IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Валутите на развиващите се пазари отново изпаднаха в криза

Онова, което започна в Аржентина и Турция, след това доведе до по-широк срив на доверието

17:47 | 02.09.18 г. 34
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

След кратък отдих сътресенията за валутите на развиващите се пазари отново се завърнаха. Онова, което започна в Аржентина и Турция, след това доведе до по-широк срив на доверието, което накара централните банкери в Индонезия, Индия, Южна Африка и Бразилия да се хвърлят в опити да защитят икономиките си, коментира Quartz.

Ако това бъде пренебрегнато, още страни може да бъдат обхванати от спадове, застрашавайки икономическия растеж на собствената си държава и на света.

Турската лира, която трайно се настани на рекордни дъна, се оказа предвестник на проблемите из развиващите се пазари, коментират стратези на BNY Mellon. Трейдърите се опасяват за страните с голям дефицит по текущата сметка и големи обеми от деноминиран в долари дълг на фона на нарастващи лихвени проценти и по-силен долар, посочва банката.

Тази седмица аржентинското песо задмина турската лира и се превърна в най-зле представящата се валута на развиващите се пазари тази година. Тя е загубила повече от половината от стойността си от началото на 2018 г.

Аржентина

Проблемите на Аржентина не се оправят въпреки предприетите конвенционални мерки за избягване на валутна криза: повишаване на лихвените проценти, продажба на резерви и намаляване на държавните разходи. През юни правителството дори възстанови отношенията си с Международния валутен фонд след близо десетгодишно прекъсване.

Правителството поиска от МВФ да ускори отпускането на 50 млрд. долара съгласно ново споразумение. Това обаче изплаши трейдърите. Песото отново пое надолу. В отчаян опит да реши кризата централната банка повиши лихвените проценти до 60% - най-високото равнище в света. Песото продължи да поевтинява.

Турция

Турция отказва да вдигне лихвите, за да избегне кризата, влошавайки още повече нещата. Вместо това президентът Реджеп Тайип Ердоган се опитва да използва малки фискални мерки, за да сложи край на кризата. Пазарите реагираха негативно на това. Ердоган поддържа позицията си, че по-високите лихвени проценти ще доведат до инфлация (макар че истината е точно обратната). Освен това той обвинява водена от САЩ конспирация за икономическите проблеми.

Анализатори от ING казват, че са нужни традиционни мерки, т.е. повишаване на лихвените проценти, за да се убедят трейдърите отново да купуват лира. Стратезите на Commerzbank обаче казват, че може да е твърде късно за това. „В Турция вероятно сме достигнали точката, в която сама паричната политика не може да спасява лирата още дълго и в която това трябва да бъде придружено от политически мерки“, пишат те в коментар до клиентите си.

Лирата леко се възстанови, след като правителството увеличи данъка върху депозитите в чужда валута и намали данъка върху тези в лири на 31 август. Много анализатори обаче не са убедени, че доверието ще продължи още дълго. Заместник-гуверньорът на централната банка подаде оставка, оставяйки след себе си позиция, която Ердоган може да запълни, за да засили допълнително влиянието си върху паричната политика.

Индия

Commerzbank предупреждава, че урокът от Турция и Аржентина е, че другите развиващи се пазари не трябва да оставят валутите си да се обезценяват твърде дълго, преди да вземат действия. Според банката те трябва да показват, че насърчават икономика, която може устойчиво да подкрепи дефицита по текущата сметка.

Това предупреждение е най-вече в посока Индия. Рупията претърпя най-лошия си месечен спад от над три години. Съвсем наскоро тя поевтиня и под психологическата граница от 70 рупии за долар до рекордно дъно.

Индонезия

В същото време индонезийската рупия се срина до най-ниското си ниво от финансовата криза в Азия от 1998 г.

Все по-трудно е да се повярва, че тези валутни проблеми са отделни събития, случващи се едновременно в няколко страни. Проблемите явно се разпространяват, а поевтиняването на една валута ускорява спадовете в други части на света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 8 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
Зелка, ф'ърли тука един кириз и не ми говори какви правила важат за янките:http://usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 6 години
Правилата може и да не се спазват. Пример е Венецуела, която ще успее да постигне 1 000 000% инфлация тази година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 4
zelka007
преди 6 години
"то БНБ, ако напечата (то вече нищо няма покритие, освен имагинерни величини, начиная с доверие)" ... то за да има доверие не се печата безконтролно . и затова хората "колекционират" долари дето пишеш . има правила , е вземи се зачети в правилата на емисионно на БНБ . същите важат и за държавите в ЕС , подобни са и за х'американците . дори и руснаците спазват правила и не печатат безконтролно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 6 години
Ти наистина не знаеш какво е резервна валута. Такива са долара, юана, евро т.н и доларчето държи под 40%. Значи ли че и останалите резервни валути са просто напечатени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 15
ABBA
преди 6 години
И аз не моа с'фана бро твоят проблем.Т'ва с мидените черупки е номер с давност хилядолетия.М'а мнооо тежи ве, не стааа :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 4
data
преди 6 години
Къв ви е зора с доларо не моооооо да фана и сега може да си се разплащате с квот решите , дори и с мидени черупки . Тънкия момент е обаче че и продавача и купувача трябва да се съгласят с избраното платежно средство :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 17
majnata
преди 6 години
Русофобията предизвиква рак на мозъка ... справка Маккейн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 12
ABBA
преди 6 години
Байно ле, ти като русофоб, никога няма да схванеш, как може да се мрази англо-саксонската цивилизация напълно безплатно.Няма и да ти светне, дори когато под погледа на Биг Брадър останем етнически българи, колкото да се съберем под един орех (например).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 11
ABBA
преди 6 години
Kid, да си чувал за износ на инфлация. Не? Яй да се ограмотиш:К'о макетата решат, че бугарскио лев е мноооо яка валута и скатаят под дюшеците 1 000 000 000 лв., то БНБ, ако напечата (то вече нищо няма покритие, освен имагинерни величини, начиная с доверие) 1 000 000 000 лв. и ги пусне на пазара, посления ще усети НУЛА инфлация! Капиш?Така става с резервните валути, еспешъли с доларес!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 16
Sokratus
преди 6 години
Байно ле,Ти да нямаш докторска дисертация по теории на конспирациите?Или просто си на заплата в Рубли и чакаш империалистическа америка да се срине!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още