Европейските средства у нас масово се възприемат като някакъв подарък или безплатни пари, посочва в свой анализ икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ). Всяко "усвояване" е добра новина, а дори и най-безсмисленият проект, финансиран по европейски програми, се приема по-скоро като положителна фискална новина - влезли са пари от Европа.
Според него скандалите около европейските проекти са по-скоро в посока на това кой се е облагодетелствал от "усвояването", докато темата за здравето на публичните финанси остава на заден план.
Данните от последните години обаче показват различна картина - европейските проекти гълтат все повече национален ресурс и на практика влошават фискалната позиция на страната, категоричен е Ганев.
Той се позовава на статистиката на Министерството на финансите, според която разходите по европейски програми у нас нарастват устойчиво през годините - през 2008 година са под 1 млрд. лева, през 2010 година гонят 2 млрд. лева, през 2014 година вече достигат 4,5 млрд. лева, а през изминалата 2015 година се раздуват до близо 6,3 млрд. лева.
Тези разходи обаче не се финансират само от ЕС, тъй като всяка година държавата прави условно трансфер от националния бюджет към европейските програми. Това на практика е участието на родния данъкоплатец във финансирането на европейските проекти.
В периода 2008-2010 година националният трансфер е бил в рамките на около 500 млн. лева на година, през 2011-2012 година вече гони близо 1 млрд. лева на година, а през 2015 година поставя абсолютен рекорд с около 2,5 млрд. лева.
В последните години има два случая, когато националните трансфери към европейските средства отчетливо са нараствали - това са 2011 година и 2015 година, като и в двата случая националните трансфери са достигали около 40% от всички разходи по европейските програми.
Казано с други думи, към всеки 3 лева, които са били получени у нас от европейските данъкоплатци през 2011 година и през 2015 година, държавният бюджет е добавял по 2 лева "народни" пари. Така, от тези близо 6,3 млрд. лева, похарчени по европейски програми през миналата година, 2,5 млрд. лева са били от джоба на българския данъкоплатец.
"Видно е, че схващането за "безплатните" европейски програми е дълбоко погрешно. Реализирането на един или друг безсмислен проект само и само за да се напомпа усвояването неизбежно води и до прахосването на национален ресурс", пише още икономистът.
Петър Ганев прави анализ и върху ефекта на европейските програми върху структурата на бюджетните разходи у нас.
Огромната част от разходвания ресурс по европейски програми има характер на "капиталови" разходи и на практика постепенно измества чисто националните публични инвестиции. През 2008 г.одина например националните публични капиталови разходи са били близо 3,8 млрд. лева, докато капиталовите разходи по европейските програми са били едва 500 млн. лева.
През 2015 година капиталовите разходи по националния бюджет са се свили до 1,6 млрд. лева, докато капиталовите разходи по европейските програми надвишават 5,2 млрд. лева.
Промяната в структурата на публичните финанси показва, че европейските програми не са просто някаква добавка към бюджета, а имат безспорен изместващ характер и в момента публичните капиталови разходи са силно зависими от европейските програми.
Това още повече засилва тежестта на всеки безсмислен европейски проект - всеки такъв гълта и сериозен национален ресурс и съответно вкарва дефицит, а в същото време най-вероятно е изтласкал някакъв друг национален капиталов разход, който може и да е по-нужен, но не влиза в рамките на съответната програма.
Имайки предвид, че публичната отговорност за безсмислеността на европейските проекти е на практика нулева, можем спокойно да предположим, че тази безсмисленост (разбирай прахосничество) е в много по-големи мащаби спрямо националния бюджет. Стимулите за напомпване на това прахосничество също са налични, тъй като безсмислеността на усвояването облагодетелства близките до властта (клиентелата).
