IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Купувачите се завръщат на пазара на жилища

2015 г. ще донесе ръст на сделките и цените на имотите при недостиг на качествено строителство, прогнозират от бранша

09:01 | 03.01.15 г. 131
Автор - снимка
Създател
Купувачите се завръщат на пазара на жилища

2014 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2014 г."

Все повече българи отново тръгват на огледи за покупка на жилища. Това се случва след няколко трудни години за жилищния пазар в страната и при понижаване на цените на имотите. През 2014 година този тренд изглежда бе пречупен и вече не се говори за спад в цените. Експертите от бранша очакват през следващата година да започне ръст както в цените, така и в кредитирането. Годината бе белязана и от сътресенията в банковата система, които накараха все повече хора да се замислят дали да инвестират парите си в недвижимо имущество.

Спадът на цените на имотите приключи през изминалата 2014 г. и това накара много купувачи да се завърнат на пазара, обясни пред Investor.bg Полина Стойкова, изпълнителен директор в Bulgarian Properties.

Тя допълни, че важен елемент от новата пазарна реалност е завръщането на доверието в имотния пазар. Все повече купувачи подхождат към покупката с нагласата, че имотите са сигурен реален актив. Тези хора осъзнават, че влагането на паричните средства само в депозити в банки не е най-доброто решение. Това осъзнаване съвпадна с много изгоден момент от развитието на имотния пазар, тъй като цените на имотите сега са на нивата отпреди близо 10 години и съответно имотите са много по-достъпни, обясни Стойкова. Към това може да се прибавят и по-добрите условия за жилищно кредитиране, предлагани от банките през тази година.

Стойкова очаква, че 2014 г. може да се превърне в най-успешната година за имотния пазар от началото на кризата. Експертите все пак не са прекомерни оптимисти, защото имаше и негативни тенденции през годината. Те бяха свързани основно с отлива на руските купувачи, а продажбите на имоти все още са в много по-малък обем от годините на бума.

Очакваме през 2015 г. тенденциите на възстановяване да продължат, като търсенето в най-големите градове ще продължи да нараства, каза още Стойкова. В същото време предлагането ще става все по-ограничено поради ниските обеми на ново строителство, които няма как да бъдат наваксани бързо. Догодина търсенето ще е насочено основно към апартаменти в най-големите градове, както и към къщи близо до тях, добави специалистът.

В големите градове жилища ще се купуват, както от купувачи на първи дом, така и все повече за инвестиция – тенденция, която се разви през 2014 и ще продължи и през следващите години, смята още тя.

Ако разглеждаме пазара през призмата на предлагането, то съществено е предлагането на нови жилищни сгради, което в София и други големи градове през последните години е силно ограничено и това вече поражда недостиг на качествени жилища“, добави Стойкова.

Експертите очакват много българи да се ориентират и към покупка на имоти по морето и в ски курортите. Този процес започна още миналата година при траен интерес и атрактивни цени.

„Очакванията ми са през следващата година имотният пазар да бъде движен в голяма степен от български купувачи и то в разнообразни сегменти, които традиционно бяха доминирани от чуждестранни купувачи“, добави Стойкова. Според нея много българи може да се ориентират към покупка на имот в чужбина с цел инвестиция. В момента има много добри възможности за това, а и пазарите в много от европейските страни са стабилни.

70% от сделките са за двустайни и тристайни апартаменти

Пазарът на недвижими имоти в страната е стабилен и традиционно най-голям брой сключени сделки се наблюдават в столицата и големите градове. Това обясни пред Investor.bg и Калоян Богданов, маркетинг мениджър в „Адрес“.

Според него в последните години при цените на жилищата са наблюдава тенденция към плавно увеличение. Повишаване на търсенето, особено на жилища ново строителство, е довело до покачване на цените, като за почти 2 години вече не се наблюдава спад. И през тази година най-търсените имоти остават двустайните и тристайни жилища, на които се падат около 70% от реализираните продажби, обясни още Богданов.

Според него не се очаква драстична промяна в търсенето на жилища през 2015 г. Важно значение има разположението на имота, като традиционно се търсят тези на комуникативно място, както за лично ползване, така и с цел отдаване под наем.

Ръст на кредитирането

През 2014 г. има и ръст в новоотпуснатите жилищни кредити поради по-ниските лихви и по-добрите условия, които банките предложиха. Нарастването на търсенето на кредити ще продължи и през следващата година, тъй като все повече хора се чувстват по-уверени да теглят кредити, смята още Стойкова. 

Спред Стойкова в момента е трудно да се очаква допълнително намаление на лихвите, тъй като те се влияят от множество сложно прогнозируеми фактори. По-скоро очакванията ни са за задържане на нивата, които всъщност са най-добрите от 2006 г. насам, добави тя.

