Руската рубла повежда поевтиняващите валути на развиващите се пазари в четвъртък, като курсът й спрямо долара спада до най-ниското ниво от февруари, пише Financial Times.
Доларът поскъпва с 1,2% спрямо рублата до 64,2 рубли, като руските пари не успяват да извлекат ползи от по-спокойните ценови движения при петрола днес.
Рублата поевтинява в осем от последните девет търговски сесии – спад, който отреди на руската валута неблагородната титла за най-зле представяща се водеща валута през последните три месеца.
През този период тя се обезцени с 21%, успоредно с поевтиняването на петрола сорт Брент с 26 на сто.
Натискът върху валутите на развиващите се пазари остава интензивен. Очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще увеличи лихвените проценти най-рано другия месец, подкрепиха международната резервна валута – американския долар, което подложи на натиск цените на суровините.
Месечните данни за пазара на труда в САЩ, които ще бъдат публикувани в петък, се считат за следващия тест за настроението спрямо валутите на развиващите се пазари, като един оптимистичен доклад ще подкрепи долара.
Това се случва, след като валутите на редица развиващи се пазари поевтиняха до нови дъна спрямо зелените пари. Това се отнася най-вече за малайзийския рингит, индонезийската рупия и бразилския реал.
Отвъд широките опасения относно суровините и глобалния растеж, които обхващат много от валутите на развиващите се пазари, Русия се изправя пред специфични проблеми, които също притискат рублата.
Оставяйки цените на петрола настрани, анализатори коментират, че Русия е под натиск заради санкциите на Запада, свиващата се икономика и високата инфлация, която през юли достигна 15,6%.
Миналата седмица Централната банка на Русия намали основната лихва с 0,5 процентни пункта до 11%. Финансовата институция постепенно намали ставката от 17% през януари, което натежа на валутата.
Следващата седмица се очаква статистиката да отчете, че през второто тримесечие брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 4,5% заради слабостите при потреблението и инвестициите.
Руската икономика остава в дълбока рецесия вследствие на ниските цени на петрола, структурната неефективност и геополитическото напрежение.
Волатилността при руската рубла се увеличи рязко през септември миналата година, когато спадът в цените на петрола се ускори, санкциите започнаха да дават ефект, а опасенията относно руския растеж се покачиха. Преди това рублата поскъпваше или поевтиняваше с по 2% месечно спрямо долара.
Но оттогава месечните движения, които са най-вече надолу, често надхвърлят 10%, като само през януари сривът бе от 22,8 на сто. През юли руската рубла поевтиня с 11,7% - с най-много от юли 2014 г. насам.
преди 9 години http://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2015/08/04/2585286_rumuniia_obvini_petrotel_lukoil_v_prane_na_pari/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Надявам се, че тия неща не си ги вярваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Господи колко си зле :)))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По този повод е най добре да се обърнете към фактите, а те не говорят особенно добре за състоянието на Запада/ САЩ и ЕС/! А ако на тезгяха се поставят и състоянието на въоръженията ,то тогава нещата стават съвсем неспасяеми.Пример: F-35 и Т-50.Първият, в който са инвестирани досега само 460 милиарда долара, въобще не може да се конкурира с втория!?!Не случайно американски икономисти започнаха да говорят за необходимостта от нов плана "Маршал" но за САЩ, които даже математически не са вече в състояние да се разплатят с пари за заграбеното от останалия свят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ъ , мислиш ли че им пука на западняците за руплата ? Нещата са прости - не могат да удържат бюджета .п.п. Руската икономика е неспособна да се преструктурира - нищо лично , просто исторически факт ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Рублата девалвира основно заради спада на цените на суровините. Няма как страната да пренастрои икономиката си толкова бързо към по-съществено вътрешно потребление. Самите санкции са калкулирани в предвходния спад на валутата. Сега въпросъ е дали икономиката ще издържи на повишаващата се инфлация. Този процес се очертава да бъде доста болезнен за страната особено ако спада на суровините продължи, а определено има предпоставки за това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не е изключено девалвацията на рублата да е съзнателно търсен ход преследващ по бързото и ефикасно адаптиране на икономиката на страната към санкциите на Запада, или просто казано с техните камъни по техните глави! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Руската централна банка вместо да си държи рублите със златно покритие, твърдо беше решила да си попълва от пазара резервите в хартиени долари. Кой им е виновен тогава, че отслабва рублата? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://***.kommersant.ru/doc/2649852 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Гледам PMI на Русия - и при услугите, и при промишлеността, е над 50% за юли. Инфлацията за трета седмица е на нула, а борсовите спекулации се дължат както в Китай на късите продажби на акции.Проблемът е защо търпят това с късите продажби отговор Сигнализирай за неуместен коментар