преди 8 години Хубав анализ, но съзнателно или не пропуска един много съществен аспект! Проектите финансирани от ЕС се разследват от ОЛАФ и затова кражбите като процент не са повече от 10-30%. При директно харчене на български бюджетни средства обаче, такъв контрол няма и там кражбите според някои проучвания могат да достигнат и 60-80%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Престани да лъжеш, твоята Библия е комунистическия манифест, твоя пророк е карл маркс, а твоя Бог е "социалната справедливост". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз не се подчинявам на човеци и още по-малко на партийни идеологии тоест разбирам казаното от Господ Иисус Христос ''кесариевото на кесаря - Божието на Бога'' и т.н. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1741150916163135 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ти интернет *** на БСП ли си ?!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 90% внос на храните , двойни стандарти на субсидиите , нулево развитие-обратното! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вчера Корнелия Нинова по ''Панорама'' каза за едни 19 милиарда ЕВРО кражби - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1742287312716162Дойде ми в повече макар,че знам как се ограбва България 5 000 000 000 лв. е сенчеста икономика - се ощетява бюджета ГОДИШНО5 000 000 000 лв. са кражби през разходите на бюджета пак ГОДИШНО5 000 000 000 лв. плоският данък ощетява бюджета ГОДИШНО ,и Бойко Борисов го проумя ,че са източени 27 милиарда с плосък корпоративен данък и т.н. методи като офшорките например - http://***.blitz.bg/news/article/314769"В едно изречение със 194 думите е записано изрично, че този закон и разпоредбите по изключенията по чл. 4 не се отнасят за всички отвъдморски територии на ЕС." - http://***.bloombergtv.bg/shows/2016-03-18/ofshorkite-vlizat-v-obshtestvenite-porachkiПрестъпниците са в Нар.събрание защото правят ''вратички'' в законите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ЕС с нищо не е виновен за нашето състояние. Правилата на играта са еднакви и за чехите, естонците и словенците.Просто не сме дорасли за демокрация. Като включим и някои особености на нашата народопсихология и резултата е впечатляващ. А именно:Най-корумпираната, неграмотна и бедна нация в ЕС. Лично за мен, това е голям срам. Такъв срам обаче не виждам в очите на нашите лидери.Нас ни приеха в ЕС за да не сме им врагове, а не че с нещо ще допринесем.Резултатът е 2.5 милиона напуснали родината и смазана неконкурентна икономика. Малцина са тези които се възползваха от предоставените възможности на ЕС, но болшинството вече не живее в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ЕС ни го натресоха чрез подкупи на политическата класа и измама, никой никога не е давал съгласието си за членството в ЕС с изключение на 2-3 правителства, а това са 60-на човека. Значи 60 човека решават вместо 7 милиона, това ако не е тоталитаризъм здраве му кажи. ЕС е 100% виновен за мизерията в станата защото под диктовката на Брюксел се унищожи цялата комунистическа индустрия, голяма част, от която не беше губеща. Още от 1990 година България беше асоцирана с ЕС и започна готвенето за членство както е сега ситуацията с Украйна. Всичките реформи на "прехода" станаха под диктовката на Брюксел и Берлин, а не от желанието на българския народ. Българския народ няма никакъв механизъм за контрол на никой аспект от политиката на кабинета и единствения път за налагане на такъв е преврата и войната. ЕС е не 100, а 1000% виновен за бежанците както и за мизерията, което властва не само у нас а в половин Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Свободата на словото предоставя безкрайни възможности за безсмислено дърдорене.Парите с които се самофинансираме няма как да са 40 % от стойноста на проектите. Това е пълна глупост и тези изчисления са погрешни. Само ще кажа, че за общините се изискава 5 % самофинасиране. Пък и какво означава безсмислени проекти ? Държавата има нужда от много повече пари, за да инвестира в инфраструктура и т.н. Пък кой *** би казал, че е лошо да получаваш свежи пари. Вместо да се радваме, че успяваме да усвояваме средства. Някакъв *** тръгнал да твърди, че това не било хубаво. Ако не бяха тези пари реално нашата икономика ще отбелязва -1 и дори -2% спад на БВП-то, поради много други фактори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не е за вярване, че един десен икономист може да пише и анализира с мисъл за защита на националните интереси! По въпроса алармираме от години, за съжаление нашият глас може да се чуе само от личните ни блогове, включително от тази интернет платформа!Впрочем, когато говорим за "европейски данъкоплатци", тогава трябва да имаме предвид и себе си, защото годишната вноска на България от няколко стотин милиона евро също е сериозна сума, отделяна от нашата национална касичка!http://krizata.blog.bg/politika/2015/10/15/dyrjava-v-dylgova-spirala.1399772 отговор Сигнализирай за неуместен коментар