Осигуровките ще се повишат с 1,8 процентни пункта от 1 януари 2011 г. Това стана ясно преди дни след последното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество.
Investor.bg проучи как реагират работодатели от различни икономически сектори на промените.
В някои браншове вече правят изчисления с колко да бъдат намалени заплатите, за да се неутрализира повишението. Според други може да се стигне и до нова вълна от съкращения на работници. Възможно е при масово намаление на заплатите на практика да не се налеят повече приходи в бюджета и така мярката да има само негативен ефект, коментират работодатели.
Иван Андреев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара (БМГК):
Анкета сред 20 от компаниите в БМГК показа, че те държат осигурителната тежест да не се променя. Ако тя все пак се повиши с 1,8 процентни пункта, то това няма да доведе до допълнителни приходи в бюджета. Повечето минни компании ще реагират като намалят заплатите, за да постигнат добри резултати.
Друга част ще съкратят хора. Единици ще свият някое производство. В крайна сметка, ако целта на вдигането е да се напълни бюджетът, то тази цел няма да се изпълни. Все пак всички в нашия сектор ще се справят, въпреки очакваните трудности.
Инж. Илия Келешев, председател на Българска браншова камара машиностроене:
На този етап повишаването на осигурителната тежест няма да реши проблемите на бюджета, но ще бъдат отблъснати чуждестранните инвеститори. 1,8 процентни пункта не е толкова голяма тежест, но се създава обстановка на несигурност.
Машиностроенето е един от най-прозрачните сектори. Като цяло фирмите не са част от сивия бизнес. Повечето компании плащат осигуровки и данъци върху реално получените от работещите възнаграждения. За фирмите, които работят за вътрешния пазар, кризата продължава и в момента, в отделни дружества има забавени заплати и осигуровки.
Но за други повишаване дори с 1,8% ще се окаже непосилно. Вече бяха направени съкращения, така че остава единствено да се режат заплати. След като няма поръчки, няма откъде да има повече приходи.
Там, където част от възнагражденията се дават на ръка, тази практика ще продължи. Ще бъдат натоварени отново онези, които и сега са изрядни и внасят всички дължими осигуровки.
Укриването на данъци и приходи, както и неплащането на осигуровки трябва да спре. Това е задължение на НАП и икономическа полиция, а не работодателите.
Ивайло Константинов, управителят на компанията „Юнион Ивкони“ и председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи:
Увеличаването на осигурителната тежест с 1,8 процентни пункта няма да доведе до допълнителни сътресения за автобусните превозвачи, но за сметка на това те си имат достатъчно проблеми. Това ще е капка вода във вече прелялата чаша. За последните 20 г. фирмите в нашия сектор са намалели с 20%. Тази тенденция е трайна и не се влияе от размера на осигуровките.
Илияна Щерева, член на УС на Туристическа асоциация „Банско“:
Вдигането на осигурителната тежест плюс повишението на ДДС за туризма и минималните осигурителни прагове за бранша – всичко това ще убие бизнеса.
Хората не пътуват заради кризата. Ако наистина смятаме туристическия сектор за приоритет, трябва да има държавна политика. Други държави намират начин приоритетите им да се отразят в данъчните закони. Сега имаме антитуристически мероприятия. В резултат няма да сме конкурентни. Това ще се отрази на персонала, качеството и цената на услугата.
Възможно е някои туристически фирми да свалят заплатите, както и да има съкращения.
преди 14 години егати бизнеса, 2% по-високи данъци ще го съсипят и то в момент, когато може все пак да си ги удържат от работниците. егати мениджърите всъщност! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Pri sburkana sistema kato segashnata + - 1-2% nqmat nikakvo zna4enie tuj kato deficita ste si ostane za po princip. Bi trqbvalo da zapo4ne 4ast ot vnoskata za pencia da otiva v li4na partida(2-ri ili ne si spomnqm koj stulb beshe) v pensionen fond. Fonda prez borsata da gi vrusta v ikonomikata. I kato se pensionira suorvetniq 4ovek da mu se vrustat vnoskite + dohodnostta natrupana prez godinite. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години айде бе, ще намалят заплатите. преди една година пак бяха толкова осигуровките, какво се правят на ощипани! и с колко ще ги намалят с 1,5% отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години To pove4eto taka i taka ne rabotqt za kude da q namalqvat rabotata ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Работниците пък ще реагират като намалят работата ... ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар