Когато се говори за цесии и прихващания, изглежда първо трябва да се обясни какво представляват, защото все още има неразбиране.
Цесията представлява прехвърляне на задължение от едно лице на друго/други. Например, лицето А има депозит в КТБ за 2,5 млн. лв. Ако то сключи договор за цесия с лицето Б, което също има депозит в банката, за 500 хил. лв. при определени условия, например изплащане в по-кратки срокове срещу някаква отстъпка, банката дължи на лицето А 2 млн. лв., а на лицето Б - 500 хил. лв. Подобна операция може да се извърши само и единствено, ако КТБ има правото да прехвърля средства от една сметка в друга, което е забранено в условията на специален надзор. Това се казва в анализ на икономиста Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Тук се намесва прихващането като метод за извършване на подобни цесии. Прихващанията са уредени в чл. 59 от Закона за банковата несъстоятелност и предоставят възможността на кредитор на банката да покрие свое задължение към нея, ако двете са еднородни, например парични, и вземането на кредитора е изискуемо*.
Чрез прихващането горният пример изглежда по следния начин: лице А има депозит за 2,5 млн. лв., а лице Б има кредит за 500 хил. лв. Лице А сключва договор за цесия с лице Б за прехвърляне на вземане в размер на 500 хил. лв. срещу ангажимента от страна на лице Б да изплати сумата в определен срок с отстъпка, например 10%. По този начин вземането на лице А намалява от 2,5 млн. лв. на 2 млн. лв.; кредитът на лице Б бива погасен изцяло и то дължи 450 хил. лв. на лице А в определения срок. По този начин лице А ще получи негарантираната част от влога си при загуба от 10%, а лице Б получава отстъпка от цената на кредита си в размер на същите 10%.
Тези операции са регламентирани с нормативната уредба в България, но при определени условия, които, ако не бъдат спазени, могат да доведат до обявяването на сделките за недействителни. С други думи цесиите и прихващанията не са лоши или добри сами по себе си, а представляват възможности за сделки при определени условия.
Това силно контрастира с черно-белия свят, които различни политици и експерти рисуват относно сключването на такива сделки, като едните ги защитават, а другите – осъждат. Последната щриха, за момента, дойде от министър-председателя, който гръмко обяви, че всички цесии ще бъдат отменени. Подобно генерализиране и категоричност може да създаде единствено нереалистични очаквания в обществото и частния сектор, които, като не бъдат изпълнени, лесно ще доведат до усещане за беззаконие и безнаказаност.
Част от цесиите и прихващанията несъмнено трябва да бъдат обявени за недействителни, тъй като не влизат в законовата рамка.
След отнемането на лиценза на КТБ от БНБ обясниха, че са постъпили уведомления за прехвърлени вземания в размер на 1,183 млрд. лв., а уведомленията за прихващания са в размер на 780 млн. лв.
Разликата от 403 млн. лв. представлява прехвърляне на вземания, което не е позволено, и би трябвало да бъде обявено за недействително, както изрично се казва в т. 3 от прессъобщението на БНБ от 15 август и допълнително беше подчертано по време на изслушването на управителния съвет на БНБ във временната парламентарна бюджетна комисия. Там управителят на банката обясни, че документацията, която постъпва за всяка от цесиите и прихващанията, се съхранява и ще се преценява законността на всяка сделка поотделно.
Накратко – БНБ не позволява раздробяването на един голям депозит върху няколко вложителя в банката с цел негарантираната част от влога да стане гарантирана.
Да се говори обаче, че всички цесии и прихващания ще бъдат отменени, на този етап е несериозно, тъй като подобни операции са уредени в Закона за банковата несъстоятелност, ако отговарят на отделните условия. Едно по-реалистично изказване би звучало така: ще се направи подробен преглед на законността на всички цесии и прихващания и тези, които не отговарят на законовите изисквания, ще бъдат отменени.
Създаваният черно-бял свят на единствено възможни решения и крайни генерализации изглежда примамливо удобен за политиците, но в крайна сметка създава повече проблеми, отколкото нещо друго. Ако обещанията за отмяна на всички цесии не бъдат изпълнени, което е много вероятно, хората и частният сектор отново ще останат с горчив вкус в устата заради неизпълнени обещания, усещане за безнаказаност и корупция. Ако пък всички цесии бъдат отменени, то каквото и доверие да е останало в законите в страната, ще бъде сринато, защото на ефективно сключилите подобни сделки ще им бъде отнето право, което им се полага по закон. Да не говорим, че последното ще доведе до нови дела.
* За изискуеми могат да се приемат разплащателните сметки в банката, срочните депозити след падежа по тях, настъпили задължения за плащане от страна на банката и др.
Свързани компании:
преди 9 години Естествено кога, когато се наизгодни за някой власт имащ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *критикувам (съжалявам за грешката) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много непрофесионална статия. Мразя да крикитувам, но се опасявам, че много хора биха се подвели. Човекът очевидно няма понятие от право отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години " Тези цесии са цесии по принуда, при ненормални пазарни условия независимо, че страните я сключват договорно"До тук ми стигаше! Цесията се сключва преди всичко в ненормални условия, в нормалните се разменят пари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В нашата държава винаги всичко е объркано и някои хора говорят само за да заблуждават общественото мнение.....всички вкупом се обявиха против "тарикатите" депозанти, които правили цесии......ами ще правят и изобщо не са тарикати а жертви, които се опитват да минимизират загубите, политиците какво очакват - като агнета да легнат да ги заколят ли!? ....... а ако има изобщо тук тарикати то те са кредитополучателите, които ще платят кредитите си на много по ниска цена, докато депозантите ще претърпят загуби със сигурност..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години аз не виждам разлика тук.дали ще е прихващане или раздробяване на влог разлика няма.откъде на къде прихващането го одобряват а другото не.едно и също правно основание.в крайна сметка големия вложител се разделя с част от парите си.другата страна ако е кредитор - намалява кредита , а ако е ще е депозант ще има влог т.е. в крайна сметка и в двата случая се постига един и същ ефект отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всички цесии, трябва да бъдат отменени, тъй като те са инструмент за заобикаляне на закона. Опитът за заобикаляне на закона, са престъпление.Ако има възможност да се призанят цесии, това ще са цесии САМО на мафиоти, които са платили комисионна на герб и дпс.Разбира се, че тук има и друг проблем надробен от БНБ - КТБ все още има пълен банков лиценз, така че всички типове сделки са разрешени, НОООтегленето на депозити не са! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Г-н премиерът сутрин казва едно, на обяд друго, следобяд трето, вечер четвърто, а на другата сутрин пето, така че хич не му се връзвайте - той толкова може, или така му оттърва.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А какво стана с разследването на виновниците за катастрофата на КТБ? И какво ще стане с другата банка - "Виктория", ако същият висш функционер на БСП, сочен като скъп консултант на КТБ поеме и нейното управление в сянка? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Цесиите са много добра възможност за пазарната икономика. Но в сиуацията с КТБ нещата са много по-различни. И единственото нещо е злоупотреба и измама, защото при норбални условия и действаща банка нито депизитаря, нито кредигополучателя биха сключили цесия. Тези цесии са цесии по принуда, при ненормални пазарни условия независимо, че страните я сключват договорно. Защо се говори за цесии само в КТБ, а не примерно ДСК или УКБ? Просто тези с негарантираните депозити и с преференциалните лихти като обречени душици са съгласни на всичко само и само да получат нещо от обречената сутуация. В същото време са появяват едни хищници, кредитополучатели и започват да се възползват от ситуацията. Но този, който е бил непредпазлив ще си изпие горчивата чаша на разочарованието и пак ще започне от начало. Разбира се в зависимост от интересите всеки може да си има своя гледна точка за цесиите. Но чисто практически и при работеща банка факт е, че може би никой не би сключил цесия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар