Пазарът на земя през 2012 г.
Годината е рекордна със 1,46 млн. изтъргувани декари и 129 000 сделки със земеделска земя. За сравнение през 2011 г. декарите са били 1,08 млн., а надхвърленият рекорд от 1,24 млн. е бил през 2008 г.
Около 60% от изтъргуваните декари са на вторичен пазар. Първичният пазар е, когато продавач е възстановен собственик или негов наследник въз основа на реституцията.
Вторичен е пазарът, когато продава друг. Често продавачът на вторичен пазар е добавил стойност под формата на комасация или концентрация на земеделската земя. Затова цената на вторичен пазар може да е в пъти над тази на първичен.
През 2012 г. цената на първичен пазар е била около 310 лв./дка, а на вторичен около 750 лв. на декар. Средната цена се е повишила с 25%, като е около 440 лв./дка.
Факторите всяка година стават повече и повече
Нормално е инвеститори от други сектори да насочат част от своите капитали към земеделската земя
Важността за разделение на вторичен и първичен пазар
Много е важно да се разделят вторичен и първичен пазар, акцентира Петков.
Важно е да разделим двата пазара, за да не объркваме играчите на тях. Вторичните пазари нямат нищо общо с първичните. Парцел от 1 000 дка ще се продаде на една цена, а от 5 декара на друга. Ако намеря купувач на 1 000 дка при цена от 1 500 лв. на декар в дадено землище, това не означава че и малките парцели ще се продават на тази цена. Ако малките собственици искат тази цена, това ще стопира пазара.
Няма причина маломерните имоти да поскъпват през 2013 г., дори може да поевтинеят. Често това са имоти които дори не са отдадени под наем.
Рентите
При нас запитванията за наем се увеличават с 25-30% на годишна база, а рентите с около 20% за 2012-2013 г., като средната е 34-35 лв. Очакваме повишение с около 20% и за 2014-2015 г.
Желанието за наемане е голямо, защото големите искат да станат по-големи с цел икономии от мащаба. Също така искат да кандидатстват по агроекология.
Мнозина имат повече техника отколкото им трябва
В България има 36 млн. дка обработваема земя, а техниката е достатъчна за обработка на 45 млн. дка. Това е проблем, който може би е трябвало да се реши още по време на програмата САПАРД. Например един познат арендатор си е взел трактор с мощност 600 конски сили, а обработва само 7 000 дка със средна площ на блоковете 350-400 дка. Желанието да притежаваме хубава техника не трябва да е водещо, е мнението на председателя на асоциацията.
преди 11 години Земеделската земя е вечна бе хора. Дори и парите от рентата да изплати инвестицията за закупената земя за 20 години , пак е по-добре от инвестиция в жилище. Защото трябва да се яде. Производството на храни е важно за оцеляването /продължаването на рода а дали ще живееш в 80 или 200 м2 е от второстепенно значение. Населението ще расте като бр. и трябва да се изхранва т. е. вечен бизнес. Субсидиите от ЕС за земеделието само изкривиха пазара на храни и цените на земята.Грешно е да се субсидират големите стопанства. Те са достатъчно големи да се оправят и сами. трябва да се помага само на малките и средните и то докато стъпят на крака. По-голяма конкуренция - по разумни цени и избягване на картелни споразумения.Има голяма разлика между инвестиции и спекулации. Има голямо количество свободни (вкл. откраднати пари) които трябваше да се инвестират/изперат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хубав анализ. Може би в прогнозата трябва да се добави, че е възможно през следващия период земеделските субсидии да намалеят заради борбата в ЕС, както и все още неизвестния резултат от изборите тази година. Това би се отразило неблагоприятно след 2013. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хубав анализ. Може би в прогнозата трябва да се добави, че е възможно през следващия период земеделските субсидии да намалеят заради борбата в ЕС, както и все още неизвестния резултат от изборите тази година. Това би се отразило неблагоприятно след 2013. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години насоката на статията е много вярна-на места ще има колапс, просто има маймуни, които сами си режат клона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Безспорно статията е добро, но като цяло според мен насочва читателите в грешната посока. Според мен цената на земята изобщо няма да тръгне надолу, като цяло това се опитва да ни внуши автора. Перспективите пред земеделието НИКОГА в България не са били по-добри. Мисля че още не е достигната максималната цена и дори тази година ще има отново ръст, причина за това има много не ми се изброяват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар