Отворените пазари и световната търговия бяха обвинявани за загубата на работни места през последното десетилетие, но главните изпълнителни директори от цял свят твърдят, че истинските виновници за това все повече ще бъдат машините, пише Ройтерс.
И въпреки че бизнес лидерите се събраха на годишния Световен икономически форум в Давос, радвайки се на повишаването на производителността, което технологиите могат да донесат, те предупредиха, че на огромните щети върху работните места трябва да се обърне по-сериозно внимание.
Работните места на хора с различни професии - от таксиметрови шофьори до медицински работници, могат да бъдат изложени на риск заради технологии, като роботите и безпилотните коли, изкуствения интелект и 3D принтирането.
Adidas например иска да използва 3D принтери за производството на част от маратонките си.
Според главния изпълнителен директор на Hewlett Packard Enterprise Мег Уитман ще бъдат загубени работни места, професиите ще се развиват, а това ще се случва постоянно, като ще засегне всички.
И макар че някои поддръжници на Доналд Тръмп и Brexit може да се надяват, че правителствените политики ще върнат обратно работни места в САЩ или Великобритания, икономистите оценяват, че 86% от загубените места в производството в Съединените щати са изчезнали заради по-слаба продуктивност, сочи нов годишен доклад на Световния икономически форум.
"Технологиите са голям проблем и ние не обръщаме внимание на това“, твърди Марк Уайнбъргър, председател на консултантската компания EY, допълвайки, че се наблюдава тенденция във вечно обвиняване на търговските партньори.
Политическият фон кара изпълнителните директори да приемат все по-сериозно предизвикателството за обучение на служителите в дългосрочен план, за да се справят с експоненциалния растеж на технологичния напредък.
През последното десетилетие са загубени повече работни места заради технологиите, отколкото заради всеки друг фактор и Джон Дръжик, ръководител на Marsh, очаква тази тенденция да се засили.
„Това ще увеличи предизвикателствата, особено като се има предвид политическият контекст“, коментира експертът, който е работил и по доклада. В сравнение със справянето с имиграцията чрез затягане на случващото се по границите, справянето с технологиите, които „убиват“ работни места, може би е проблем, който е по-труден за контролиране.
Увеличаващата се пропаст
Технологичните постижения изискват правителствата, компаниите и академичните институции да развиват по-образовани и по-квалифицирани хора, посочват директорите на компании, събрали се в Давос.
Но това също така увеличава разликата в доходите и подхранва нарастващото неравенство.
Джонас Прайзинг, главен изпълнителен директор на ManpowerGroup, посочва, че американската безработица е само 2 до 2,5% сред училите в колеж, но е 9 до 10% сред тези, които имат малко умения или никакви.
„Идеята, че можем да спрем автоматизацията като част от развитието на производството, изобщо не е част от дискусиите“, коментира още той. Прайзинг обръща внимание на политиките в страни като Дания и Италия, където има фокус върху това доколкото работниците са пригодни за отделните професии.
Не е ясно колко голям е рискът за работните места от това, което от Световния икономически форум наричат „четвърта индустриална революция“, която „размива границите между физическата, дигиталната и биологичната сфера“.
В проучване на Университета на Оксфорд от 2013 г. се посочва, че близо половината от американските работни места са изправени пред риск, докато през 2015 г. Forrester Research прогнозира нетна загуба само от 7% до 2025 г., тъй като част от загубените места ще бъдат заменени от нови.
Forrester прогнозира, че до 2019 г. една четвърт от всички работни задачи ще бъдат насочени към софтуерни роботи, физически роботи и автоматизирани машини за самообслужване от страна на клиентите.
преди 7 години Още нищо не сме видели! Хората изобщо не могат да си представят какво предстои в следващите 50-100г. Аз поддържам тезата че почти няма човешка дейност която да не подлежи на пълна автоматизация дори и при технологиите с които разполагаме в момента.Единственото изключение са дейснотите където се изисква креативност и изобретателност. Но и тези дейности също ще подлежат на автоматизация, в момента в който се сдобием със пълноценно функциониращ изкуствен интелект. отговор Сигнализирай за неуместен коментар