Този път Wall Street е невинен.
Към дългия списък на инвестиционни балони – от холандските лалетата през 17-и век и South Sea Company през 18-и век до дот ком истерията и колапса на пазара на недвижими имоти в САЩ, историците може скоро да добавят и виртуалната „валута“, наречена Bitcoin, пише в свой анализ британският всекидневник Financial Times.
Но докато раздуването на повечето инвестиционни балони обикновено се приписва на алчността на банкерите, повишаването на цената на Bitcoin се случва без подобна намеса.
Интересът изстреля общата стойност на Bitcoin активите на ниво над 1,5 млрд. долара, докато за по-малко от две седмици цената на един Bitcoin се удвои.
След като на 1-и април цената на 1 Bitcoin достигна 100 долара, в сряда сутринта виртуалната валута вече се търгуваше за 147 долара.
Тъй като не е свързана с какъвто и да е реален актив, цената на Bitcoin се определя от сделките на виртуалните борси по света. В сряда най-голямата подобна борса - Mt Gox - съобщи за технически проблеми на фона на експоненциално растящия интерес.
"Рядък феномен е да наблюдаваме как раздуването на инвестиционен балон се случва пред очите ни", отбелязва Арт Кашин, стратег на UBS в писмо до клиенти.
Валутата беше създадена преди четири години от неизвестен програмист, а ограниченото количество виртуални пари нараства според предварително зададен алгоритъм. Малък, но растящ брой компании, предлагащи интернет услуги, приемат биткойни като разплащателно средство. Стойността на активите обаче изглежда е по-слабо свързана с употребата им, отколкото със съобщения в Twitter, блогове и медиите като цяло.
Bitcoin се оказва изключително волатилен актив. За кратко време през 2011 г. валутата поскъпна от 2 долара до 30 долара, преди отново да поевтинее до 2 долара.
Интересът от последните дни съвпада с облагането с данък на депозитите в Кипър. Привърженици на Bitcoin определят виртуалните пари като алтернатива на обикновените валути, които могат да бъдат девалвирани или конфискувани.
„Това е злато за компютърни маниаци“, казва Николас Колас, пазарен стратег на ConvergeX.
Джим Ейнджъл, професор в McDonough School of Business at Georgetown University, обаче е скептичен за бъдещето на Bitcoin. „Правителствата не харесват конкуренция, когато става въпрос за валутите им и ако тази история се разрасне прекомерно, те ще се намесят“, коментира той. „Освен това, когато се доверяваме на алгоритми да защитават системата, трябва да помним, че всяка технология може да засече или да бъде компроментирана“.
„Мисля, че при евентуален скандал Bitcoin ще колабира напълно“, допълва Ейнджъл.
преди 11 години не Биткойн, а доларовия балон ще се пукне. Цялата тази комедия на Фед скоро ще изтрещи световната икономика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е идеята на BitCoin точно да не я интервинират правителства. :) Ейнджъл или споделя конспиративни теории или няма логика в това, което казва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар