Реално изплатените европейски средства в България към 1 май 2018 г. вече са 18,7 млрд. лв. или 2648 лв. на човек от средногодишното население. Това е сумата на всички изплатени суми по проекти, финансирани от структурните и кохезионните фондове на ЕС от началото на 2007 г., откакто България стана член на ЕС и получи достъп до тези средства, посочва в анализа си Зорница Славова от Института за пазарна икономика.
В тази сума влиза и съфинансирането от националния бюджет, платено по такива проекти (без съфинансирането сумата, получена само от фондовете на ЕС, е 15,6 млрд. лева). Средно на година платените средства по европейски проекти са били около 1,244 млрд. лева. Спрямо БВП на страната в текущи цени за периода 2007-2017 г., това е около 2% от БВП на година.
Общата сума, изплатена по европейски проекти към областите на България (т.е. без тези към централната администрация), е 10,7 млрд. лв. или 1525 лв. на човек.
Най-голям е относителният обем на изплатените пари в областите Габрово и София-град – около 2700 лв. на човек, а следващите области в класация са изхарчили значително по-малко средства – около 1700 лв. на човек във Враца и София.
С най-малко изплатени европейски средства е област Сливен – 702 лв. на човек, предшествана от областите Кюстендил, Перник, Пазарджик, Търговище и Добрич – всички с под хиляда лева на човек от населението.
През програмния период 2014-2020 г. към 1 май 2018 г. изплатените суми по всички най-големи областни проекти са към държавни или общински структури и предприятия. Най-голям е обемът на средствата, изплатени в София-град на Метрополитен ЕАД за разширението на столичното метро – 321 млн. лв. (от общо 936 млн. лв.). Следващата най-голяма изплатена сума е в област Благоевград – 190 млн. лв. (от общо 739 млн. лв.) за два лота от АМ „Струма” и тунел Железница.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години 1. До колкото виждам, това са парите само по фондове без субсидиите. 2. Не мога да разбера и дали това са нетни, т.е. изплатени-внесени в бюджета на ЕС, предполагам, че са само изплатени.3. Предвид, че всеки проект има и самофинансиране(веднъж от държавата и втори път от общините) не е лошо да се знае не само на човек колко са изплатени, а и като % от бюджета на съответната община, защото е нормално, че една малка община няма да може да финансира големи проекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Офшорни сметки усвоиха най-мн евросредсттва, а до 2030-та един град смехономика, след 2030-та пари за заплати в държавният сектор, за пенсии и за бюджет на ромите от фалоса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар