Президентът на Русия Владимир Путин и изпълнителният директор на Роснефт Игор Сечин в известна степен са отговорни за това, което се случва на валутните пазари, като колапсът на рублата не е свързан изцяло с цената на петрола, коментира за Bloomberg Леонид Бершидски.
Роснефт, компанията на Сечин, в петък пласира огромна облигационна емисия в рубли на стойност близо 11 милиарда долара, която беше купена от правителствени банки, при доходност доста по-ниска от тази по руските държавни ценни книжа. Част от тези пари може да са попаднали на валутните пазари вчера, въпреки че Роснефт отрича това, смята той.
Според него това определено е специална сделка, която приятелят на Путин получава. И пазарите се хващат за такива неща и това подхранва общата липса на доверие за това, какво могат да направят регулаторите в страната. Защото те могат да следват разумна политика, само докато Путин не им нареди нещо друго.
Явно е, че най-напред ще бъдат задоволени нуждите на приятелите на Путин и чак тогава ще бъдат разгледани останалите проблеми, като например стабилността на националната валута. Така че наред с продължаващата тенденция на поевтиняване на петрола, това подхранва нарастващото недоверие и несигурност около бъдещето на рублата, посочва Бершидски.
Дори повишаването на основната лихва до 17% не буди интерес сред инвеститорите да държат активи в рубли в ситуация като тази, в която не знаете какво регулаторите могат да направят по нареждане на Путин, изтъква той.
Централната банка е под все по-голям натиск да печата рубли, да финансира или определени компании или цели индустрии, което определено подкопава доверието в нея, защото така тя не се приема като независим играч, а в голяма степен изпълнява волята на Путин, смята анализаторът.
Освен това очевидно съществува и инфлационен ефект от това пари да се инжектират в икономиката като при сделката на Роснефт в петък, отбелязва той.
Също така да не забравяме, че не говорим за икономическа криза, а за криза, която до голяма степен е политическа. Тя е причинена от политиката на Кремъл и от нарастващата изолация на Русия. Това са условия, при които понятия като капиталовите контроли се оказват по-скоро пожелателни, казва Бершидски.
Това нямаше да е така, ако Русия не беше подложена на санкции или изолирана политически, така че всичко това допринася за липсата на доверие и произтичащата от това волатилност на рублата, завършва той.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air
преди 9 години Защото не е темета на разговор? А и както казваш е било, а това с рублата е сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години много ясно батко, че ше спаси това, което ше ги храни за напред, САЩа правеше същото, както казват колегите в коментарите. Най-голямата тъпотия е да спасяваш банка или няква си валута, ресурса му е майката, но повечкото народ са за спасение на банки, а те нищо не дават на хората, нито ше ги нахрани, нито напои или стопли ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години A zaА защо не се споменава дори, че тези облигации пласирани от Роснефт са за разширяване на добива? Очакванията са, че след около 4г. ако се изпълни инвестиционната програма добивът на нефт в Русия може да скочи двойно. Русия разбра, че като ще отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ну товарищ путин,как е заседна ли ви хапката крим отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Руската банка,печатане на рубли, обезценяване инфлация? Това защо не важи за сащ?скоро пак вдигнаха тавана на дълга с незнайно колко трилиона и така до другия път ами количествените олеснения и вкарването на трилиони от клавиатурата на фед в банките?макдоналдса трябва да струва хиляди долари най ефтиния бургер при тази логика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А защо ли авторите не си спомнят защо БУШ и Обама през 2008 и 2009 спасяваха банките , а не доларът който падна спрямо Еврото от 0.82 до 1.63 ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години КАКТО И СЕ ПРЕДПОЛАГАШЕ АТАКАТА ДОЙДЕ ТОЧНО ОТ ТАМ ОТКЪДЕТО СЕ ОЧАКВАШЕ !!ХАЙДЕ СЕГА НА ДЪМПИНГОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА - 20-30 $ ЗА БАРЕЛ И СРИВ НА АМЕРИКАНСКИЯ ПАЗАР НА ОБЛИГАЦИИ !!!ЩЕ ИЗДЪРЖИ ЛИ НА ТЕЗИ ЦЕНИ АМЕРИКАНСКИЯ СЕКЮРИТИЗИРАН ПАЗАР НА ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ ИЗДАДЕНИ ОТ ИНВЕСТИЦИОННИ БАНКИ НА КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ ВКАРАЛИ 500 МИЛИАРДА В ШИСТИ!!ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ !!НЕ МИ СЕ МИСЛИ КАКВО ЦУНАМИ СЕ ЗАДАВА!!ЩЕ ГЪРМЯТ ЕДНИ ЕВРОПЕЙСКИ ПЕНСИОННИ И ЗДРАВНИ ФОНДОВЕ!ХА СЕГА ДА ВИ Е ЧЕСТИТО! отговор Сигнализирай за неуместен коментар