IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До какво може да доведе наливането на милиарди държавни пари в заводи за чипове?

Настоящата криза може да предизвика съществени промени в индустрията за полупроводници

18:12 | 28.03.21 г. 24
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;SeongJoon Cho/Bloomberg</em></p>

Снимка: SeongJoon Cho/Bloomberg

Правителства по целия свят субсидират изграждането на заводи за полупроводници, след като дефицитът на чипове затруднява автомобилната индустрия и тази за електроника и подчертава силната зависимост на света от Тайван за тези ключови доставки, пише Ройтерс в анализ.

Но извън консенсуса, че трябва да се направи нещо, за да се диверсифицират доставките, възникват разделения относно стратегията, както и опасенията, че правителствата, които харчат свободно, могат да стимулират прекомерното изграждане на заводи в една индустрия, която в исторически план е била силно циклична.

Правителствата в Съединените щати, Европейския съюз и Япония обмислят да похарчат десетки милиарди долари за модерни фабрики за чипове, тъй като нараства безпокойството, че повече от две трети от най-развитите компютърни чипове се правят в Тайван. По-рано тази седмица висш американски военен командир каза на американските сенатори, че китайското овладяване на острова е най-важното притеснение на военните в Тихия океан.

Китай също предлага безброй субсидии на индустрията за чипове, тъй като се опитва да намали зависимостта си от западните технологии. Страната включително създаде инвестиционен фонд за 29 млрд. долара през 2019 г., което подхранва аргументите, че западните правителства трябва да действат.

Необходимостта от заводи за чипове извън Азия помогна на Taiwan Semiconductor Manufacturing и Samsung Electronics – единствените двама подизпълнители на поръчки за чипове, способни на направят най-модерните полупроводници – да изготвят планове за нови фабрики в САЩ и да се борят за субсидии там в размер на 30 млрд. долара и повече.

Intel, другият играч от „Голямата тройка“, който също прави модерни чипове, направи изненадващ завой, разкривайки, че планира да отвори вратите на заводите си за външни клиенти и да изгради нова фабрика в Европа, в допълнение на двете нови в Съединените щати.

Резултатът от всичко това може да бъде подкрепено от правителствата преструктуриране на индустрията за чипове след десетилетия, в които американски и европейски фирми възлагаха производството си на Тайван и Южна Корея в името на ефективността и достигането на евтини компютърни чипове до милиарди хора.

Напрежение и усложнения

В Япония Canon, Tokyo Electron и Screen Semiconductor Electron ще се присъединят към финансирана от правителството програма за 42 млрд. йени (385 млн. долара), която ще работи с фирми като TSMC за разработката на модерни 2-нанометрови чипове. Япония иска да се увери, че може да прави развити полупроводници в бъдеще и целта ѝ е да изгради тестова линия в близост до Токио с помощта на TSMC.

Дори Индия, която разполага с малка производствена инфраструктура, се надява да подсили позициите си като център за дизайн за глобалните фирми за чипове и да привлече заводи с нови програми за субсидии.

Междувременно властите в Съединените щати се подготвят да одобрят още 30 млрд. долара или повече за инвестиции в чипове през финансирането на Пентагона и чрез съвкупност от нови мерки, подкрепяни от лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър.

Местните власти, както и компаниите, вече се борят за наградата. Миналата седмица Intel показа ангажимента си към Аризона, която има щедра програма за данъчни облекчения, както и утвърдена екосистема за производство на чипове, а анализаторите очакват тя да бъде голям получател на федералните средства.

Последна актуализация: 08:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
Нищо, това не е да отвориш хлебарници. Правителствата на всички държави са доста далеч от тая тема. Повечето вероятно и едно клипче не са изгледали, какво е вътре в тия фабрики. Между другото и компаниите, които правят машини за тях май бяха само 3, едната, която снабдява ТСМЦ е холандска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Да де, до dr.5rov
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Бъди малко реалист. Считаш ли че швейцарецът, австриецът, шведът и даже германеца мечтаят за нанотехнологиите. Можем да го направим, даже и аз мога да го постигна. От утре спирам пенсиите и съкращавам наполовина здравният бюджет и не един, а два завода ще открия. Не считам българите за oтпадъци, а ги харесвам такива каквито са - крадливи, лъжливи, лениви ...... Това сме ние, а ти желаеш да сме тайванци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
abdul
преди 3 години
Е значи ще привлечем кадри от китай.. и без друго там ядат само ориз, а доматите само с колците.. ще им дадем малко свинско и мисля, че няма да се поколебаят да ни служат лоялно до живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
dr.5rov
преди 3 години
Не харесвам хора, които определят какво Не можела България, разбирай българите. Сблъсвал съм се с такива. По правило това са социални отпадъци, които прехвърлят собствения си неуспех върху всички останали. Сигурно за да могат да спят спокойно и да не се чувстват ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
Съвременните технологии не боравят със 0,07 микрона чипове, а с 0,007 микрона(7 нанометра). Колкото до русия, там работят с 22 нанометра чипове. Изостават с 3 поколения, което не им пречи да си харесват технологията и да си я хвалят. България не е имала, няма и не и е нужен потенциал за развитието на такова производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Виждам, че ги знаеш нещата и ги разбираш. У нас колкото и да е старнно все пак има проектиране на ИС. Има и тестване на пластини и корпусирани чипове. Разбира се всичко това принадлежи на чужда компания, но все пак европейска. Има и подготовка на кадри. Има дори няколко центъра за проетиране. Колкото и странно да изглежда, това е едно от малкото наследства, което не е напълно унищожено. Може би е чиста случайност или игра на съдбата, но определена роля за това изиграха на времето хора, които разбираха и можеха тази работа. Разбира се, имаше и хора, които се опитваха това да не се случи.А от Инвестор могат да поръчат един обзор на минало и текущо състояние на българската микроелектроника. Ще е е много поучителна история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
Ivel
преди 3 години
Някога имахме в Ботевград и отчасти в София. Не беше кой знае какво ама в началото на 90 те спряхме и приключихме окончателно на 1 микрона технология. За 30 години от тогава вече технологията е 0,07 микрона или дори по надолу. За такова производство освен технологията и инвестицията в качествени чисти стаи, е нужен качествен персонал. Човешкия фактор е повече от половината в тази тиехнология също. Сега не се обучават такива кадри в България а може би и в Европа. В Русия обаче се обучават все още, по понятни причини. Според мен птичето вече отдавана и безвъзвратно е оплетяло към Азия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 3 години
да... не е важно къде се проектират, а къде се печатат... мани че и машините дето ги печатат пак са проектирани тук... определено баш това е бенч марка..! баси тъппотиите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
"Европа се отдръпна от тази надпревара преди много време и вече няма необходимото местно ноу-хау, коментира Хелмут Гасел, ..."Това казва всичко. Сега в Европа няма достатъчно хора на необходимото ниво, които могат да произвеждат това, което се произвежда в Азия. В Европа има доста центрове за проектиране на ИС, но фабрики за производство на самите схеми върху пластини с последващо корпусиране са много малко. Не че няма нищо, но това което имаме не може да произведе необходимите количества.Доста отдавна производството на ИС е бенчмарк, какво е технологичното нивото на една страна като хора, като огранизация и като производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още