Акциите на Apple Inc. са „изключително подценени“ и може да се изкачат до 1200 долара за брой. Такова поне е становището на Henderson Global Investors Ltd.
И Джийн Мюнстер, анализатор от Piper Jaffray Cos. в Минеаполис, е оптимист за производителя на iPhone и iPad. Той е считан за един от най-добрите експерти и предвижда, че цената на акциите на Apple ще достигне 1000 долара до 2014 г.
„Apple става по-евтина, след като печалбата нараства по-бързо, отколкото цената на акциите", казва Стюарт О'Горман, директор на отдела за технологичен анализ в лондонския Henderson. „Нашата целева цена за Apple е 1200 долара."
Той обаче отбелязва, че няма срокове кога това трябва да бъде постигнато. Годишната нетна печалба на най-голямата компания в света по пазарна стойност се е увеличила между септември 2007 и септември 2011 г. седем пъти, както е видно от данните, събрани от Bloomberg. Цената на акциите се покачи със 148% през същия период.
Оценката за Apple не е оправдана в сравнение с тази на други международни марки, като Nike Inc., твърди О'Горман. Apple има P/E (цена на акция към прогнозна печалба) от 13,6 пъти, докато Nike, най-големият в света производител на спортна екипировка, се търгува при коефициент от 20,2 пъти. „Нима Nike е по-добра марка от Apple? Нима Nike е по-добра компания от Apple?“, пита анализаторът.
Всъщност през последните дни книжата са подложени на натиск за продажба. Акциите преживяха силно движение нагоре през тази година, припомня Мюнстер. От началото на годината цената на акциите на Apple се е повишила с повече от 45%. С около 548 млрд. долара сега Apple е най-ценната компания в света и то с голямо отстояние от следващите.
В продължение на близо десетилетие 40-годишният анализатор съветва инвеститорите почти непрекъснато да влагат повече пари в компанията. И се оказва прав.
В действителност китайската PetroChina Co. мина тази психологическа граница през ноември 2007 г., макар и за ден. Мюнстер обяснява решението си с продуктовата гама на компанията. Освен това той предполага, че инвеститорите ще изтеглят пари от други технологични акции и ще ги реинвестират в производителя на iPad.
„Инвеститорите, особено големите институционални инвеститори, ще забележат, че Apple все по-често задава посоката, в които се движи технологията“, казва Мюнстер в интервю за Bloomberg News.
преди 12 години И аз съм на това мнение. Примерно блекбъри беше номер едно преди 3 години.P/S гони 5 цата. Маржовете има са много високи и при малък спад в приходите резултатите ще се влошат сериозно според мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пазарната капитализация на Епъл е по-голяма отколкото на борсите на Испания, Португалия и Гърция взети заедно. Мисля, че дори всички на света да си купят по един iPhone и един iPad пак не може да струва толкова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ако се сравняват коефициенти (P/E) Мюнстер е прав, но според мен пропуска тънкия момент, че Епъл стана компания гигант, а при гигантите в даден момент пазара се стеснява. Едно е сравнително по-малка компания да се бори за дял на даден пазар, а съвсем друго е, когато този пазар е буквално твой и трябва да го опазиш от всякакви нарушители/конкуренти , които целенасочено работят, за да изкарат продукт, който да бие това с което изкарваш огромните печалби. Стана модерно да имаш Iphone...ами ако утре самсунг, нокия, htc, lg успее да изкара нещо ново и 'култово'...тогава P/E от 13 може да иде на 25 в доста кратки срокове. Трудно е да изградиш империя, но още по трудно е да я опазиш във времето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар