IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фиксираните лихви – нова мода в ипотечното кредитиране у нас

Въпреки че повечето предложения са с фиксирана лихва за първата година, появяват се и продукти с фиксирана лихва за 7, дори 10 години, сочи анализ

11:57 | 20.06.11 г. 18
Автор - снимка
Създател
<p>
	Изображение: sxc.hu</p>

Изображение: sxc.hu

През месец май продължава стабилизирането на пазара на ипотечни кредити, отчетено през последните месеци, сочи анализ на КредитЦентър.

„Почти няма клиент, който да не търси макар и минимално допълнително финансиране при покупката на имот“, коментира изпълнителният директор на КредитЦентър Тихомир Тошев.

Нови оферти с фиксирани лихви за определен период се появиха и през май и това оформи тенденцията на трайно позициониране на продуктите с фиксирана лихва на пазара на ипотечното кредитиране”, коментира той.

Разнообразието на фиксирани лихви се увеличава и въпреки че повечето такива предложения са с фиксирана лихва само за първата година, на пазара се появиха и продукти с фиксирана лихва за 7 и 10 години, каквито нашият ипотечен пазар не е виждал досега, се казва в анализа.

Фиксираните лихви за първата година се движат най-често в границите от 5,25% до 6,25%, а фиксираните лихви за по-дълги периоди – от 6,35% до 7,20%. Фиксираните лихви за първата година са по-скоро маркетингов инструмент, а тези за по-дълъг период се избират от клиенти, търсещи дългосрочна стабилност на разходите по кредита.

Лоша кредитна история

Активизирането на клиентите в търсенето на ипотечни кредити показа и една друга страна на кредитния пазар. Тези от тях, които не са били много стриктни в обслужването на съществуващите си кредити или кредитни карти през последните години, сега остават неприятно изненадани от справките в Централния кредитен регистър, които се правят при всяко подадено искане за кредит.

Очакванията, че не е важно да спазваш месечните дати за плащанията си по кредита или че можеш да не внасяш месечните си вноски редовно, а тогава, когато имаш възможност, водят до лоша кредитна история и ограничаване на възможностите за получаване на нови кредити.

Наблюденията на консултантите сочат нарастване на размера на изтеглените кредити през месец май в три от четирите най-големи града на страната, които са определящи за облика на ипотечния пазар – София, Пловдив и Бургас.

„Това се дължи и на увеличения процент на финансиране на сделките“, казва Тошев.

Миграцията към големите градове и нарастването на населението в тях ще са все по-определящи за процесите в сектора на недвижимите имоти и в бъдеще.

„Търсенето на жилища в големите градове, където населението се увеличава, няма как да спре. Същевременно, в по-малките населени места, търсенето на жилищно кредитиране ще остава ограничено”, добавя той.

Ключови параметри

Средният размер на изтеглените ипотечни кредити през месец май е бил 36 860 евро, което е незначително понижение в сравнение с 36 980 през предходния месец. Съотношението при валутите на отпуснатите кредити е 94/6 в полза на еврото спрямо лева. 

Най-активни потребители на ипотечни кредити остават хората между 26 г. и 35 г., които през месец май са 47,3% от всички кредитополучатели. След тях се нареждат тези от 36 г. до 45 г. (34,1%). Традиционно високата активност на най-младите – между 18 г. и 25 г., се запазва и през изминалия месец. Най-нисък е делът на потребителите над 45-годишна възраст - 7,2%. 

Разпределението по размер на кредитите сочи намаляване на дела на тези в най-ниския сегмент – от 10 хил. до 30 хил. евро, които през изминалия месец са били 40,2% от всички спрямо 41,8% през април. За сметка на това леко се повишават дяловете на всички останали с по-големи размери. Най-предпочитани са отново ипотечните заеми между 30 хил. и 50 хил. евро, чийто дял е 43,9%.

