Наложените от САЩ и Европейския съюз (ЕС) санкции на Русия, породени от анексията на Крим, изпращат страната в рецесия, пише Bloomberg.
Според анализи на руските банки, в това число и на държавната VTB Capital, деветата по големина икономика в света ще се свие в продължение на най-малко две тримесечия. Причината са очакваните международни наказания за анексирането на Кримския полуостров, които ще ограничат инвестициите и ще повишат разходите за кредитиране на външните пазари.
Санкциите, които досега са фокусирани върху конкретни личности, вероятно ще бъдат разширени и ще бъдат насочени към определени области на икономиката.
Президентът Владимир Путин разшири популярността си сред руснаците до 5-годишен връх след действията в Крим, който стана отново част от Русия 60 години по-късно. Въпреки това от началото на годината руските акции отчитат изключително лоши резултати в сравнение с пазарите на Запад.
"Ние сме свидетели на началото на нова геополитическа и икономическа Студена война. Мисля, че ще отнеме най-малко 2 до 3 години, за да се установи някакъв вид равновесие", заяви Мирча Джоана, представител на правителството на Румъния за дипломация и икономически проекти.
"Този, който ще плаща сметката за тази агресия, без значение колко популярна и патриотична изглежда, ще бъде руският народ. Има огромна разлика между икономическата сила на ЕС и САЩ и тази на Русия", допълни той.
Руският бенчмарк MICEX изтрива 11,6% от началото на тази година в сравнение със спада от 4,8% на единния индекс MSCI Emerging Markets. По време на днешната търговия измерителят се покачва леко с 0,16% до 1 309,45 пункта.
Междувременно рублата е втората най-зле представяща се валута след аржентинското песо сред 24-те водещи парични средства от развиващия се свят. Въпреки че през днешния ден поскъпват с 0,42% до 36,097 за долар, руските пари изтриват малко под 9 на сто от началото на 2014 г.
Дори и преди най-тежкия сблъсък със Запада след края на Студената война, руската икономика бе изправена пред най-слабия си растеж от кризисната 2009 г. насам. Последните планове на местните управляващи за задвижване на потребителското търсене се провалиха и не съумяха да компенсират свитите инвестиции.
"Сегашната ситуация в икономиката носи ясни признаци на криза", заяви през миналата седмица заместник-министърът на икономиката Сергей Беляков. Изявлението му дойде в навечерието на обявяването на санкциите от САЩ и ЕС.
"Русия вероятно ще се потопи в рецесия през второто и третото тримесечие на тази година, като "вътрешното търсене ще бъде блокирано с оглед на несигурността и по-строгите финансови условия", смятат от базираната в Москва ВТБ.
Централната банка на Русия неочаквано вдигна основната си лихва с 1,5 процентни пункта, след като нахлуването на военни в Крим предизвика падане на рублата. Владимир Путин одобри окончателно анексията на черноморския полуостров на 21 март.
преди 10 години През Туркменистан, Азербайджан, Грузия. Бил съм там и знам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не мога да си обясня как Русия като навлезе някъде, рублата пада, а САЩ като влезнат другаде - долара фърчи. Трябва да си *** за да вярваш на такива работи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да ти имам чуденето да ти имам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Чудя се как Западът ще се снабдява в Афганистан и ще се измъква от блатото там, ако Русия прекрати като отговор т. нар. транзнитна програма - изпълзване наруското въздушно пространство и ЖП линии за снабдяване и изтегляне на НАТО от АфганистанГледам картата и си викам - дали през Пакистан или през ИранДругаде няма как....Мъкааааааааааааааааааааааа отговор Сигнализирай за неуместен коментар