Щатският долар е надценен с от 10% до 20% на основата на базисните икономически показатели на САЩ, съобщава Международният валутен фонд (МВФ) в новия си доклад за външния сектор.
Обменните курсове на еврото, японската йена и юана според МВФ обаче като цяло са в съответствие с основните принципи, допълва се в доклада на Фонда, цитиран от Ройтерс.
В документа МВФ прави оценка на валутите и външните излишъци и дефицити на големите икономики. Основният извод е, че външните дефицити по текущата сметка стават все по-концентрирани в някои развити икономики, например САЩ, докато излишъците остават устойчиви в Китай и Германия.
Според МВФ поскъпването на долара през последните години се основава на относително по-силната перспектива пред растежа на САЩ, отклоненията при паричната политика на еврозоната и Япония, както и очакванията за по-нататъшно фискално стимулиране от администрацията на американския президент Доралд Тръмп.
В доклада се препоръчва американските власти да предприемат стъпки за намаляване на дефицита по текущата сметка чрез свиване на федералния бюджетен дефицит и осъществяване на редица структурни реформи, така че да се увеличат спестяванията и да се подобри производителността на икономиката.
"Важно е да се обърне внимание на дисбалансите, защото ако те не се справят по подходящ начин и чрез правилните политики, реакцията може да е под формата на протекционизъм", коментира на пресконференция ръководителят на отдела за проучвания на МВФ Луис Кубъду.
По думите му запазването на излишъците по текущата сметка в експортни икономики като Китай и нарастването на дефицитите на държавите длъжници като САЩ предполага, че проблемът няма как да се изчисти автоматично.
"Това означава, че цените, спестяванията и инвестиционните решения не изглежда да се коригират достатъчно бързо, за да се коригират и дисбалансите. Отчасти това отразява строгите валутни договорености, но и някои структурни особености, като неадекватни мрежи за сигурност, бариери пред инвестициите, което води до нежелателни нива на спестяванията и инвестициите ", пояснява той.
В доклада се посочва, че докато китайският юан е в общи линии в съответствие с фундаментите на китайската икономика, моделите на МВФ показват големи различия с желаните политики.
Излишъкът по текущата сметка на Китай отново нараства след спада, отчетен през 2015 и 2016 г., като остава необходимостта от неговото намаляване, подчертава се в документа.
преди 7 години За тези балъци, които си мислят, колко е "стабилно еврото" и колко фискално отговорна е политиката на "строги икономии" как ще отговорите на ФАКТА, че ЕЦБ е инвестирала 2 трилиона евро в немски ценни книжа и немски корпоративни облигации от 2010 до днес. Това е повече от всички останали страни от еврозоната взети заедно и умножени по 3. Това реално е скрит дълг равен над 60% от БВП на Германия, това е все едно ФЕД да напечата 14 трилиона $ или 3 пъти повече от всичките стимули по времето на Обама. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ясно, че е всяка фитна валута е надценена, но това за еврото е звучи направо като виц. Еврото е надценено с поне 50%, а шведската крона с 90-95%. Йената също е надценена с поне 50-70%, а Япония отдавна е фалирала... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години а дубрутру отговор Сигнализирай за неуместен коментар