IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Биткойнът надхвърли 4100 долара при скоростен пробив

Само от началото на август цената скочи с над 40%, а от началото на годината повишението е четирикратно

08:10 | 14.08.17 г. 33
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Биткойнът мина цената от 4 000 долара за пръв път заради нарастващия оптимизъм, че по-кратките трансакционни периоди ще ускорят разпространението на криптовалутата, предава Bloomberg.

Преди 24 часа криптовалутата се търгуваше на цена под 3700 долара, но малко след това тя отчете скок, надмина 4000 долара и дори не даде индикации, че ще спре да поскъпва. В понеделник цената вече е 4125,17 долара, което представлява ръст от 15% спрямо петък, изчислява Bloomberg.

След като в началото на август биткойнът се раздели на две отделни валути - класически и кеш - за да се увеличи скоростта на трансакциите, класическият биткойн започна да чупи исторически рекорди за стойност, предава TechCrunch. 

На 5 август той мина границата от 3000 долара за брой и явно тенденцията, поне в краткосрочен план, се запазва. Дори WallStreet вече отразява подробно търговията с биткойни, което пък води до повишения интерес.

От началото на април криптовалутата стана законно платежно средство в Япония. Там за 2015 г. обемът на използваните криптовалути възлиза на 185 милиарда йени (1,67 млрд. долара), а експерти прогнозират, че до 2020 г. показателят ще нарасне десет пъти. За най-перспективен се смята пазарът на мобилни плащания в онлайн магазините.

Oт началото на годината цената се е увеличила четирикратно, а само през август ръстът е от 40%. За сравнение – най-силно поскъпващата акция на водещия германски индекс – тази на Lufthansa, отчита за същия период ръст от почти 60%. Целият Dax генерира повишение от 4,5 на сто.  В момента пазарната стойност на биткойна възлиза на 64 млрд. долара, като нарасна с 10 млрд. долара само за последната седмица. 

"Биткойнът се възползва от геополитическото напрежение - търговията в Япония и Корея се увеличи значително през последните няколко месеца", коментира Брайън Кели, сътрудник на CNBC и ръководител на BKCM, която управлява стратегии за цифрови активи. Той също така приписва ръстовете на инвеститорите, които купуват обратно биткойни след разделянето на валутата 1 август и по-голямо внимание от страна на руското правителство.

Анализаторите отбелязват и засилен интерес от страна на инвеститорите, особено от институционални инвеститори след успеха на разделянето на 1 август. 



През тази седмица инвестиционната компания Fidelity стартира функция, която позволява на клиентите да преглеждат своите активи в биткойни. Валутата получи и тласък от инвестиционната банка Goldman Sachs, която в доклад, публикуван тази седмица, заяви, че институционалните инвеститори трудно биха игнорирали криптовалутите като биткойна.

Биткойнът е дигитална валута, която възникна преди по-малко от десет години. Биткойните се генерират в сложни изчислителни процеси и се търгуват на интернет  платформи за разлика от традиционните валути.

Системата за биткойните използва така наречената технология за блок-верига. Това е криптирана база данни, в която се съхраняват всички трансакции.

За разлика от традиционните валути биткойнът не е обект на контрол от държавите или централните банки, а курсът може да варира в широки граници.

Сегашните ръстове съвпадат с разделянето на виртуалната валута на Биткйн и Биткойн Кеш. Паралелно с разделянето от биткойн общността бяха приети и технически нововъведения, които трябваше да  увеличат падналата напоследък скорост на осъществяване на трансакциите.

Това вероятно прави криптовалутата по-привлекателна и атрактивна за много потребители. Едва в началото на август цената мина за първи път 3000 долара и от тогава не спира своя възход. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis12
преди 7 години
US Launches Quiet Crackdown On Cryptocurrencieshttp://***.zerohedge.com/news/2017-08-13/us-launches-quiet-crackdown-cryptocurrencies--------------------------------------------------------Bill Text: US HB3364 | 2017-2018 | 115th Congress | Enrolledhttps://legiscan.com/US/text/HB3364/id/1642950--------------------------------------------------------незнам къв курс кви 6 леа, но Конгреса ше ви го боддне у чофката в най-скоро време, пуснаха си теста гледат, че работи и са ше приберат кой квот има, иначе финансиране на криминална дейност и аре у панделата .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 1
michaelis12
преди 7 години
.... пейпал е 41.13 евро, с биткойн е 39.99 евро, а реално продукта струва 39.69 евро. С карта е 41.08 евро. --------------------------------------май доста сте падладели с тая крипто-измишльотина .... И кат си купил нещо си за 39.69 евра при курс на биткойна 1:1 през 2008ма, са тва нещо струва 162.729 евра така кат го глеаш не си ли си се набутал с тоя продукт от сто и шеасе бона по днешен курс ?!? То е съшшата раота ве фохлюви нали, за да си вземеш некой си койн треа платиш такса ?!? Къде я разликата с PayPala и картите тука в картината ?!? Такси покупко продажба за секви койни имеме ли ?!? имеме, начи ако си вземеш некви 0.0123 треа платиш една 5рка таска и продукта ти от 39.69 стаа по-скъп тъй или иначе съвсем друго на ръка е дали след 1ч. ЦРУ нема да е думнало поредната борса или курса на тая тъпння да е слезнала с 50% за 3ч. кат миналия път ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 7 години
значи е по евтино :) .... а тогава защо не пазаруваш с него редовно, мързела за правене на акаунт не е опревдание, щото и за картата си губил време по банкови офиси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 7 години
акциите никога не са имали претенция да са валута ... иначе ако не онлайн, как по друг начин виждаш да протече едно пазаруване с биткоини ? ... на ръка или с флашка ... как ?иначе аз знам що е създаден биткоина, сега търся смислено приложение :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
mrynmryn
преди 7 години
Защото ме мързи да си правя акаунт, веднъж само се бях засилил, защото имах кофти опит със скрил. Нямам идея каква е таксата да си купя биткойн, но ей сега пробвах да си купя нещо през пейпал е 41.13 евро, с биткойн е 39.99 евро, а реално продукта струва 39.69 евро. С карта е 41.08 евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
Sakamano
преди 7 години
А защо трябва да е по-евтино? Биткойнът не е създаден специално за онлайн пазаруване, това е само една малка част от приложението му. Все едно да те питам защо не пазаруваш с акции на GM.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 7 години
аха извинявай за неточноста, допуснах че си пазарувал след толкова технологично изказване, но въпроса ми пак си остава, по евтино ли е с биткоини или не ?и защо не си използвал новата технология, ами си пазарувал със старата ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
mrynmryn
преди 7 години
Схеми?! Microsoft, Reddit, Steam, wordpress, Subway, Bloomberg и много други, просто в тия се сещам, че съм го забелязал. Khao, четене с разбиране, учи се във втори клас. Къде видя, че съм пазарувал с биткойн? Много по-лесно е просто да си го купя с карта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
Minka
преди 7 години
Не ми се е очертал стабилен тренд засега. :) На 10 000$ влизам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
martito
преди 7 години
и къде точно си забелязал, че можеш да платиш с биткойни? само в сайтове за печелене на пари, залагания и други подобни схеми.. и разбира се на черния пазар в tor мрежата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още