? Много смешни ми се виждат тези 10% безработица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години благодаря ти за изчерпателния отговор! И тука става въпрос за нещо средно между 700 и 1000 лева от твоя пример! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години По-точно казано без отчисленията НА работодателя. Отчисленията на работодателя за осигуровките на работника + заплатата (брутна) се нарича разход за труд. От заплатата обаче работникът сам си плаща (ще не ще) неговата част от пенсионно, здравно и пр. осигуряване, и на останалите пари 10 % плосък данък "общ доход".Накратко ако статистиката ти отчита заплата 1000 лв. (парите които ти е броил чорбаджията) ти взимаш чисто малко над 700 лв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години брутна ама не точно - без отчисленията за работодателя : Брутната заплата е възнаграждението, което лицето получава за положения от неготруд преди приспадането на задължителните и доброволните вноски за социално и здравноосигуряване и данъчните начисления за сметка на наетото лице. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години a другият идиотикс пък продължава да разправя как сме излизали от кризата вече 2ра година . *** цирка е в тая държава . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години А малоумникът Тотю Младенов продължава да разказва приказки как безработицата намалявала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Брутна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тука за каква заплата става въпрос - нетна или брутна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години От пиковата заетост през юли 2008 икономиката е загубила 378 000 работни места /323 000 в частния и 55 000 в обществения сектор/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар