Йонко Чуклев, Спас Христов и Петър Ангелов заемат първите три места в конкурса по повод 15 години Investor.bg "Как да инвестираме по време на криза?". Журито в състав Бойчо Попов, главен редактор на Investor.bg, и Владимир Сиркаров и Кузман Илиев, автори и водещи в Bloomberg TV Bulgaria, отличи най-добрите анализи измежду над 50 предложения.
Препоръката на автора Йонко Чуклев е по време на криза да се инвестира в сектора здравеопазване. "Безжалостно, лукаво, търпеливо и благо" препоръчва да инвестираме Спас Христов. Петър Ангелов пък съветва по време на криза да се правят вложения в подобряване на производителността.
Представяме Ви класирания на трето място анализ, който е подготвен от нашия читател Спас Христов.
Как да инвестираме в условията на криза? Моят отговор е: безжалостно, лукаво, търпеливо и благо.
Безжалостно: Паразитните разходи трябва да бъдат премахнати. От опит съм установил, че креативността на мисленето и идеите загиват в шаблона на собственото его и съобразяване с очакванията на околните. Не понасям разговори за задръствания.
Ако наистина ти е некомфортно в трафика сутрин - винаги може да се качиш на велосипед. Разменил съм престиж за практичност. Обичам да вечерям в „Кауфланд“ за 50-60 стотинки, когато съм изкарал стотина и нагоре лева праз деня. След здравата финансова игра в защита мога да вкарвам красиви голове, като си харча спечелените пари за здраве, пътешествия и общуване с хора.
Лукаво: Можете да ползвате всякаква икономическа информация и коментарите под нея, но трябва да ви действа като душ, който отваря порите и позволява на мозъка да измъдри нещо собствено. Не се хвърляйте на следващото „голямо нещо“, когато е обявено. В този миг то вече е сдъвкано от хедж фондовете, правителствата и инвестиционните банкери.
Просто ви предлагат оглозган кокал, на който да си счупите зъба. Аз харесвам да слушам икономически анализи по телевизията с часове. И след това, на тяхна основа, да измисля следващото голямо нещо за себе си. В момента съм решил, че казиното действа на пълни обороти. И лукаво съм заложил всичките си свободни пари срещу Брексита. И то преди време. Когато нещата бяха на кантар.
Търпеливо: инвестициите, които днес „стопявам“, са направени преди десетина години. Учителят ми, светла му памет, обичаше и прилагаше практическия метод. Аз си блъскам главата да въртя личните си пари през кредитни карти, депозити, лихви, овърдрафти и подобни финансови инструменти под негов надзор, а той се връща от прага на дома си „защото е забравил да нареди едни два милиона”. И така, в сблъсъка на малките и трудновъзвращаеми пари, които въртях, и неговия мащаб се роди търпението ми към бъдещото подобряване на икономическото положение и очакването на постоянното усилие, за да може това да се случи. Колко жалко, че антиразмахът ми е нещо вродено.
Дори сега, днес, ако ми преведете 1 милион без въпроси, ще ги разделя на портфейли по 100 лева и ще ги инвестирам отделно във времето. Като им търся 10 лева възвращаемост за период около година.
Благо: От опит знам, че докато влагаш страст в нещо, което обичаш, парите за финансирането му сякаш идват сами. В моята карма – колоезеденето, влагам пари все едно, че ги печатам. Много пъти съм си мислил: това е краят. Няма пари и пропускам събитие, ъпдейт на техниката, всичко.
Но се случва поредното чудо, появяват се неочаквани спонсори, някоя губеща позиция се оказва наистина печеливша и продължавам. Инвестирам в дейност, която ми носи удоволствие, пречистване, сила на тялото и духа, извисяване и облагородяване. Съветвам и Вас да си имате подобна занимавка. Ако все пак средствата секнат: ще се разорите, правейки нещо, което обичате. А това никак не е малко.
преди 8 години дръд дрън дрън общи приказки и пълни глупости. по време на криза как се инвестира зависи от типа на самата криза. от друга страна е много важно какво точно се възприема като криза. от какво се печели по време на кризите последните над 20 години може много лесно да се провери, един нагледен пример:http://***.visualcapitalist.com/wp-content/uploads/2015/07/crisis-investing-asset-classes-performance.htmlаз лично съм в злато, цената му се вдига при 4 от последните 5 кризи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Интересно ми стана - 1М ще ги разделим на портфейли по 100 лв, - това са има няма 10'000 портфейла. Хубаво, от всеки ще търсим възвръщаемост от 10% - може и повече да търсим... Питам се само какви са тези 10'000 различни актива, или ако не са 10'000, а някаква комбинация измежду да речем 1000 актива (апропо - интересна комбинаторна задача) - кои са тези 1000 актива, които е ги следиш ? Този съвет го пращам при другия за полезното хранене. Звучи ефектно, но в никакъв случай ефективно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Всеки има право да яде рога и копита на лафката пред магазина, на паркинга с колите. Намазани с червена химия, пардон - кечуп, изостанали продукти с изтичащ срок на годност, на чист въздух между маневриращите коли. Защо не ! Това е ярък щрих, който добавя стойност към останалите съвети... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако си мислиш, че като ядеш биО магданоз от 5лв връзката ще живееш 100г, малко си объркала рейса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това съм го чувал и от хора пушещи по кутия цигари на ден....Много ни бива да съдим ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години определено може.150-200 грама ориз от 0.33 стотинки за сто грама. отговор Сигнализирай за неуместен коментар