2014 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2014 г."
Все повече българи отново тръгват на огледи за покупка на жилища. Това се случва след няколко трудни години за жилищния пазар в страната и при понижаване на цените на имотите. През 2014 година този тренд изглежда бе пречупен и вече не се говори за спад в цените. Експертите от бранша очакват през следващата година да започне ръст както в цените, така и в кредитирането. Годината бе белязана и от сътресенията в банковата система, които накараха все повече хора да се замислят дали да инвестират парите си в недвижимо имущество.
Спадът на цените на имотите приключи през изминалата 2014 г. и това накара много купувачи да се завърнат на пазара, обясни пред Investor.bg Полина Стойкова, изпълнителен директор в Bulgarian Properties.
Тя допълни, че важен елемент от новата пазарна реалност е завръщането на доверието в имотния пазар. Все повече купувачи подхождат към покупката с нагласата, че имотите са сигурен реален актив. Тези хора осъзнават, че влагането на паричните средства само в депозити в банки не е най-доброто решение. Това осъзнаване съвпадна с много изгоден момент от развитието на имотния пазар, тъй като цените на имотите сега са на нивата отпреди близо 10 години и съответно имотите са много по-достъпни, обясни Стойкова. Към това може да се прибавят и по-добрите условия за жилищно кредитиране, предлагани от банките през тази година.
Стойкова очаква, че 2014 г. може да се превърне в най-успешната година за имотния пазар от началото на кризата. Експертите все пак не са прекомерни оптимисти, защото имаше и негативни тенденции през годината. Те бяха свързани основно с отлива на руските купувачи, а продажбите на имоти все още са в много по-малък обем от годините на бума.
Очакваме през 2015 г. тенденциите на възстановяване да продължат, като търсенето в най-големите градове ще продължи да нараства, каза още Стойкова. В същото време предлагането ще става все по-ограничено поради ниските обеми на ново строителство, които няма как да бъдат наваксани бързо. Догодина търсенето ще е насочено основно към апартаменти в най-големите градове, както и към къщи близо до тях, добави специалистът.
В големите градове жилища ще се купуват, както от купувачи на първи дом, така и все повече за инвестиция – тенденция, която се разви през 2014 и ще продължи и през следващите години, смята още тя.
Ако разглеждаме пазара през призмата на предлагането, то съществено е предлагането на нови жилищни сгради, което в София и други големи градове през последните години е силно ограничено и това вече поражда недостиг на качествени жилища“, добави Стойкова.
Експертите очакват много българи да се ориентират и към покупка на имоти по морето и в ски курортите. Този процес започна още миналата година при траен интерес и атрактивни цени.
„Очакванията ми са през следващата година имотният пазар да бъде движен в голяма степен от български купувачи и то в разнообразни сегменти, които традиционно бяха доминирани от чуждестранни купувачи“, добави Стойкова. Според нея много българи може да се ориентират към покупка на имот в чужбина с цел инвестиция. В момента има много добри възможности за това, а и пазарите в много от европейските страни са стабилни.
70% от сделките са за двустайни и тристайни апартаменти
Пазарът на недвижими имоти в страната е стабилен и традиционно най-голям брой сключени сделки се наблюдават в столицата и големите градове. Това обясни пред Investor.bg и Калоян Богданов, маркетинг мениджър в „Адрес“.
Според него в последните години при цените на жилищата са наблюдава тенденция към плавно увеличение. Повишаване на търсенето, особено на жилища ново строителство, е довело до покачване на цените, като за почти 2 години вече не се наблюдава спад. И през тази година най-търсените имоти остават двустайните и тристайни жилища, на които се падат около 70% от реализираните продажби, обясни още Богданов.
Според него не се очаква драстична промяна в търсенето на жилища през 2015 г. Важно значение има разположението на имота, като традиционно се търсят тези на комуникативно място, както за лично ползване, така и с цел отдаване под наем.
Ръст на кредитирането
През 2014 г. има и ръст в новоотпуснатите жилищни кредити поради по-ниските лихви и по-добрите условия, които банките предложиха. Нарастването на търсенето на кредити ще продължи и през следващата година, тъй като все повече хора се чувстват по-уверени да теглят кредити, смята още Стойкова.
