IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Година след пукането на криптобалона, ще се възстанови ли някога биткойнът?

„Блокчейн, но не и биткойн“ пък се превърна в мантра на почти всяка конференция за финансови технологии в света

13:11 | 24.12.18 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Лошо управление на проектите и измами

Огромният интерес към криптовалутите и лесното финансиране доведе до създаването на множество проекти, които успяха да съберат милиарди долари чрез т.нар ICO (Initial Coin Offering).

„Към момента около 50% от проектите в пространството спряха да съществуват или се показаха като измами. Очаквам този процент да задмине 90 в близките няколко години“, коментира Чаушев. Според него основните причини зад провала на тези проекти са липсата на опит, лошото управление на събраните средства и продължаващият спад в цената на основните криптовалути, през които те се финансираха. Това от своя страна означава, че останалите проекти ще трябва да продават все повече от събраните криптовалути, за да покриват текущи разходи, натискайки цената надолу.

Първоначалната липса на регулации доведе и до създаването много проекти, чиято цел бе просто да съберат средства, без да представят какъвто и да е било продукт.

„Обещанията за бързи пари, страха да не бъдат изпуснати и многото нереалистични прогнози за цената на биткойн, вариращи от 100 000$ до 1 000 000$ за биткойн, привлякоха и много неопитни инвеститори, които бяха разочаровани“, посочи още експертът от Делтасток в анализа си за investor.bg.

Въпреки че регулаторните органи по цял свят се задействаха, повече от очевидно е, че доверието и интересът към нови проекти значително намаляха.

Прогнози

Цената на биткойн и други криптовалути вероятно ще продължи да отслабва, като стойността на най-популярната криптовалута може да се понижи до 1500 долара, коментира анализаторът от Bloomberg Intelligence Майк Макглон. Това би означавало допълнителен спад в цената на биткойна от 60% от досегашното му ниво.

Според Томас Лий от Fundstrat Global Advisors справедливата стойност на биткойн, като се вземат предвид активните портфейлни адреси, е между 13 800 и 14 800 долара.

Потенциал за растеж все още има, но едва ли ще бъдем свидетели на ръстове, подобни на тези от края на 2017-та, началото на 2018-та докато не се улесни достъпа на институции до пазара и не бъдат възобновени преводите към и от борси за криптовалути.

Въпреки че предишно представяне не е гаранция за бъдещо такова, трябва да се отбележи, че цената на биткойн е спадала с над 70% четири пъти, като най-сериозният спад е 93,1%.

„Все още е трудно да се предвиди къде ще бъде дъното, като търговия на биткойн в диапазона 1500-2250$ не е изключена“, смята Ивайло Чаушев от Делтасток.

*Изчисленията са направени с данни към 11 декември 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 2
Koill1980
преди 5 години
Кажете ми кое е по ценно от златото и валутите :) най ценното нещо на тази планета се нарича (информация) блокчейнна е информация в реално време, която ще облекчи във голяма степен глобалния бизнес и много правителства във всички аспекти, за това и го наричат откритието на века едва ли не, а както знаем, той не може да функционира без крипто койни, все едно да имате Интернет но да не можете да влизате във сайтове, сега кажете ми дали имат бъдеще криптовалутите и дали нямат никаква стойност :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 5
Sakamano
преди 5 години
Не съм казал, че това е най-прекият път за стокообмен, моля те не ми вади думите извън контекста. Опровергавах твърдението на No11, че "единичките и нулите" не стават за нищо. Ти също и с швейцарски франкове не можеш директно да си купиш мляко и яйца от български магазин, но това не значи, че франковете ти са безполезни. В промишлеността се използва около 12% от годишния добив на злато, което е учудващо голямо количество, но все пак е много по-малко от инвестиционното злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
0
преди 5 години
Tоест,купувам салам,който продавам за мляко ,млякото го продавам и парите си купувам яйца.Защото съм имал нужда от яйца.Купувам с гадните фиатни бари криптоси,които птодавам за фиатни пари и си купувам ядене и пиене.Железен си,отктри най-прекият и евтин път за стокообмена.Относно златото,че ссе използва основно като инвестиция-не е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 12
Sakamano
преди 5 години
Но с тези "единички и нули" мога да си купя реални хартиени левове, а с тях - ядене, пиене и други полезни неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 7
Kikaha2
преди 5 години
няма какво да му се "възстановява" , той все още е прекалено напомпан....4000 долара са много пари за група единички и нули, които не стават за нищо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 9
Sakamano
преди 5 години
Практическото приложение (применение) ще дойде с времето. Все още повечето хора не разбират криптовалутите. Ситуацията е аналогична с въвеждането на хартиените пари. Отначало хората не са успявали да проумеят как някаква хартийка може да има стойност, много от тях са считали банкнотите за напълно безполезни и са ги използвали за да си разпалват печките с тях. А сега говорим за валута, която изобщо няма физически еквивалент. Не можеш да я видиш, не можеш да я пипнеш, що за *** е това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
george353
преди 5 години
Не знам за криптосите, но блокчейн девелъпър да си в момента. Пишат контракти, та пушек се вдига.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 5
SS-23
преди 5 години
@Доста фиатна парА се съдържа все още в "балона", т.е. още има, какво да "изпусне", докато се "спука" )))@Тц, не мисля. Всичко над 5000 беше чист въздух, надут с един друг въздух, наречет тетер.Няма кой да купува този биткойн, като функция, а да не говорим пък спекулативно. Аз считам, че от тук насетне може да им само ръст, ако има реално използване на тия пиксели. Заради спекулация - няма кой да купува, тъй като идейният балон е спукан. Докато не нарастне Ценноста да даден койн - той няма да расте, а Ценноста ще дойде с практическото применение. Трябва да може да се купува нещо, без да е задължително да се минава през фиат, тогава и само тогава ще и "туземун". До тогава - умряла работа, като златото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Благородните метали като златото действително имат практическо приложение, но в промишлеността се използва много малка част от добива - почти всичкото съществуващо злато служи единствено за инвестиционни цели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 5
0
преди 5 години
Толкова неверни неща на едно място-как успя да ги събереш?1.нормалните криптовалути не могат да бъдат фабрикувани в неограничени количества според нуждите или кефът на някого-Кой са нормални криптоси? Икак не могат да се "печатат"неограничено и клонират.От един Криптос/биткойн/ станаха хилиди.Фиатните пари имат лимит/максимум колкото са държавите в света/ Криптосите може по милиард на човек.Количеството на фиатните пари се регуира.2.Златцето, сребърцето или платинчичката са материални и имат практическо приложение-електроника,бижутерство,изкуство...Бързо ликвидни са с постоянна цена и се разменят на всякъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още