IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Apple се превърна от лидер в последовател

Липсата на иновации бележи цялата епоха на Тим Кук

13:03 | 30.09.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Когато Apple представи новите си iPhones Xs, Xs Max und Xr на 12 септември, най-много за времената, когато компанията създаваше цели пазари, напомняше името на залата на събитието Steve Jobs Theatre. През осемдесетте години Macintosh беше този, който за първи път имаше графичен потребителски интерфейс под формата на настолен компютър и проправи пътя от джаджи за нърдове към масово устройство. Без първия iPhone през 2007 г. възходът на смартфоните можеше да се случи десетилетие по-късно. Без iTunes все още можеше да слушаме музика на компактдискове. Таблетът никога нямаше да съществува без Apple. Креативният ум зад всичко това бе основателят Стив Джобс.

"Хората често не знаят какво искат, докато не им го покажат", каза той в интервю през 1997 г. за BusinessWeek. Джобс имаше точното чувство за точните продукти в точното време, преследваше и налагаше своите видения въпреки силната съпротива - и в продължение на дълго време беше като ветропоказател за цялата индустрия.

Apple през 2018: Джобс е отдавна мъртъв, неговият приемник Тим Кук представя ново поколение iPhone. IPhone Xs изглежда като модела от предишната година iPhone X, новата версия е със светло златно покритие и малко по-мощен процесор. Има стъклено тяло, каквото Sony инсталира в своята Xperia Z3 през 2014 г. Разпознаване на лица, което отключва Samsung Galaxy S8 от 2017 година насам. И една двойна камера, Huawei сложи такава през 2016 в P9. Това прави новите iPhone добри смартфони с най-нови технологии - но със сигурност не и устройства, които предлагат на потребителите нещо, за което те не са знаели досега.

Липсата на иновации бележи цялата епоха на Тим Кук. Той представи Apple Watch в момент, когато първите интелигентни часовници вече бяха на пазара. Той представи Apple Music, когато Spotify вече беше недостижим. И с Home Pod той представи твърде късно умен говорител на пазара, който в сравнение с Amazon Echo също предлага много по-малко възможности. Под управлението на Кук Apple се движи след тенденциите, вместо да ги поставя. Старият слоган на Apple  „Think different“ ("Мисли различно") бе забранен още преди години за публикуване в рекламни кампании. Стив Джобс сигурно би изпаднал в една от невероятните си яростни кризи

Откъде идва това развитие? Като младеж Кук не е нърд, подобно на Джобс, Бил Гейтс (Microsoft) или Нолан Бушнел (Atari), които са  експериментирали в гаражите си и по-късно са основавали технологични империи. Той е рационален човек на числата, а не  воден от емоциите визионер. Той превърна Apple в компания за трилиони долари (цифра с дванадесет нули!) - уникална стойност за американския фондов пазар.

Той успя да продължи да генерира рекордни продажби от пазара на смартфони, който вече не расте. И това предимно с грижа за продуктите. Ще се окаже ли в крайна сметка прав? Според законите на капитализма - да, защото бизнесът все още е страхотен и феновете продължават да са развълнувани. Но остават и редица неотговорени въпроси: колко време потребителите ще плащат стотици долари всяка година за по-големи дисплеи и още повече камери? Какво ще се появи след ерата на смартфоните? И кой трябва да го измисли?

Със сигурност няма да е Apple. „Иновациите правят разликата между лидера и последователя", каза Джобс в речта си от 2005 г. в Станфорд. Вероятно феновете трябва да свикнат с факта, че Apple вече се превърна от лидер в последовател.  Обратният път е почти невъзможен. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:45 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 14 rate down comment 1
julian12
преди 6 години
Аз лично мисля, че и новите модели са прекалено скъпи за това, което предлагат и пазарният им дял ще намалее. Освен това вчера четох статия на служител, който ще съди компанията. Той обяснява, че от какво Джобс е починал за започнали уволнения на служители, които са адресирали сериозни проблеми. Тези проблеми са били обсъждани и решавани, а сега се замитат под килима. Освен това са уволнявани служители в края на годината за да не могат да си вземат акциите които им се полагат, което носи инсентив на мениджърите. Ако това е вярно скоро Апълката ще има проблеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Дотнет, спрат и тн... грешки, не си прочетох поста преди публикация...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Тоя на който сте превели статията и грам не се е интересувал да проучи били ли са разработвани продукти или не.Интел имат таблет още през 98-***, но малко след това се спуква "дотнем балона" и за това се отказват да продължът разработката (тя същност е готова, но са искали да го пуснат до 2-3г. на пазара), а всички произвдени бройки, са раздадени на служители на компанията, в момента имат по-скоро историческа стойност и могат да се намерят из ибей.А първият смартфон на епъл беше зле, дори имаше сравнения с камък и единствената функционалност, спрямо други телефони, бе тъчскрийна. Просто епъл проби със стабилен маркетинг. И колко хора в България, ползват iTunes? А в Европа? Епъл има 25% дял на пазара в Европа. Точно заради епъл, спряхме да ползваме дискове... Просто цената на "флашките" започна да пада и станаха по-достъпни и са в пъти по-удобни, а като функционалности нямат нищо общо. Иначе хората още имат дискове с музика по колите си.Не разбирам и каква иновация е да сложиш втора предна камера... Те ако върнат аудио жака, пак ще мине сигурно за иновация. Пазарът на смартфони достигна апогея си. Никой няма нужда от нов смартфон, а откъм функционалности, едва ли са много хората, на които им пука, че телефонът им, им разпознавал лицето. Епъл защо смени панелите от самсунг към лг? Инвеститорите очакват винаги по-голяма печалба и почнаха да спестяват и от качеството вече. Проблемът им е, че 60% от парите им, идват от айфона, а в един момент и най-зомбираните, ще спрът да го купуват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още