Спред Стойкова в момента е трудно да се очаква допълнително намаление на лихвите, тъй като те се влияят от множество сложно прогнозируеми фактори. По-скоро очакванията ни са за задържане на нивата, които всъщност са най-добрите от 2006 г. насам, добави тя.
Не на същото мнение е Богданов. Според него през следващата година лихвите по ипотечните заеми може да се понижат с между 0,5 и 1%. Намаляването на лихвите по депозитите ще доведе до ръст в кредитирането, смята още Богданов.
Мнението му бе подкрепено и от председателя на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев. Според него през следващата година може да се очаква ръст във всички сегменти на кредитирането. Лихвите по кредитите през 2015 г. ще паднат с между 0,25 и 1 процент при различните типове кредити, обясни Тошев пред БТА. Това ще допринесе за нарастване на обемите ипотечни, фирмени и потребителски кредити. Според прогнози на консултантите тези обеми ще се увеличат с между 4 и 6 процента.
Влияние върху пазара са оказали и промените в Закона за потребителския кредит, касаещи ипотечните кредити. Конкуренцията между банките за привличане на повече клиенти също беше двигател на понижаване на общата цена на ипотечните кредити, смятат анализатори от консултантските компании. Според техните данни в края на 2014 г. лихвите по ипотечните кредити се движат между 6 и 7 процента, а очакванията са в края на 2015 г. те да са на нива 5,5 - 6,5 процента.
Според Тошев случаят с КТБ рефлектира върху търсенето на недвижими имоти и кредити за покупката им, когато собствените средства са недостатъчни. Той смята, че сега на пазара липсват стойностни жилища. Предлагат се основно скъпи имоти, които купувачите избягват заради високите им цени, а жилищата на ниска цена пък не отговарят на очакванията на купувачите. Според Тошев това ще доведе и до съживяване на строителството.
преди 9 години абе приятел...за пореден път доказваш, че имаш само мухи в главата. Полша се прощава с 5% от населението си, което в момента се възстановява. Нашите 6-7 години отминаха(понеже не можеш да смяташ-ние влязохме 2007ма). Сиреч-квото е било, това е. Надали ще се задълбочават много тия тенденции. Лошото е, че остана масово застаряващо население. Доброто-най-лошото вероятно е това в момента. Сиреч-нашите 400 хиляди си заминаха(макар, че си заминаха повече и ние не сме 8 мил., но отдаваме това на две неща-ние сме по принцип предразположени към емиграция и финансовата криза дозадълбочи нещата). Та да спреш със свободните съчинения ще те помоля. Първо четене, после мислене и накрая говорене:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще имаме рекорден срив на пазара на имоти до 2025, абсолютно сигурен съм и ще ви кажа защо - заради отворените граници. Когато през 2004 ЕС се разшири и Полша влезе в него в първите 6-7 години след отварянето на границите рекорден брой поляци или близо 2 милиона имигрират и само 700 хил. отиват да работят в Англия. Полша се прощава с 5% от населението си за отрицателно време. Ако приложим същата пропорция към България, макар, че България е много по-бедна от Полша и пропорцията ще бъде по-лоша, България ще бъде напусната от 300-400 хил. души в следващите 10г, а това са близо 35% от потенциалните купувачи на жилища. При такъв колосален спад купувачите цените на имотите ще претърпят невиждан срив. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да видим какви бяха статиите 2005та? Искаш ли да се разровим из нета? Ще останеш разочарован-бяха по-оптимистични от сега. Даже 2006та съм чел, че банките не очакват в следващите поне 3 год сътресения на пазара на имотите, а тогава една позната брокерка ми се кълнеше, че няма как да продължава тоя абсурд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ама ти как очакваш да хванеш ръст от примерно 5% седейки си пред компа? Или очакваш НСИ да го обяви, след като масово се изповядва на данъчна оценка??? Или ти под 30% за 6 месеца не го наричаш ръст:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Явно нямаш много опит в поведенческите финанси и ти е трудно да разбереш мнението на колегата по-долу. Именно когато почнат да се пускат статии, че НИ е едва ли не лоша инвестиция, цените не спират да падат не намират дъно - то точно тогава отразяването е най-близко до реалността а пуснат ли и негативните асоциации към НИ то дъното вече е много близко. Сам можеш да филтрираш тази новина като наложи почти отрицателното кредитиране, демо фактора, предлагането към търсенето, инфо от агенцията по вписване и т.