IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайските технологични инвеститори напускат Силициевата долина

САЩ засилиха регулациите върху чуждестранните инвеститори и това доведе до промени в индустрията

11:07 | 07.01.19 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Volley Labs, базирана в Сан Франциско компания, която използва изкуствен интелект, за да изгражда материали за корпоративни обучения, залага на сигурното. Тя е отказала предложения от китайски инвеститори през миналата година, след като е получила финансиране от базираната в Пекин TAL Education Group, като част от кръг за финансиране през 2017 г.

„Решихме по очевидни причини, че няма да има смисъл да работим повече с инвеститори, идващи от една страна, където има много повече търговски спорове и спорове за интелектуална собственост“, коментира Карсън Кан, главен изпълнителен директор на Volley.

Рисков инвеститор от Силициевата долина е коментирал пред Ройтерс, че знае за поне 10 сделки, някои от които включват компании от собственото му портфолио, които са се провалили, защото са щели да се нуждаят от одобрение от Комисията по чуждестранните инвестиции в САЩ (CFIUS). Той е пожелал анонимност, тъй като се опасява да не привлече негативно внимание върху портфолиото си от компании.

CFIUS е правителствената група, която има за цел да разглежда чуждестранните инвестиции с оглед кои от тях биха могли да носят риск за националната сигурност и конкуренцията. Новата регулация разширява нейните правомощия. Сред тях са възможността да разследва трансакции, което преди не ѝ беше позволено, включително и оптитите на чужденците да купуват миноритарни дялове в американски стартъпи.

Китай е под прицела. Азиатският гигант беше агресивен инвеститор в технологии, смятани за критични за нейната глобална конкурентоспособност и военната ѝ сила. Китайски инвеститори придобиха дяло в компаниите за споделено пътуване Uber Technologies и Lyft, както и във фирми с по-чувствителни технологии, като тази за центрове за данни Barefoot Networks, стартъпа за автономни коли Zoox и стартъпа за разпознаване на речта AISense.

Липсата на китайските средства едва ли ще доведе до апокалипсис в Силициевата долина. Инвеститори от целия свят са влели 84 млрд. долара в американски стартъпи за първите три тримесечия на миналата година. Сумата надвишава годишните инвестици за някои години според PitchBook.

И все пак китайските инвеститори са особено важни, защото помагат на американските компании да получат достъп до втората по големина икономика в света. Кан от Volley посочва, че отказването на китайските инвестиции може да направи експанзията на стартъпа му в чужбина много по-трудна. „Онези от нас, които са оператори и предприемачи, усещат последиците от тези спорове“, коментира още той.

Това е радикална промяна за Силициевата долина. Исторически средствата идваха от всяка част на света, включително от геополитически конкуренти като Китай и Русия, като до голяма степен не бяха закачани от правителството на САЩ, както чрез проверки, така и чрез регулация.

Вижте още технологични новини във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 10
khao
преди 5 години
тогава аджеба що мега умните китайци се занимават с инвестиции у америчко изначално ? ... ами не идат от там от къде крадът и американосите ? ... или викаш не се замисли за тоя ъгъл докато пишеше глу.пости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 8
крас
преди 5 години
Питаш откъде ще крадат технологии?Ами от там откъдето ги крадат американците. Проблема не е в технологиите а в това , че КИТАЙ превърнаха САЩ в своя ОПИТОМЕНА ПРОВЕНЦИЯ която преглъщат бавно както ЗМИЯТА ПРЕГЛЪЩА ЖАБАТА.Реакцията на Тръмп е правилна , но ПОЗАКЪСНЯЛА.МИСЛЯ, ЧЕ НЯМА ШАНСОВЕ ДАЙ БОЖЕ ДА НЕ СЪМ ПРАВ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 5
крас
преди 5 години
Информацията е малко закъсняла. След показното направено от ШАНХАЙСКАТА БОРСА в коледните празници и последвалия СРИВ на американския фондов пазар нещата отиват към ДОГОВАРЯНЕ. Днес стана ясно, че Китай и САЩ ще проведат нов кръг от търговски преговори в Пекин на 7 и 8 януари, опитвайки да сложат край на търговския спор, който доведе до сериозни трусове на глобалните финансови пазари.Днес работен екип, ръководен от американския заместник-търговски представител Джефри Гериш, пристига в Пекин за да проведе "конструктивни дискусии" с китайските си колеги. ДНЕС И УТРЕ ЩЕ СТАНЕ ЯСНО В КАКВА ПОСОКА СЕ ДВИЖАТ НЕЩАТА с развода между тези две обвързани като сиамски близнаци икономики. Нещо подобно на БРЕКЗИТ , но много по драматично защото делбата на общите активи минава през една битка на ШАНХАЙСКАТА и НЮ ЙОРКСКАТА фондови борси. Днес хонконгската борса е в хоризонтала и в изчакване на резултата от срещата.В сряда нещата ще цъфнат с цялата им дълбочина. Ще стане ясно коя от двете държави е смъртната , и коя е безсмъртната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 20
khao
преди 5 години
те па едни инвеститори ... айде сега да видим от къде ще крадът технологии !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още