IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Швейцария не вярва на еврото

Някои експерти очакват валутният курс на еврото спрямо франка да достигне паритет

08:21 | 16.01.15 г. 81
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Защо Швейцария не вярва на еврото

В продължение на три години Швейцарската национална банка (SNB) успяваше чрез сериозни по обем покупки на чуждестранна валута да ограничава поскъпването на швейцарския франк. Банката защитаваше тази своя политика със зъби и нокти. Едва преди седмица тя опроверга всяко съмнение, че няма да продължи да следва тази политика и в бъдеще. 

Но сега, сякаш за една нощ, всичко се промени. Обвързаността към еврото бе отменена, а валутният курс на франка експлоадира. Валутните и финансовите пазари в цяла Европа бяха хванати неподготвени и попаднаха в силна турбуленция. Но защо SNB предприе този ход? Какво означава той? Какво ще се случи? Германският Die Welt дава някои от отговорите.

Защо се стигна до тук?

Официално SNB обосновава стъпката с това, че положението през последните три години се е подобрило и франкът вече не е силно надценен, а швейцарската икономика е свикнала с високия курс. Следователно и по-нататъшно поскъпване би било поносимо. Но това изглежда е само половината от истината.

В действителност обвързването към еврото става все по-скъпо. Защото откакто Европейската централна банка (ЕЦБ) заигра с идеята за закупуване на държавни облигации, стойността на единната валута се свлича. Швейцария трябва да купува все повече евро, за да стабилизира курса. С това се покачват и рисковете за баланса на централната банка. А това щеше да ескалира още повече, ако на 22 януари ЕЦБ стартира програмата си за изкупуване на облигации.

„На швейцарските парични власти изглежда им писна и прибегнаха до този ход, преди  техните колеги във Франкфурт да приложат широкообхватната програма за изкупуване на облигации", казва Сьорен Хетлер, валутен експерт от DZ Bank.

Каква роля играе „златната инициатива“ за решението?

В края на ноември швейцарците гласуваха на референдум по въпроса дали SNB трябва да държи 20 на сто от активите в баланса си в злато. Мнозинството отхвърли предложението, но една четвърт гласува за него.

В този вот се изразява голямата загриженост, която все повече швейцарци изпитват предвид спадащия баланс на SNB, която досега изкупуваше масово евро, за да поддържа обменния курс на франка. Институцията отбелязва, че одобрението сред населението към тази политика спада все повече и повече.

Защо франкът е толкова силен?

Франкът поскъпва преди всичко, защото инвеститорите продължават да вкарват парите си в Цюрих или Женева. И това се случва, въпреки че лихвата по овърнайт депозитите вече е -0,75 на сто. През последните години обаче швейцарската валута се превърна в сигурно убежище за целия финансов свят.

И тъй като повечето инвеститори и без това очакват дефлация, това оправдава донякъде евентуалната малка загуба, предизвикана от тези негативни лихвени проценти. В това на практика вярва и целият финансов свят. Ако все пак един ден трендът се обърне, това може да е лоша изненада за мнозина.

Какво значи това за еврото?

Повечето експерти очакват, че през следващите седмици еврото ще продължи да отстъпва, и то не само спрямо франка. Това важи особено, ако наистина ЕЦБ започне да купува масово държавни облигации и по този начин смекчи допълнително паричната си политика.

Някои експерти очакват валутният курс спрямо франка да достигне паритет – едно евро да се разменя за един франк. Но и курсът на еврото спрямо долара ще продължи да пада. Защото досега SNB купуваше масивно евро, за да подържа курса. Сега това изискване отпада, и по този начин ще се повиши натискът над единната европейска валута. 

Какви последици ще има това за швейцарската икономика

Повечето компании и инвеститори са напълно изненадани от решението на SNB. Особено компаниите износителки, които изнасят много в еврозоната и през миналите три години разчитаха на сравнително стабилен валутен курс, сега ще са доста засегнати: ако франкът продължи да поскъпва, техните продукти ще поскъпват значително в чужбина.

Ето защо някои швейцарски бизнес асоциации вече бият тревога. Сега някои експерти дори не изключват преместване на цели концерни в други европейски страни. В допълнение паричният шок вероятно ще означава и допълнителна спирачка за икономическия растеж – в крайна сметка еврозоната е най-големият търговски партньор на Швейцария.

Така се покачва и рискът от изпадане в рецесия. Силният спад на цените на петрола заедно със скоростното поскъпване на франка крие „голям риск от дефлация“, предупреди германската Deutsche AWM, инвестиционната дъщерна компания на Deutsche Bank.

Ще поскъпнат ли швейцарските продукти?

По принцип – да, въпреки че това си зависи и от бранша и от глобалната среда. Особено онези фирми, които произвеждат изключително в Швейцария, ще трябва да увеличат цените си, за да ограничат валутните си загуби. 

Как се отрази това на борсата?

В Швейцария местният бенчмарк SMI се срина с 8,67% в четвъртък.

Акциите на швейцарските износители като Swatch Group или Cie. Financière Richemont се обезцениха на борсата в Цюрих с повече от 15 на сто. С изключение на телекомуникационния концерн Swisscom всички стойности на SMI се сринаха масово. „Този ход на SNB е цунами за икономиката на износа и туризма, а в крайна сметка и за цялата страна", пише изпълнителният директор на Swatch Ник Хайек. „Аз просто нямам думи". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 5 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
какъв шок бе като целия свят ти има безрезервно доверие, като франка стане 10 евро ... мда верно това е шок ше могат да си купят цялата Гърция да си купуват всички ресурси без пари, да си купят целия BRICs и да работят за тях плюс Япония .... То тва е доверието ама са се преебаха и то много яко .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 1
Pivoley
преди 9 години
Ех тоя пусти монетаризъм. А не може ли да оставят лихвите да се определят от пазара. Така ще избегнат шокове за икономиката си и ще се съсредочат върху инвестициите, а не верху разни безумни упражнения с лихвите и с валутата си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
Аз по-*** народ от Швейцарците не съм виждал, вместо да си купят златото което продадоха и да му вдигнат лихвите на тоя Франк, щял стане мега силен .... е кво от това, като света им има довейрие ей ти я новата неписана световна валута и ше си купят целия свят на безценица. Всички ще им ползват франка и тужур кво искат .... и щяха да бъдат още по-силни, ааа са са ше станат с времето кавали и ще обеднеят ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 8
korker
преди 9 години
Между Китай и Швейцария има огромна разлика. Китай разчита на реалната си икономика, те са най-голямата индустрия в света. Швейцария разчита много на финансовия си сектор, нямат някаква силна реална икономика, то няма и как да имат, защото са заврени у планините, транспортът им е скъп, нито имат милиарди население.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 1
Vladi666
преди 9 години
Щот има един лаф..луд и е к.ра да му верва..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 27 rate down comment 1
Pivoley
преди 9 години
Харакирито беше "връзването" на франка за еврото при курс 1.20. Сегашният шок е следствие точно на тази необяснима стъпка. А швейцарците сега просто нямат избор. Продължаването на поддържането на курса на франка означава продължаване на трупането на допълнителни загуби. А аз си мисля какво ще стане в денят, в който Китайската централна банка реши да последва "светлия" пример на швейцарските си колеги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
същото и с долара доверие уж ама там доверието малко се подпомага с бомби, кой не го ползва бомбардимон и Швейцарията е изкуствено съсдадена държава къедто лъвовете да си държат парите в един прекрасен момент това нещо спира, както и с долара и после ........ после много просто фустата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
ЕС знаем за него никой не ги е карал да праат единна валута, Швейцарците също печатаха и то мнооооого печатаха...... не знам с кво ше ги върнат тея пари ако им падне банковата тайна, те остават голи и без златото им което са продали неам идея .... докато има доверие в тях ок - спре ли, довиждане на Швейцарията.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 1
korker
преди 9 години
На базата на какво ли? Дори не е толкова на доверието, въпреки че го има. А по-скоро е във вярата на хората че ЕС се е оак*л и печата артии като за световно по примера на щатите. Е всеки що-годе мислещ човек ще предпочете да обърне артиите в нещо което не го печатат като вестник. Т.е. не е важно само доверието, а вярата че някой друг се е оак*л.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
Swiss business leaders called the central bank's decision a disaster, with banking giant UBS saying it would lead to a drop of 5 billion francs worth of exports and knock 0.7 percentage points off overall output growth.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още