Харченето на фискалния резерв за оперативни разходи е недопустимо и е извън всякаква икономическа логика, заяви на пресконференция икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова.
По думите й това показва неспособността на правителството да направи балансиран бюджет и е лош знак за външните инвеститори, които така нямат яснота за бъдещето.
Приходите в бюджета за първото тримесечие на тази година са с 19 на сто по-малко на годишна база, а разходите за същия период растат със 17 на сто, посочи тя. Това показва, че ръстът на разходите не се дължи главно на сключените от предишното правителство договори с фирми, а в голяма степен на решения на сегашното правителство, смятат от института.
От ИПИ подкрепят съкращаването на разходите в държавната администрация, но смятат, че те трябва да се съкратят с 20 на сто за всички министерства и ведомства.
Като цяло оповестената актуализация на бюджета предвижда дефицит от 2,2 млрд. лв., като събраните приходи са с 1,91 млрд. лв. по-малко, трансферите - с 220 млн. лв. по-малко, а разходите са с 475 млн. лв. повече, посочиха от института.
Петър Ганев от ИПИ подчерта, че според актуализацията на бюджета спрямо миналата година приходите ще бъдат с 1,4 млрд. лв. по-малко, а разходите - с 850 млн. лв. повече.
Проф. Ричард Ран, който е председател на Надзорния съвет на института, заяви: „Изключително лоша идея е да се използва фискалния резерв за финансиране на бюджетния дефицит. Тези средства би трябвало евентуално да се ползват за капиталови вложения.“
На въпрос на Investor.bg от ИПИ посочиха, че не препоръчват и увеличаване на външния дълг, тъй като сега сме в благоприятно положение при съотношението външен дълг към БВП.
Относно предвидените 116 млн. лв. субсидии за тютюнопроизводителите, Костадинова коментира: „Не приемаме логиката да се субсидират едни социални групи за сметка на други. Това е безобразие, особено в условията на криза.“
преди 14 години Г-н Костадонов като е не приема тази логика за субсидирането на тютюнопроизводителите, в условията на криза ... да предложи нещо по - логично. Не е професионално да отхвърляш нещо без да посочиш друго, по - добро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Р.Ран ми навява лоши спомени ! Много лоши ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Б.Б. ще ни доведе до просешка тояга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Първо да видим кой е Р.Ран и какви поразии е свършил в България, пък после ще му чуем препоръките! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ето целия материал на колегите от ИПИ http://ime.bg/var/images/Press_finalBTA.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Мислиш ли ?...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ... Те ВЕЧЕ са го изтървали.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Защото един от уроците от голямата депресия е че като се опиташ да балансираш бюджета по време на депресия то всъщност задълбочаваш депресията. Това е азбучна истина от 80 години. За това и се чудих защо Дянков казваше че ще прави подобно малоумие, но за сега изглежда че му се е избило от главата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ПИЧ, тия юнаци няма да изтърват положението ,но и аз недоумявам защо не съкращават разходите ? Не е чак толкова трудно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Е, каква станя тя, тия юнаци както е тръгнало ще изтърват положението.Какво толкова им тежи да съкратят разходите с 20%, особено ефективно е намалението на заплащането, не да се съкращават хора (от което също има нужда), просто да си преподпишат договора с 20% надолу. Лесно и ефективно.Излезе информация че чиновници в М-во на здравето вземали по още 3-4 заплати от граждански договори. Ако е верно, егати измамниците , с народни пари.Другия номер - да съкращават бройки които не са заети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар