IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Подземна ледена стена ще спира радиацията от Фукушима

Проектът на стойност 314 млн. долара бе одобрен от японското правителство

13:04 | 01.06.14 г. 13
<p>
	Активисти протестират срещу собственика на Фукушима. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Активисти протестират срещу собственика на Фукушима. Снимка: Ройтерс

Японските власти са на път да реализират амбициозен план в борбата с изтичащите радиоактивни води от атомната електроцентрала Фукушима, която пострада сериозно от силното земетресение и последвалото го цунами, ударили Япония през пролетта на 2011 г. Идеята е да се изгради подземна ледена стена около четирите реактора на централата, както и около прилежащите им сгради. Така инженерите се надяват да попречат на замърсените води да изтекат в океана, както и на чистите подпочвени води, да навлязат в района на централата и съответно да бъдат замърсени.

Япония е приела този подход още през септември миналата година, но според AFP той вече е одобрен от местния ядрен регулатор и строежът може да започне още през следващия месец.

Ледената стена от земна маса ще достига дълбочина от над 30 метра, като общата й дължина ще бъде 1 километър. В земята ще бъде внедрена система от тръби, по които ще тече охладителна течност, която ще замрази почвата до температура от -40 градуса по Целзий.

Строителството трябва да приключи през март 2015 г., като цената на проекта се очаква да достигне 314 млн. долара.

От AFP съобщават, че някои аспекти от плана продължават да са обект на дебат в компанията, която стопанисва централата – Tokyo Electric Power Co. Експерти очакват, че дори когато строителството започне, все още ще има недоизяснени неща, които ще бъдат причина за притеснения.

Подобни ледени стени от земна маса са били използвани до момента за стабилизирането на тунели, но никога за ограничаване на радиоактивни води. Необичаен е и очакваният период, в който ледът ще трябва да пази природата – няколко десетилетия, след което се очаква съоръжението да бъде изведено от експлоатация.

Едно от главните съображения на екипа, работещ по проекта, се появи миналия петък, преди да бъде одобрен официално. Правителството на Япония и експерти изразиха съмнения в ефикасността на проекта, задавайки въпроса дали ледената стена ще успее да предотврати допълнителното замърсяване на крайбрежните води в дългосрочен план, както и дали има вероятност той да нанесе вреди от друго естество на региона. Притеснения като това не са били достатъчни да отложат или отменят проекта, но наблюдатели ще следят развитието му и дали всичко върви по план и целите се изпълняват.

През миналата седмица TEPCO стартира друга голяма инициатица за намаляване на вредите, които авариралата Фукушима оказва на околната среда. Специалисти на компанията започнаха да изпускат вода, за която мислеха, че е безопасна, в Тихия океан, пише Ройтерс. Планът бе определен от експерти като противоречив, тъй като дори минимално, водата все пак е била замърсена.

Всеки ден чиста океанска вода обаче навлиза на територията на централата, където се смесва с радиоактивни материали, което увеличава неимоверно значението на всеки опит. По последна информация TEPCO планира да отклонява 100 тона чиста подпочвена вода дневно в океана. Припомняме, че около 400 тона вода навлиза ежедневно в централата, като част от нея се складира в специални резервоари, разположени в близост до съоръжението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:23 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 7
MZ/X
преди 10 години
АЕЦ е неуправляема технология! Най-развитата в техническо отношение нация на света вече трета година не може да се справи с изтичането на радиация от АЕЦ Фукушима!Не ми се мисли какво би станало в бедна и технически неразвита държава, като България! Дано бог е с нас и никога не преживеем ужаса на една катастрофа в АЕЦ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още