Руската централна банка (РЦБ) прекратява всекидневния контрол върху курса на рублата, оставяйки поевтиняващата валута да се търгува свободно на финансовите пазари, съобщи Ройтерс.
Банката уточни още, че от днес ще престане да определя дневни ограничения на колебанията на курса на рублата и няма да има задължение да се намества на пазара в подкрепа на валутата, която загуби почти половината от стойността си спрямо долара през тази година.
„В резултат на решението определянето на курса на рублата ще се случва под влиянието на пазарните фактори, които следва да допринесат за засилване на ефективността на паричната политика на централната банка на Русия и осигуряването на ценова стабилност. В допълнение новият подход ще допринесе за по-бързото приспособяване на икономиката към променените външни условия и ще повиши нейната устойчивост към неблагоприятните шокове“, се казва в съобщението на банката.
Финансовата институция добавя, че ще бъде в готовност да се намеси, ако се наложи да бъдат премахнати "заплахи за финансовата стабилност“.
По-рано в понеделник централната банка понижи прогнозата си за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2015 г. от 1 на сто до 0%. Централната банка понижи и прогнозата си за растежа на БВП на Русия през 2014 г. до 0,3%. Причината е "кумулативен ефект на външни фактори и структурни фактори", които заедно "доведоха до спад в темпа на растеж на руската икономика".
Също днес руският президент Владимир Путин заяви, че властите предприемат мерки за стабилизиране на обменния курс на рублата, запазвайки възможностите за допълнителни интервенции на валутния пазар. "Нашите финансови органи да предприемат необходимите мерки (за стабилизиране на рублата – бел. ред.)", каза държавният глава по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
През уикенда пък руският министър на икономиката Алексей Улюкаев заяви, че „рублата в момента се търгува на по-ниска цена от нейната реална стойност и ще се възстанови в близко бъдеще“.
По-рано през миналата седмица седмица руските централни банкери заявиха, че ще ограничат ежедневните си интервенции до 350 млн. долара, или далеч по-малко от нивата, наблюдавани през последните седмици, когато дневните интервенции на моменти превишаваха 2 млрд. долара.
Руската валута се срина през последните месеци на фона на спада на цените на петрола и финансовата несигурност, породена от западните санкции, въведени срещу Москва заради ролята ѝ в украинската криза, а еврозоната е най-важният търговски партньор на богатата на суровини държава. Като силно зависеща от износа на петрол страна, Русия страда и от спада на цените на „черното злато“. Към това следва да се добави бягството на капитали предвид високата инфлация и обезценяването на руската валута.
преди 10 години мама му стара днеска всички руски акции скокнали, нищо то има още малко на долу да ги изтрещят съвсем и дедо ви влиза и с двата крака там ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години еми да видим каката с очилата какво е измислила и аз мисля, че сега в най-скоро време ше изгърмят шортаджиите на USD/RUB и EUR/RUB, но да видиме отговор Сигнализирай за неуместен коментар