IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Днешният полет на SpaceX може да се окаже прелюдия към нова епоха

Транспортирането на астронавти с капсулата Dragon до МКС ще доближи Илон Мъск с една стъпка до заветната му цел – началото на колонизирането на Марс

13:54 | 27.05.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg

Предприемачът и милиардер Илон Мъск се колебае в имиджа си на гениалност и лудост. Сега обаче неговата ракетна компания SpaceX е изправена  пред най-важната си мисля.

Днешният ден (27 май) може да се окаже преломен момент в историята. Планираното по-късно днес изстрелване на капсула SpaceX Dragon на върха на ракетата Falcon 9 от нос Канаверал, Флорида, ще отбележи първия път, когато частен кораб извежда астронавти в околоземна орбита.

 Мъск, космическият предприемач, милиардер и главен изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla Inc., основава компанията SpaceX през 2002 г. Ако неговото начинание успее - лошото време може да отложи изстрелването до събота - това ще бъде най-голямото постижение на неговото космическо дружество до момента, пише в коментар за Bloomberg Майкъл Стрейн.

Крайната цел на Мъск вече е ясна – да положи началото на нова епоха за човечеството – колонизацията на Марс.

Транспортирането

Транспортирането на двама астронавти до Международната космическа станция (МКС) предполага, че голямата амбиция на Мъск може да се окаже нещо повече от неосъществим блян.

мъск мъск

Основателят на SpaceX Илон Мъск. Снимка: Andrew Harrer

При всички положения това ще бъде преломен момент в комерсиализацията на космическите пътувания. Настъпва време, в което космическият туризъм вече ще бъде достъпен. Ако SpaceX успее да докара астронавтите от Флорида до орбиталната станция, подобно нещо ще бъде възможно за всеки друг човек на Земята, който желае, например, да посети някой ресторант в околоземна орбита и да вечеря над атмосферата.

Край на зависимостта

Години наред САЩ ползват транспортните услуги на Русия при полетите до околоземна орбита, след като прекратиха своята програма за транспорт с космически совалки през 2011 г., изчислявайки, че за всеки полет със собствен транспорт НАСА харчи по около 450 млн. долара. След края на програмата Shuttle САЩ се обръщат към руските кораби „Съюз“, проектирани в средата на миналия век от Сергей Корольов.

За много американци премахването на зависимостта на САЩ от руската технология се възприема като възвръщане на старата гордост от времето на серията полети „Аполо“.

discovery discovery

Американската космическа совалка Discovery. Снимка: Richard Sheinwald/Bloomberg

Преди половин век САЩ изпратиха астронавтите Нил Армстронг и Бъз Олдрин на Луната, отчасти с цел да вземат превес в космическата надпревара със Съветския съюз. В разгара на Студената война тази конкуренцията доведе до привличането на забележителни държавни ресурси към НАСА. В пика на надпреварата, в средата на 60-те години, САЩ изразходват по 7 долара на всеки 1000 долара от националния си бюджет именно за космическа дейност.

След като победиха Съветския съюз по отношение на стъпването на човешки крак на Луната, САЩ останаха без ясна цел и космическата им програма зацикли.

Сега обаче изстрелването на SpaceX ще отбележи прераждане на американската космическа индустрия.

Последна актуализация: 23:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 9 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Мдаа, едни ще летят до Марс, други ще ходят във външните си тoaлетни в Сибир и ще псуват Сорос, че е виновен за високата цена на бояришника...Капацитет, кво да се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 4 години
статията пише е важен аргумент и после само пълнеж, паце :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Всичко зависи от гледната точка. Руската е колко е велика русия(ссср) заради това че Гагарин е лежал не знам колко часа в космоса. Американската е "ваш'та м'*** поганска, ние ви плащаме данъци а вие си правите разходки до луната".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 3
panther
преди 4 години
То статията сама си го пише: "САЩ останаха без ясна цел и космическата им програма зацикли." Освен празните приказки тип бивш комсомолски секретар. И в коментарите май доста комсомолски секретари са се събрали, но този път на новия голям брат. Космическата индустрия ЩЯЛА да отбележи прераждане. Ами ще поживеем ще видим. Дотук се вижда само един частен пилотиран космически полет. И даже и той не е приключил успешно. Хората с големите лозунги вече тръгнаха към Сириус. То и България ЩЕШЕ да построи комунизЪма, ама...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 3
khao
преди 4 години
прехвърляне на пари от данъкоплатците в джобовете на Мъскхахаха, не си гледал цифрите, нали ??? иначе нямаше да пишеш глуупости. само за година държавното СЛС гълта по 2.2 млрд почна преди мъск и даже не се знае дали ще тръгне... до тук са метнали 10млрд на вятъра... ей тия гълтат яко бюджетни пари !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 7
panther
преди 4 години
Вояджър 1 и 2 са изстреляни 1977. Хъбъл е добър пример, не знам дали знаеш той не е първия космически телескоп просто е най-рекламирания. И изстрелян преди 30 години. Совалките завършиха безславно с 2 големи трагедии. От три марсохода 2 са изстреляни 2003. Само Кюриосити е по-пресен. Малко черно бяло гледаш на нещата, аз не съм казал че "другата страна" има по-големи успехи. Но такива като теб така са възпитани явно. На мен ми е жал, че човечеството е в застой в космоса от 50 години. И замяната на държавните космически с почти същите, но частни, не е нищо сериозно, освен прехвърляне на пари от данъкоплатците в джобовете на Мъск. Фундаментален напредък няма. Голямото постижение "частни космически полети" е дъвка за ***.умници. Преди 50 години само държавни учреждения са можели да си позволят компютри, сега всеки има по няколко "частни" вкъщи и дори и децата си имат смартфони с огромна мощност в джоба. И никой не го смята за някакво кой знае какво постижение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 4 години
почнаха да ги дават на "частни" компании. 10-11 години трябваше експерти от НАСА да обясняват на Мъск и Боинг как се правят ракетиабсолютно не вярно и лъжливо твърдение!!! наса не са напраеили една ракета в тяхната история... всичко е часно, совалката е направрна от ULA (демек Боинг) сатурн 5 тоже !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 4 години
хехе, личи си че не следиш проекта... личи си във всеки довод който ползваш, защото е частично верен и или трябва да се откажа или да ти напиша баси фермана... ше се откажа, опита ми показванче няма сми... :)само ще те успокоя, за марс нема да ползват и грам нефт ! надявам се да си доволен сега :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 7
Biso
преди 4 години
Да си обърнал внимание, че поне половината от екипа му са "бивши" служители на Локхийд Мартин и Бойнг? Сега ни обясни как се напуска Локхийд Матин, един от лидерите в космическата, отбранителната и високи технологии индустрия и стратегическо за САЩ преприятие и се преминава на работа в друга фирма. Тия хора носят в главите си цялото ноу-хау на Локхийд Мартин и Бойнг. Нали се сещаш, че там имат много дебели договори за служителите, които с подписа си почти са се отказали от гражданските си права дадени им от конституцията. Преди да говориш колко успешен е Мъск, погледни малко по-широко и непредубедено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 11
888
преди 4 години
Най- голямото амириканско космическо постижение са филмите на Джордж Лукас - Междузвездни войни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още