IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво трябва да знаем, когато слушаме за банкрут на държави?

Историята показва, че отказите на държави да облсужват дълга си не са чак толкова редки и не винаги са следствие от липсата на пари

07:58 | 29.09.11 г. 15
Автор - снимка
Създател
Какво трябва да знаем, когато слушаме за банкрут на държави?

В инвеститорските среди все по-често в основна тема за разговор се превръща рискът от банкрут на някоя държава. Подобен мрачен сценарий обикновено води след себе си страх, разпродажби и в немалко случаи – нова рецесия.

Въпреки че на държавните банкрути се гледа като на много страшно и рядко срещано явление, историята показва, че всъщност те не са чак толкова изолирани случаи, а и не винаги отключват възможно най-негативните сценарии.

При всички случаи, за да се чувстваме по-комфортно, когато обсъждаме варианта някоя страна да спре да обслужва дълговете си, трябва да знаем някои факти, които сайтът investopedia.com услужливо предоставя.

Основните държави, които в момента се отличават в полезрението на инвеститорите като страни с най-висока степен на риск от банкрут, са тези от периферията на еврозоната – Гърция, Португалия, Италия, Ирландия и Испания. Всички те имат интересна „кредитна“ история.

Така например през последните 200 години на Ирландия никога не й се е налагало да спира обслужването на дълговете си. В Италия пък това се е случвало само веднъж – по време на Втората световна война.

За разлика от тях Португалия е банкрутирала четири пъти и е спирала да обслужва външния си дълг. За последно това се е случило през 90-те години на 19-ти век. Испания е банкрутирала шест пъти, но нито веднъж след 70-те години на 19-ти век. Ако се погледне по-назад в историята, банкрутите на страната след 1550 година са 12.

Гърция сякаш има най-лошата кредитна история от разглежданите държави. Страната е спирала да обслужва задълженията си пет пъти за последните 200 години, като общият период, в който страната е имала статут на неплатежоспособна след обявяването на независимост през 20-те години на 19-ти век, възлиза на 90 години.

Кои са добрите платци, кои са страните с най-лоша кредитна история и какво се случва в ситуацията, когато някоя държава спира да плаща - вижте на следващата страница.

Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
barny
преди 13 години
bombandirvaneto moje i da bade s korabi.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
optional
преди 13 години
тогавашните блокади и обстрел са си чисти бомбардировки :) не е имало и самолетоносачи, така че най-логичното е обсадата да включва обстрел, евентуално десант :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 4
tihomirn
преди 13 години
и как през 1902 г.е била бомбардирана венецуела като първи ние през първата световна използваме самолета за военни действия включая и бомбардировки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още