Само 35% от българите са финансово грамотни, разкрива проучване на Standard & Poor’s Ratings Services за финансовата грамотност по света (S&P Global FinLit Survey).
С това равнище страната ни е под средното ниво за Европейския съюз и сред последните в него по този показател.
Нивата на финансова грамотност варират значително между различните страни членки на Европейския съюз. Средно 52 на сто от гражданите на ЕС са финансово грамотни, като най-добре се представят тези в Северна Европа. Дания, Германия, Холандия и Швеция са с най-висока финансова грамотност в Евросъюза – поне 65 на сто от пълнолетните им граждани са финансово грамотни.
В Южна Европа нивата са значително по-ниски. В Гърция и Испания например нивото е съответно 45% и 49%. В Италия и Португалия също се наблюдават ниски равнища.
Финансовата грамотност е слаба и сред страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., и след това. В Кипър нивото е същото като в България – 35%, а в Румъния е регистрирано най-ниското равнище в рамките на ЕС - 22 на сто.
В световен мащаб България попада по средата на класацията на 72-ро място от 144 държави в компанията на страни като Шри Ланка, Доминиканска република, Коста Рика, Малави, Габон, Кот Д'Ивоар, Бразилия и Кипър.
Финансовата грамотност се измерва с въпроси по четири основни теми при вземането на финансови решения – познания за лихвени проценти, сложна (капитализирана) лихва, инфлация и диверсификация на риска.
Само 20% от българите са отговорили правилно на въпроса за диверсификация на риска, 58% - на въпроса за инфлацията, 60% - за лихвата, и 40% за сложната лихва.
Въпросите са включени към глобална анкета на Gallup World Poll, обхванала над 150 хил. пълнолетни случайно избрани граждани на над 140 страни и проведена през 2014 г.
Резултатите от проучването са обезпокоителни. В световен мащаб едва 1 от всеки трима души е финансово грамотен. Финансовата неграмотност е не само силно разпространена, но съществуват и драстични различия по държави и групи. Например жените, бедните и хората с по-ниско образование имат по-големи пропуски във финансовите си познания и това важи не само за развиващите се икономики, но и за страните с добре развити финансови пазари.
Хората с относително висока финансова грамотност имат няколко общи характеристики, независимо от това къде живеят. По принцип хората, които ползват финансови услуги като банкови сметки и кредитни карти, имат повече познания в областта, независимо от доходите им.
В България, Хърватска, Чехия, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Словакия и Испания 50% или по-малко от хората, които имат кредит от банка или друга финансова инситтуция, са отговорили правилно на въпроса за сложната лихва.
Искате ли да тествате своите финансови познания? Тестът е достъпен тук
преди 9 години Съдейки по форума, дори тук няма 35%.На нашенците им давам цифрата 2. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По мои наблюдения процента на финансово грамотните в България е едноцифрен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар