IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преосмисляне на приоритетите - трябва ли икономическият ръст да е самоцел?

Както хората, така и държавите мерят благосъстоянието си, сравнявайки се с другите, което обаче отсъства от конвенционалните икономически теории, смята Кенет Рогоф

08:04 | 11.01.12 г. 27
Автор - снимка
Създател
Преосмисляне на приоритетите - трябва ли икономическият ръст да е самоцел?

Възможно е причините за налагането на растежа като императив в много страни да произтичат от опасенията за националния престиж и националната сигурност. В своята изключително популярна книга Възход и падение на великите сили (The Rise and Fall of the Great Powers), издадена през 1989 година, историкът Пол Кенеди стига до извода кое е определящото за глобалния статус на дадена държава. Според него това са богатството и производителността, съпоставени към богатството и производителността на другите страни.

Кенеди поставя фокуса основно върху военната мощ, но в днешни времена успешните икономики се измерват по много показатели и в основна грижа на политиците са различните икономически класации.

Надпреварата за глобална мощ и статут са разбираеми в преследването на дългосрочен растеж, но ако подобна конкуренция е наистина основното оправдание за поставянето на фокуса именно там, а не върху абсолютните доходи, то трябва да се преразгледат стандартните макроикономически модели. Причината е, че в тях въпросът за относителната позиция на държавите една спрямо друга отсъства.

Ясно е, че в реалния живот държавите гледат на дългосрочния растеж като на интегрална част от националната сигурност и глобалния статус. Силно задлъжнелите държави, към които в днешно време се числят повечето развити икономики, се нуждаят от растеж, за да излязат от дупката.

Но като дългосрочна позиция целта за фокусиране върху темпа на растеж не е толкова всеобхватна, колкото би се искало на много политици и икономисти.

В период на огромна икономическа несигурност може и да изглежда неоправдано да се поставя под въпрос императива за преследване на растеж, но пък може би кризата е точният момент да се преосмислят дългосрочните цели на икономическата политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 12 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Подобрението винаги е идвало от иновации и по-високо образование, който повишават производителността. Например един *** - без да е обучен ще чисти и копае с лопата, но ако го обучат да работи с багер и да кара камион ще върши много повече работа 10-20 пъти само за 2-3 пъти по-висока заплата.Дългосрочно развитие се постига с по-висока производителност, чрез разработване и прилагане на иновации(наука и образование) и чрез повишаване на ефективността - създаване на продукти с по-висока полезност(по-високото качество води до по голяма полезност).Иначе намаляването на работната сила си е проблем най-вече поради застаряването. Общия брой на населението не е фактор. Например Африка има най-младото и бързо нарастващо население, но това не им помага особено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 12 години
Аз не разбирам едно. Откъде ще дойде този дългосрочен ръст? По-голямата част от Европа е в демографска криза. Населението застарява, работната сила намалява. Имиграцията не решава проблема, защото с един полезен имигрант идват по няколко паразита. Е, откъде ще дойде ръста - от нови кредитни балони? Аз по-скоро бих очаквал нулев или отрицателен ръст в развитите европейски икономики и това ще продължи много години!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
Императорът
преди 12 години
Това ми припомни за телевизионният диспут, който гледах снощи. В него участваха министър трайчо и още некви чичовци - и единият чичо лансира идеята да се правят такива електроцентрали, които на пръво място да отварят повече работни места, а не да произвеждат повече ток на по-ниска цена... коментарът е излишен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Иначе БВП-то е доста далече от измерване на икономиката смислено.Стоките и услугите би трябвало да се оценяват по своята полезност. И към тях да се добавят научните открития и образованието(като предпоставка за прилагането на тези открития).А днес какво се получава - един производител трябва да прави некачествен продукт с цел след няколко години да може да продаде пак само за да генерира имагинерната печалба(в реални свят никой не печели, защото ниското качество си е чиста загуба ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
hellwitch
преди 12 години
Въобще не си прав.В същност това вглеждане в БВП-то не идва от банките, а от самата 2-ра световна война.Самата война е решена именно от моща на икономиките и въпреки чувствителните преимущества на Оста във военно отношение.Разбира се съвсем резонно идва въпроса, защо банковите услуги се изчисляват като огромна част от БВП-то при положение, че те отдавна вече паразитират над индустрията и домакинствата вместо да са в тяхна услуга.Например БВП на САЩ е с над 30% финансов сектор, да ама при една война той няма значение. А само индустрията и преките обществени услуги(водоснабдяване, електроснабдяване, транспорт).На практика съвременните финанси създават собствен имагинерен свят, който е доста нелогичен. И по скоро узаконена форма на финансови измами, отколкото производство на полезни услуги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
optional
преди 12 години
напълно съгласен. точно това се получава и в момента - уж макроикономически сме стабилни, а усещането масово е за огромни проблеми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 6
Боян
преди 12 години
Увеличението на БВП е важно само и единствено за банките, понеже това им е бизнеса парите да се увеличават постоянно иначе те ще са напълно излишни за обществото, затова те промиват мозъците на обществото за да му втълпят тази глупост, като са си пуснали пипалата навсякъде, от образованието до управляващата власт с една цел паричното предлага да се увеличава постоянно, както естествено и търсенето, затова ни промиват главите и с реклами че имаме нужда от какви ли не *** само за да пазарим колкото се може повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още