Покупката на жилище остава основна цел на получателите на ипотечни заеми. През месец май с такава цел са взети 94,6% от ипотечните кредити. За строително-монтажни работи са били предназначени 2,2% от заемите, а за лично ползване на средствата – 3,2% от тях.

Все по-често банките отпускат кредити на стойност 70-80% от стойността на имота, както и за 80-90% от необходимата сума. За изминалия месец кредитите за 70-80% от цената на сделката са били 35,6% от всички, като след тях се нареждат тези, покриващи 80-90% от стойността на жилището, които са 21,2% от общия брой на получените заеми. На трето място по популярност са кредитите за 60-70% от необходимото финансиране с 19,5%.

Основната част от клиентите, теглещи ипотечни кредити през май, са с месечен доход на домакинство от 1500 лв. до 2500 лв. - 86,5% от всички потребители. Кредитополучателите с доход на домакинство до 1500 лв. са 8,8% от общия брой, а тези с месечни приходи от 2500 лв. до 4000 лв. – 3,9%. Най-нисък дял имат потребителите с доходи на домакинство над 4000 лв. – 0,8% от всички. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 0
forum_rookie
преди 13 години
До тиквеника:Кой точно апокалипсис се отменя? Коментарите ти напоследък издават някаква нарастваща нервност, обикновено са встрани от коментираната тема и целят да внушат че имаш кякакво "висше" познание, което ние, простосмъртните, нямаме. От какво те е страх толкова много?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 3
tikvenik yade tutman
преди 13 години
кредитчо , само едно уточнение !не казваш кои са овцете (иначе добре ме цитираш без да си платил авторски права)---------Жокер: овцете са всички онези,които верват в безплатните неща!с тези Изгодни кредитни условия го имплантират сух на онези като теб , които чакаха но не дочакаха евтинията .тези Изгодни кредитни условия ще ви оставят без всякаква надежда за купуване на собствено жилище на цената на автомобил..но както казваш-докато има овце-ще има и вълци (всъщност ти ли го каза ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 3
tikvenik yade tutman
преди 13 години
абсолютно съгласен !както пишеш - робство или не - това е термин на хората,повярвали в мечтите си за безплатен имот .Другата група - можещите и знаещите точно това чакаха ...и дочакаха.Скоро ще се въведе давностен срок за длъжниците - 10 год , така че всички приказки за апокалипсиса се отменят !Никога обаче няма да се въведе закон - задължаващ всички да си купят собствено жилището е като с кравата: имаш крава / пиеш мляконямаш крава / пиеш вода.........или 12 годишен "Крачещ Джони" (когато си купиш фабрика за Джони ;))---------кво да ги прайш.........пролетирии , мераклии (а мераклиите са повече от китайците)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 3
FINTA
преди 13 години
Да де ама кога? :D При всички случаи няма да е скоро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 0
GunMan
преди 13 години
Тази промоция, както и промоцията "без наказателна такса" са изцяло във връзка с някои чакани законодателни промени. Плаващите лихви, каквито са повече от 99% от ипотеките у нас, съвсем скоро (и въпреки усилията на банковото лоби) ще бъдат освободени от такса за предсрочно погасяване със закон. Робство или не - важното е, че резултатът е реално подобрение на условията за потребителите... в крайна сметка никой никого не е карал насила, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
no-credit
преди 13 години
Да, разбира се - прав си. Целта е да бъде стандарт защото няма по-полезна икономическа единица от човек с кредит и ипотека, която може да загуби. Мечта за банките, мечта за държавата - такъв човек ще направи всичко и ще работи каквото има, както има и когато има, само и само да не загуби "инвестициията" си. А най-хубавото е, че може никога да не разбере откъде му е дошло и да си мисли, че сам си е виновен. Абе красота - който го измислил, го е измислил!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 0
BigBear
преди 13 години
Мода ли - това трябва да е стандарт :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
no-credit
преди 13 години
Докато има овце ще има и кой да ги стриже и дои -Кредитът - модерното (и доброволно) робство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още