IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Биткойните - пари ли са?

Виртуална валута, която с все по-голяма увереност атакува статута на традиционните пари. Какво да очакваме от нея?

12:38 | 22.12.13 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Ще станат ли пари биткойните?

След като изложих позицията, базирана на австрийската теория, стигнах до два извода.

Първият е, че към момента биткойните не са пари. Втората е, че в бъдеще, теоретично това е възможно да се случи. В следващите редове ще изложа както моите притеснения, така и моя оптимизъм, относно практическото постигане на теоретичната възможност биткойните да се превърнат в общоприето средство за размяна …

1. Анонимност

Един от най-често изтъкваните позитиви, при използването на биткойните, е възможната висока степен на анонимност на техните притежатели. Основната причина за положителния контекст при тази характеристика е по-малката вероятност за държавно вмешателство.

На пръв поглед подобна теза изглежда напълно логична. От друга страна не се ли поражда въпросът може ли държавата не просто да търси начин за регулиране на системата, а вече да е част от нея? Знаем, че най-сериозните подобни капиталови възможности имат Националната служба за сигурност на САЩ (NSA), военните комплекси в САЩ, Великобритания, Япония и тн.

На пръв поглед това звучи като една конспиративна параноя, но именно анонимността катализира подобни мисловни треактории. А те са възможни до доказване на противното.
Ако разгледаме данните изнесени от Business Insider, само 47 души притежават 28,9% от сегашното количество биткойни (около 12 млн.). Още 880 държат 21,5%.

Следователно 927 души притежават повече от половината количество биткойни. Не може да не отчета, че биткойните имат много кратък живот и е нормално едно подобно разпределение. За мен - не ме притеснява изложената статистика, притеснява ме анонимността и смятам, че това е една от сериозните пречки пред бъдещата стабилност на биткойн системата.

За ефективна, т.е. пазарна, парична система е нужна повече прозрачност, отколкото анонимност. Разбира се, вярвам че тепърва тази и други подобни интернет валути ще се оптимизират, като една от насоките е насочена именно към по-висока степен на прозрачност.

2. Либертарианството през призмата на количествения лимит и Биткойн протокола

Често биткойните се свързват с либертарианството, в контекста на отъждествяването на интернет валутата като свободните пари. Тук може да се оформи интересен дебат около лимитираното количество биткойни (21 мил.) и фундаменталния Биткойн протокол.

Противоречив елемент според мен се крие във самата философия на извеждането на параметрите в  Протокола. Ако вземем на прицел горната граница, ограничаваща количеството може да направим интересни изводи.

На първо място е въпросът за нуждата от лимит, минимум или каквато и да е „записана” граница в протокол-манифест. Свободният пазар решава какво да е количеството биткойни. В този ред на мисли, то може да се установи и на по-ниско количество от 21 милиона.

Няма да навлизаме в дебат около идеята на Мизес, че количеството пари няма значение. Споменавам я, защото тя е пряко свързана с биткойните, в частност тяхното лимитирано количество. Според Мизес наличното количество пари в цялата икономика винаги е достатъчно за осигуряване на ползите от парите за всички икономически актьори.

Следователно критиките по въпроса, че достигането до лимита ще се превърне в пречка пред плавното функциониране на икономиката не е проблем (поне според Мизес). Аз имам малко по-различна теза, а именно че всички ние, пазарните субекти, трябва да имаме "контрола" над паричното предлагане.

С други думи, винаги трябва да съществува опцията за покачване на това предлагане, по изцяло пазарен път. Но това не е проблем пред биткойните, защото този поставен лимит може да се промени (виж по-долу). Също така тепърва ще станем свидетели на опит за по-сериозна конкуренция от страна на други крипто валути.

Контра аргументът, относно либертарианската същност на биткойните е, че самият протокол е изготвен на изцяло пазарна основа, което автоматично прави биткойните феномен на свободния пазар. Ответен удар може да се нанесе с очевадното неравномерно разпределение на текущото количество биткойни, следователно възможността от „пренебрегване” на определена част от биткойн притежателите.

От друга страна, всеки участник има досег до параметрите на Протокола, никой участник не е принуден чрез сила (както при фиат валутите) да използва биткойни, следователно отново стигаме до напълно либертарианската същност на биткойн системата.

Интересното е, че Протоколът може да се променя, чрез т.нар. консенсусно решение. Подобно решение може да е насочено дори към бъдещо увеличаване на количеството. Защо обаче ни е протоколно лимитиране на количеството след като компютърните експерти ни убеждават, че т.нар. копаене/добиване на биткойни е много труден и бавен процес.

В допълнение, възможността за създаването на биткойни става все по-трудна задача с приближаването до установения лимит. Има ли пречки пред това да не се уповаваме на протокол-манифест, а на самата система щом е надеждна и перспективна? Не е ли най-добрият координатор конкуренцията, а не протоколен консенсус?

Разсъждавайки по темата стигам и до техническия въпрос, дали „фиксираното” количество е нужно за остойностяване на целия процес на създаване на биткойни и съществуване на цялата система в настоящия формат? (Тук компютърните експерти имат думата) Но ако отговорът е положителен ще се отдалечим още повече от либертарианските идеи.

Последна актуализация: 02:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 2 rate down comment 0
Lucifer
преди 10 години
Не знам как е на оня свят в рая, като ида ще видя, но на тоя грешен ад, единствените пари са били, са и ще си останат само физическото злато. Всички останали заместители, без абсолютно никакви изключения, може в най-добрия случай да са само купони, но никога пари! Разбрали са го още преди 7000 години и до днес е все така актуално. Нека някой да ми каже кое друго е просъществувало толкова време и се ползва с такова доверие???...кой, кога и какво през хилядолетията не е могъл да си купи със къс злато и кога изобщо си мислите че златото ще стане ненужно, нежелано и не изпозваемо и какво би могло някога да го замени....освен човешката глупост
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 1
Winner75643
преди 10 години
Ако ви е страх да инвестирате има и безплатен начин за да си набавите Биткойнпогледнете тук --- ***.wincoins.eu
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 3
avramcho
преди 10 години
Биткойнът е същото , каквото е златото,нефтът,диамантът ,доларът,еврото: това е "Нещо" което трябва да върши работа , лошото е че е двуизмерно - има Стойност и Цена- за Стойността Плащаш а за Цената ти Плащатвсичко щеше да е ОК , ако мъдреците не бяха измислили лихвите преди 2400 год - от тогава всичко е Нещо+Инфлация ,за която забравяме,смятайки само абсолютната стойност.пред февруари 1944 в Бретън Уудс започва Третата световна война-на финала на Втората - доларът става световна валута-паритетен със златото.Но Злато се копа постоянно,Долари се печатят..а за Биткойн почти няма разходи за производство - прави се безплатно..Е , къде е мястото на Нещо което е без пари - според мен само в джоба на Шараните/верващи в чудеса !Ако вземем опита от посл криза ще разберем , че всичко зависи от "Ръката",която обръща пясъчния часовник -купуваха сe долари през 96 г по 3000 лв, купуваха сe жилища по1300 Е, купуваT се биткойни по 950 $..и После Всичко Отначало
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 7
Longin
преди 10 години
Парите са кредит, а кредита е довериеЗлатото например - само по себе си не е доверие, и смисълът му е да се купува скъпо с цел да се продаде ЕВТИНО - в случай на нужда - за да спасиш кожата(А не обратното !)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 2
Longin
преди 10 години
"Основната разлика е, че Биткойн не се контролира от централна банка. Тоест няма как да се печата в неограничено количество"и точно това е проблема- като стане напечено, кой ще поеме отговорност?А във второто изречение има поне 2 неверни твърдения:1) " няма как" .... Показва Прекомерна Вяра в технологията, не е за пръв път2) "неограничено количество"... няма сведения за такова нещо, по скоро има завист на простиращите се според чергата си към този който е измислил как да вземе по мъничко от всички черги по света ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 1
MZ/X
преди 10 години
"Това съждение се оказва тотално невярно в последните години, а винаги преди в историята."Може ли да дадеш конкретни примери! Държави със стабилна демокрация, като Швейцария, Великобритания, Австралия, Нова Зеландия и т.н. винаги са имали стабилни валути. Съвсем скоро в Швейцария на референдум народът гласува с не на предложението за разликата между минималната и максималната заплата в една фирма да е 12 пъти. Швейцарците не вярват на демагогия и затова икономиката им се развива добре и валутата им е стабилна. В такава държава и демокрацията е стабилна! Ако населението вярва на демагогия и лесно се манипулира, тогава лесно може да се тръгне по пътя на нестабилността.!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 7
edimi
преди 10 години
"Цъкащите", палчета надолу, да си погледнат набора и житейския опит, да направят съответните справки с книжки/или интернет, ако се имат за напредничави/ и да освободят малко напрежението, че са понапрегнати явно. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 3
for good
преди 10 години
Мтел чрез комуникации контролира цялата държава - финанси, политика. БНБ, Правителство, Булбанк, Раифайзен ... през Спектрумнет и контрол на съзнанието на безжичната мрежа. Проблемът е, че МТЕЛ ФАЛИРА. Целия Телеком Австрия подкупи много министри (като Хохехер - Станишев) и е пред фалит на основните пазари. Хората в България се усетиха 90% са против Мтел, 90% против правителството. Правителството краде за последно и подписва договори, кой ще изплаща 12 млрд. Уестингхаус. Централните банкери са подкупени за най-високия марж в ЕК 7% - за 1.5 млрд. лв печалба. - хоара искат да ги убиват по блоговете, контролираните медии ги прикриват. Какво правиме: - Ако БУЛСАТКОМ вземе мрежата на МТЕЛ и шпионира, хората не искат несигурни данни и ще ги фалират. - ВИВАКОМ е руска компания и едва ли ЕК и ЕЦБ ще дадът контрол над Правителство и БНБ. - ТЕЛЕНОР е компания за 80 млрд ЕВРО и едва ли ще рискуват бранда. Шпионират на пазар ката Украйна, на ако последват Телеком Австрия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
индианеца
преди 10 години
"Колкото е по силна демокрацията в дадена държава, толкова по стабилни са нейните пари, защото гражданите нямат интерес от безграничното печатане на тяхната валута! "Това съждение се оказва тотално невярно в последните години, а винаги преди в историята. Парите не трябва да са подвластни на желанията на правителства. Няма ефективна система за контрол, понеже избраният/наследствен елит работи в полза на себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 6
edimi
преди 10 години
Това с "раждането на Свободна Валута", си е поредния филм, както всички "успехи" на виртуалните компании и продукти."Виртуализирането" на парите като цяло/това е подтекста на прецедента ВС/, е огромно удобство и инструмент за правене на "пари" от Нищото, контрол и ограбване на Труда на все по-малко оставащите производители на Реални Стоки, Храни и Услуги. И изобщо виртуализирането спомага глобализирането и централизираното управление и манипулиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още