IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Данъкът Тобин - една глупава политическа игра за Европа

С въвеждането на данък върху финансовите транзакции няма да се постигне нищо положително, пише професорът по икономика Бари Айхенгрийн

08:04 | 16.02.12 г. 12
Автор - снимка
Създател
Данъкът Тобин - една глупава политическа игра за Европа

Данъкът Тобин няма да направи нищо, за да ги ограничи. Вместо това, въздействайки ограничително на търговията с ценни книжа, той ще стимулира потребителите да насочват средствата си към банкови сметки и депозити.

Този данък няма да противодейства на факта, че европейските банки не са достатъчно добре капитализирани, или на това, че процикличното банково кредитиране изостря допълнително бизнес циклите (а регулациите правят твърде малко, за да ограничат това).

Простете за наивността ми, но започвам да мисля, че политиката, а не икономиката, обуславя ентусиазма за въвеждане на Данъка Тобин в Европа, посочва Айхенгрийн.

Саркози може да си присвои издигнатото отдавна предложение от социалистите с оглед предстоящите президентски избори. С подкрепата си за Саркози Меркел може да получи това, което иска - френска подкрепа за по-строгите бюджетни правила.

Европейските лидери пък винаги могат да посочат, че финансовият сектор е бил накаран да поеме част от загубите по разчистването на финансите в кризата.

Ако перифразираме знаменитата мисъл на тогавашния сенатор Дан Куейл по време на вицепрезидентския дебат през 1988 година: Познавах Джеймс Тобин. Той бе мой приятел, мой ментор и за кратък и специален период мой съавтор. Тобин не би бил доволен да види предложението си приложено по този начин, пише Айхенгрийн.

Макар никой да не може да каже със сигурност какво би си мислел Тобин за кризата в Европа, негов приоритет винаги е било преследването на пълна заетост.

Някои предполагат, че той би призовал европейските лидери да се откажат от глупавата си идея за въвеждане на данък върху финансовите транзакции и вместо това да вложат усилия за преструктуриране на банковата система и да използват всички фискални и монетарни средства в преследване на рязък старт на икономическия растеж, завършва професорът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 0
bat_emo
преди 12 години
идеята наистина не е добра поради простата причина, че ЕС ще остане сам в това начинание, дори без Лондон
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още