В продължение на три години Швейцарската национална банка (SNB) успяваше чрез сериозни по обем покупки на чуждестранна валута да ограничава поскъпването на швейцарския франк. Банката защитаваше тази своя политика със зъби и нокти. Едва преди седмица тя опроверга всяко съмнение, че няма да продължи да следва тази политика и в бъдеще.
Но сега, сякаш за една нощ, всичко се промени. Обвързаността към еврото бе отменена, а валутният курс на франка експлоадира. Валутните и финансовите пазари в цяла Европа бяха хванати неподготвени и попаднаха в силна турбуленция. Но защо SNB предприе този ход? Какво означава той? Какво ще се случи? Германският Die Welt дава някои от отговорите.
Защо се стигна до тук?
Официално SNB обосновава стъпката с това, че положението през последните три години се е подобрило и франкът вече не е силно надценен, а швейцарската икономика е свикнала с високия курс. Следователно и по-нататъшно поскъпване би било поносимо. Но това изглежда е само половината от истината.
В действителност обвързването към еврото става все по-скъпо. Защото откакто Европейската централна банка (ЕЦБ) заигра с идеята за закупуване на държавни облигации, стойността на единната валута се свлича. Швейцария трябва да купува все повече евро, за да стабилизира курса. С това се покачват и рисковете за баланса на централната банка. А това щеше да ескалира още повече, ако на 22 януари ЕЦБ стартира програмата си за изкупуване на облигации.
„На швейцарските парични власти изглежда им писна и прибегнаха до този ход, преди техните колеги във Франкфурт да приложат широкообхватната програма за изкупуване на облигации", казва Сьорен Хетлер, валутен експерт от DZ Bank.
Каква роля играе „златната инициатива“ за решението?
В края на ноември швейцарците гласуваха на референдум по въпроса дали SNB трябва да държи 20 на сто от активите в баланса си в злато. Мнозинството отхвърли предложението, но една четвърт гласува за него.
В този вот се изразява голямата загриженост, която все повече швейцарци изпитват предвид спадащия баланс на SNB, която досега изкупуваше масово евро, за да поддържа обменния курс на франка. Институцията отбелязва, че одобрението сред населението към тази политика спада все повече и повече.
Защо франкът е толкова силен?
Франкът поскъпва преди всичко, защото инвеститорите продължават да вкарват парите си в Цюрих или Женева. И това се случва, въпреки че лихвата по овърнайт депозитите вече е -0,75 на сто. През последните години обаче швейцарската валута се превърна в сигурно убежище за целия финансов свят.
И тъй като повечето инвеститори и без това очакват дефлация, това оправдава донякъде евентуалната малка загуба, предизвикана от тези негативни лихвени проценти. В това на практика вярва и целият финансов свят. Ако все пак един ден трендът се обърне, това може да е лоша изненада за мнозина.
Какво значи това за еврото?
Повечето експерти очакват, че през следващите седмици еврото ще продължи да отстъпва, и то не само спрямо франка. Това важи особено, ако наистина ЕЦБ започне да купува масово държавни облигации и по този начин смекчи допълнително паричната си политика.
Някои експерти очакват валутният курс спрямо франка да достигне паритет – едно евро да се разменя за един франк. Но и курсът на еврото спрямо долара ще продължи да пада. Защото досега SNB купуваше масивно евро, за да подържа курса. Сега това изискване отпада, и по този начин ще се повиши натискът над единната европейска валута.
Какви последици ще има това за швейцарската икономика
Повечето компании и инвеститори са напълно изненадани от решението на SNB. Особено компаниите износителки, които изнасят много в еврозоната и през миналите три години разчитаха на сравнително стабилен валутен курс, сега ще са доста засегнати: ако франкът продължи да поскъпва, техните продукти ще поскъпват значително в чужбина.
Ето защо някои швейцарски бизнес асоциации вече бият тревога. Сега някои експерти дори не изключват преместване на цели концерни в други европейски страни. В допълнение паричният шок вероятно ще означава и допълнителна спирачка за икономическия растеж – в крайна сметка еврозоната е най-големият търговски партньор на Швейцария.
Така се покачва и рискът от изпадане в рецесия. Силният спад на цените на петрола заедно със скоростното поскъпване на франка крие „голям риск от дефлация“, предупреди германската Deutsche AWM, инвестиционната дъщерна компания на Deutsche Bank.
Ще поскъпнат ли швейцарските продукти?
По принцип – да, въпреки че това си зависи и от бранша и от глобалната среда. Особено онези фирми, които произвеждат изключително в Швейцария, ще трябва да увеличат цените си, за да ограничат валутните си загуби.
Как се отрази това на борсата?
В Швейцария местният бенчмарк SMI се срина с 8,67% в четвъртък.
Акциите на швейцарските износители като Swatch Group или Cie. Financière Richemont се обезцениха на борсата в Цюрих с повече от 15 на сто. С изключение на телекомуникационния концерн Swisscom всички стойности на SMI се сринаха масово. „Този ход на SNB е цунами за икономиката на износа и туризма, а в крайна сметка и за цялата страна", пише изпълнителният директор на Swatch Ник Хайек. „Аз просто нямам думи".
преди 9 години Не гледайте месечни графики или каквито и да било измишлиотини.Целят финансов свят в момента е в паника. Spokesmen for Deutsche Bank, Zurich-based UBS and New York-based Goldman Sachs declined to comment. Те първа започват фалитите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Между другото и аз мога да дам една конкретна прогноза. Очаквам рязък спад на златото ДНЕС около 3 часа след обяд. Не е препоръка, но го имайте предвид. Но не ме питайте защо, защото няма да ви кажа****Може...ако отиде да тества 1235 - *** 1000 на 4 часа. Само, че на 1 час имам свещ "чук", ама пък на 4 часа има "обесен", тъй че - комплицирано е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Швейцарците държаха парите на тези едни същи хора, с които финансираха и двете воюващи страни и през ПСВ, и през ВСВ, затова и бе измислена банковата тайна. Иначе банкерството не е талант, както е рисуването и писането. Но е въпрос на обстоятелства, затова са добри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Австрия е на същата база както Швейцария. В Австрия добре, че бяха буферна зона от времето на комунизма и парите на нашите и не само на нашите а на доста комунисти в Австрия. Та когато на човек му изсипват купища пари, тея тука както и в Швейцария са ги развъртяли, но влака в Австрия спира и то много много бързо ..... няма вече пари и банкови тайни в Автрия има само един или 2 финансови института във Voralberg на границата с Швейцария махнат ли и тях са чао .... само стой и гледай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ти баце и да ми обясняваш и да не ми обясняваш писах вече и на misantropata Швайцерите, ако нямаха тая банкова тайна да са чао. Всичкото техника и чудеса пристига от Германия. След 2 Световна война тея не са върнали сумай ти пари на евреите и тъй като те са нямали война на територията си както и САЩ, че и парите на света са там са направили това онова. Погледни какво импортират и кой е major importer = Germany от там идва топлата вода за техниката не от Швейцария нищо, че произвеждат 2 стълба за лифтове и локомотиви, хапчета и глупости там. В момента има държави, които произвеждат доста по advanced влакчета от Швейцария,както и хашчета, че и шоколади, че и останалите нещица. То и долара имаше навремето 5% лихва ама ей го са тоалетна артия та така и тея по реда си бяха що бяха са си вкараха автогол и тва е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години та misantrope пак ше оцелеем без тяхните сирена, че ше станат много скъпи тъй като Франция и Италия ги правят същите както и Австрия. Хапчета също и пак се повтарям, че това е изкуствено създадена държава да си държат големите парите там, ако нямат банкова тайна са довиждане и това много просто и ясно се вижда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Логиката е при силен $ и спадащ петрол златото да пада. То трябваше и да се качва, когато 3 години ФЕД печаташе по 80 млрд.$ на ден, а то се срина от 1920$ на 1150$ /може би заради скока през предните години, все пак от 350$ през 2000 стига до 1150$ до 2013/. Златото е доста инертно, възможно е да е натрупало напрежение от трилионите напечатани $ и сега да катери леко полеко въпреки опитите за потискане на цената му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години с 2 думи неам думи тва за хапчетата Германия и САШш и Франция ги прааат също, машините особено Германия от там идва топлата вода за машините не от Швейцария аааа CERN е институт по Физика където не смееха да го пуснат онова чудо да съберат частиците защото не знаят кво ше стане, да не стане някой дупка там на мястото на CERN. Та толко за техната икономика с 2 думи само шоколади и часовници, даже най-добрите шоколади са от Белгия не от Швейцария ..... значи остават само часовниците ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Златото ще се движи засега според франка, то затова и скочи малко по-рязко. Може и да спадне, но съвсем леко. Златото се катери от Нова година насам, т.ч. тренда му е нагоре. Мисля, че дъното му беше 1150$, факт е, че не мръдна цялата 2014 г. след като удари дъното през 2013 г. Вероятно няма накъде повече да пада, колкото и да им се иска на манипулаторите му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това се отнася за парите в кеш, а тези в банките как се разбира на коя държава са? отговор Сигнализирай за неуместен коментар