н и т.н, но най-вече като наложиш наемите към цената на имота или колко години са нужни да се изплати един имот от заплата ти - та ще видиш колко има още да си търси дъното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тая вълна на преселение...не че я няма, ама в сравнение с 2002-2005та год. Е слаба. В интерес на истината, ако статистиката ни беше обективна съм сигурен, че щеше да отчете спад на хората в София(в сравнение с 2008). Е...не просто не расте, но и е доста поостаряла. Руснаците играят на пазара на курортните имоти. Мен лично не ме грее, щото пък аз там не играя. А и за да съм честен, смятам, че тяхното изтегляне ще е добре за държавата в дългосрочен план-и така е презастроено, а и там имотите(масово-второ жилище или трето даже) трябва да са по-евтини. ПС: Да знаеш, че ги карат в момента да пишат обяснения, тези руснаци, които искат да дойдат до бг, що ходят в държава, която е наложила санкции на Русия. И те за разлика от...сещаш се кои си падат малко националисти, та не знам как това ти му викаш временно. Смяташ, че скоро ще им махнат санкциите ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И преди съм писал-НИЩО СИ МУ НЯМА НА ПАЗАРА. Квото е-това е. Просто това е БГ пазара. Не е лош, не е добър. Това е, каквото е. Няма да има резки движения. А че има ръст, в последните месеци-има много ясно. Две причини-парите от КТБ(и още малко извадени от банките, щото има хора се стреснаха) и традиционното пазаруване в края на годината. Второто ще се компенсира от двата почти мъртви месеца сега. Първото няма да направи кой знае каква корекция, щото тия пари ще свършат(ако даже вече не са). АКО въобще има нещо, което има шанс да повлияе положително в дългосрочен план, то е изравняващата се статистика на върналите се обратно от чужбина, с тази на заминалите. Щото мнозинството от тия хора се прибират с някой лев. Дори да не купят те, това допълнително ще пораздвижи икономиката. Разбира се-ако тая тенденция за завръщане се ако не задълбочи, то поне задържи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години моите уважения, ама логиката ти граничи с глупостта. Най-големите бейби бумъри през 2007ма са били 27 годишни. Най-малките: 22. Има достатъчно статистика-27 годишните купуват само като изключение. Младите семейства са 30-35 годишни. Сиреч-бейби бумърите сега ще си купят апартамент. Та тия с + совете, дето са ти нацвъкали апартаментите са ги гледали в сайтовете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тук наистина с основание се цитира демографския фактор. Отделно няма и сериозен ръст в доходите, няма бизнес среда, няма оптимизъм. Така е, но бедните хора не купуват и не определят цените по принцип. Имаме вълна на преселване към големите градове и тя за сега компенсира явно демографията. Отделно руснаците. Оттеглянето на руснаци е временно за мен - свързано с Украинската криза, срива на рублата и политическата неадекватност на руските и най-вече българските политици. Доларовите кредити с ниска лихва от около 4 процента в Русия сега са проблемни заради срива на рублата, но това е временно. ЕС губи от санкциите. Повишени са реално минималните цени в редица градове - не само в Сф, Вн, Бс и Пловдив. Минималните цени, на не много добри имоти, точно като за бедни българи се оттласкват бавно от дъното. Няма лошо. Щом САЩ зависят от жилищното си строителсво за да имат ръст не е срамно и у нас да се обърне внимание на това. Отделно санирането ако стане задължително (заради ЕС) може да повлияе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Може би най-важното нещо за един пазар са купувачите, а такива на хоризонта няма. Някой виждал ли е демографска графика на Б-я ?Пикът през 2007-08 *** беше отчасти породен от бейби бумърите - тези родени до 1980-85 г. след това обаче, графиката става много грозна. Това само на база новородени. Дори няма да подхващам темата с емиграцията!!А някой дава ли си сметка, че в Б-я има повече имоти отколкото пълнолетни хора?А въобще някой да е виждал фундаментален анализ на пазара на имоти, и знае ли какво е това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар