Нашата финансова система и управление трябва да се променят драстично по такъв начин, който да ни служи по подходящ начин през днешния и утрешния ден. Тези системи могат да бъдат значително подобрени чрез интернет, използвайки биткойна и другите криптовалути, заявява пред Investor.bg Рютгер ван Зуидам.
Той е интернет и биткойн предприемач, основател на консултантската компания IntoBitcoin, както и организатор на първата конференция за най-популярната дигитална валута в родната му страна Холандия.
Зуидам ще е сред лекторите на CoinWisdom – първата по рода си в България биткойн конференция, която ще бъде насочена към самата технология, сценариите за бъдещо развитие и детайлите от техническа, икономическа и регулаторна гледна точка. Събитието си поставя за цел да събере цялото регионално биткойн общество – бизнеси, инвеститори, разработчици, "миньори", трейдъри и потребители.
Основната част от CoinWisdom ще бъде на 6 декември и ще е изцяло на английски език. Ден по-рано пък ще бъде т.нар. от организаторите "подгряващо събитие", което ще е само на български език.
По думите на Рютгер ван Зуидам компаниите, които изкарват своите печалби посредством традиционните системи за разплащане могат да се поучат от интернет и биткойна и да осъвременят своите услуги. "Ако те не се преоткриват в тази нова парадигма, някой друг ще го направи и ще ги засегне. Щастлив съм да видя, че все повече и повече хора са готови да комбинират доброто от традиционни системи с добрите елементи на криптовалутите, като биткойна, за да създадат нови страхотни иновативни продукти и услуги", коментира предприемачът.
"Биткойнът е много интересен като система за разплащане. Няма бариери, граници, никакви трети лица не са необходими. Всичко е прозрачно, таксите са близки до нулата, защитен е... Обемът на сделките се покачва бавно, но сигурно. За мен върхът на айсберга е т.нар. блок верига (blockchain) – основното ядро на биткойна, която носи истинската революционна иновация. Тя дава възможност на всички интернет потребители да формират свободно световен дигитален тръст", отбелязва предприемачът.
Рютгер ван Зуидам изтъква, че не използва криптовалутата за спекулации или търговия. "Аз експериментирам и плащам за неща, особено за храни и напитки. Колкото повече бизнеси приемат биткойни, толкова по-лесен е достъпът и повече хора разказват истории за своите експерименти. Затова очаквам обемът на сделките да се повишава още. Разплащането с вашите биткойни за една бира или чаша вино е забавен начин да експериментирате. Затова в Холандия ще направим специален портал Bitcoin Café", изтъква той.
"Имайте предвид, че битконът е експеримент, точно какъвто все още е и интернет. Хаковете са част от експеримента. Помните ли как през 90-те години всички видове интернет системи биваха хаквани. Имейл сървъри, системи за електронна търговия, системи за разплащане и т.н. Това обаче върши работа. Можем да се учим от тези пробиви в системите и да ги направим по-силни и по-умни", посочва експертът по дигитални валути.
В отговор на въпрос, дали биткойнът може някога да замени трафиционните декретни пари, Зуидам коментира: "Интернет не замени книгите, телевизията или вестниците, все още. Така че предполагам, че по-скоро не. Но тяхната (на биткойните – бел. авт.) роля и позиция се променя... Над 93% от парите в Евросистемата са цифрови, така че ще видим подобрение на конвенционалните пари въз основа на блок веригата. Не след дълго ще имаме програмируеми пари. Криптовалутите и блок веригата дават възможност на всеки да програмира с определен набор от правила, включително и нещо безпрецедентно: всички монети и операции са автентични".
преди 9 години Може, но все в един момент ще бъдат "изкопани" всичките 21 милиона (май бяха) биткойни и после край (на копането). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бъркате. Копачи винаги ще има, защото когато биткойните свършат, ще има цена за трансакция. Тази цена отива за майнърите и затова те няма да изчезнат. Майнърите са основна част от биткойн мрежата и това, че няма да ти е угодно да майнваш в къщи не означава, че няма да има по-големи майнъри на които ще им излиза сметката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да, от тази гледна точка, развитието ще бъде изключително интересно - при ограничена парична маса, и при (евентуално) разрастващо се търсене, биткойна трябва да поскъпва и съответно всичко, което се продава в него, да поевтинява (ако днес струва 10 биткойна, утре ще струва 9). Това прави много по-трудни както спекулациите (чиито главен стремеж е номиналната печалба), така и даването на заеми (срещу лихва по-голяма от нула) в биткойни. А спекулациите и заемите са едни от двигателите на всяка икономическа активност. Така че, да - интересното предстои (ако се случи биткойна да излезе от разменните борси и да влезе в реалната икономика). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тогава заплахата от изчезване заради тази цена може да се коригира много лесно с промяна на цената. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Толкова *** коментар ,много отдавна не бях чел хаха .Как ще изчезне биткойн първо? И второ Биткойн съществува вече 5г и ЩЕ продължи да съществува ,ИМЕННО заради така наречена му от вас "система" :Д отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Коригирано, благодаря! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не е блоГ, а е блоК верига. Верига съставена от блокове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ае стига сте ни го натрапвали тоя нов балон, биткоина не е никаква валута ами чисто и просто виртуална стока без никакъв смисъл от нея.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тоя па тоя хахавец отговор Сигнализирай за неуместен коментар