Не на същото мнение е Богданов. Според него през следващата година лихвите по ипотечните заеми може да се понижат с между 0,5 и 1%. Намаляването на лихвите по депозитите ще доведе до ръст в кредитирането, смята още Богданов.

Мнението му бе подкрепено и от председателя на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев. Според него през следващата година може да се очаква ръст във всички сегменти на кредитирането. Лихвите по кредитите през 2015 г. ще паднат с между 0,25 и 1 процент при различните типове кредити, обясни Тошев пред БТА. Това ще допринесе за нарастване на обемите ипотечни, фирмени и потребителски кредити. Според прогнози на консултантите тези обеми ще се увеличат с между 4 и 6 процента.

Влияние върху пазара са оказали и промените в Закона за потребителския кредит, касаещи ипотечните кредити. Конкуренцията между банките за привличане на повече клиенти също беше двигател на понижаване на общата цена на ипотечните кредити, смятат анализатори от консултантските компании. Според техните данни в края на 2014 г. лихвите по ипотечните кредити се движат между 6 и 7 процента, а очакванията са в края на 2015 г. те да са на нива 5,5 - 6,5 процента.

Според Тошев случаят с КТБ рефлектира върху търсенето на недвижими имоти и кредити за покупката им, когато собствените средства са недостатъчни. Той смята, че сега на пазара липсват стойностни жилища. Предлагат се основно скъпи имоти, които купувачите избягват заради високите им цени, а жилищата на ниска цена пък не отговарят на очакванията на купувачите. Според Тошев това ще доведе и до съживяване на строителството.

Последна актуализация: 15:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

79
rate up comment 2 rate down comment 6
data
преди 9 години
Alogatore q kagi u Varna kav e tempa na spad na cenite poslednite da kagem 2-3 g.?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 0 rate down comment 8
data
преди 9 години
Abe pi4 6to pi6e6 gluposti? Kreditora pri koito e zalog toq imot kvo pravi? Stoi i se kefi kak mu otlitat kintite li?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 24 rate down comment 2
alligator_29
преди 9 години
Лека - полека ще се окаже, че повечето драскачи под статиите за недвижимите имоти са посредниците на недвижими имоти )))) Дето ни убеждават, как ще се вдигнат цените. Само, че забравяте, че всяка година се публикуват едни и същи статии от различни автори, а цените си вървят надолу ))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 9 rate down comment 1
bulgarian lev
преди 9 години
Не си ме разбрал. Казах ти какво ми е отговаряно когато съм питал. Не съм участвал в публична продан от ЧСИ, защото не ми се е налагало, нито офертата е била толкова атрактивна, нито имам връзки. Ако се спра на нещо и аз бих си карал по процедура. Исках да ти кажа не теб и на други на които не им е ясно, че примамливи оферти се продават на свои хора срещу комисионна разбира се още преди да са достигнали публичната продан (която е ясно че е 100% публична и няма как да не е прозрачна). Сега разбра ли ме, отбелязах с разочарование че в тази игра има тънкости не по правилата, от които аз за съжаление не съм успял да се възползвам, но това не ми пречи да се интересувам. А за цененето на парите, отговора ти сега вече ми хареса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 0 rate down comment 12
data
преди 9 години
A i me boli toqgata za minus4etata.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 2 rate down comment 13
kalendar
преди 9 години
Много ясно, че тариката не е стъпвал. Той ги е чул тия работи от един приятел, дето ги е чул от едни играчи, дето са си говорили в едно заведение на съседната маса:) Ей, Стоянов-ако дружиш с мен ще те водят при директора и ще те портят на класната:) Помисли пак:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 0 rate down comment 9
data
преди 9 години
Ba, az ne.te za6titavam prosto horata pi6at gluposti 4uh, kazaha mi, pak edin priqtel:) .Gluposti na.tarkaleta. V golemite.gradove tiq obqvi gi.slqdqt dosta hora koito si znaqt rabotata
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 1 rate down comment 8
data
преди 9 години
Toq ne e stapval pri 4si. Edinstveno ako tie frend moge da ti se obadi ako nqkoi imot e interesen i e ocelql do 3 ti targ. I pak v golemite gradove e trudna zada4a
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 2 rate down comment 13
kalendar
преди 9 години
ако продължаваш да ме защитаваш ще ти се случи квото на мен-преди да си написал поста ще имаш по два-три минуса, няма значение какво пише вътре:)...лош ПР е да дружиш с мене:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 2 rate down comment 10
kalendar
преди 9 години
Ей сега и аз имам такъв случай, но е за малко пари-взех ги на 29ти декември, а търгът беше септември. Може и да са дошли малко по-рано но при всяко положение е било след 15 декември.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още