IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Димитров: Офертите за кредити са близки до тези от 2007-08 г.

Финансирането на жилище достига и до 100% от покупната цена, стига да се предостави допълнително обезпечение, споделя кредитният консултант

11:01 | 12.11.10 г. 14
Б. Димитров: Офертите за кредити са близки до тези от 2007-08 г.

Борис Димитров е изпълнителен директор на кредитния брокер Кредит Навигатор. Завършил е Английска гимназия, гр. Бургас, има бакалавърска степен по „Публична администрация“ от УНСС и магистърска степен по „Финансов контрол“.

Работил е в Прокредитбанк и Пощенска банка на различни позиции - кредитиране и продажби. От средата на 2006 г. работи като управител в Кредит Навигатор.

- Г-н Димитров, има ли положителни тенденции на ипотечния пазар?

Положителна тенденция има на целия кредитен пазар – потребителски кредити с или без ипотека, жилищни кредити и фирмени кредити. Това се случва постепенно от пролетта на тази година и засега тенденциите са да продължи и догодина.

Традиционно за последното тримесечие на годината повечето участници на банковия пазар са доста активни, което доведе до много преференции от страна на банките към техните потенциални клиенти. Положителните промени са както по отношение на лихви и такси по кредитите, така и по отношение на процента на финансиране, който могат да получат клиентите като максимален размер на кредита.

Наблюдаваме и известно либерализиране по самите процедури на банките – изисквания за дохода на клиентите, целите на кредита и др. Офертите за кредити сега вече са много близко до тези, които бяха през 2007 и 2008 година.

- Как реагират клиентите в тази обстановка? Каква е активността и от тяхна страна?

Няколко са основните предпоставки, които биха мотивирали хората да теглят кредит. При ипотечните кредити това са приемливи за тях условия по кредита (лихви, такси, процент на финансиране), приемливи цени на имотите, сигурност във финансовото си състояние за в бъдеще, както и неотложност на покупката.

Често се налага да правят компромиси с една или повече от тези предпоставки за сметка на някоя от останалите.
Например да си купят имот с малко по-скъп кредит за сметка на цената на имота, или по-скъп имот, ако доходите им позволяват. По отношение на активността, там нещата са малко по-различни от активността при банките.

Да, определено има много повече потенциални клиенти в сравнение с миналата година, но разликата сега е, че в основната си част това са клиенти, с доходи над средните за страната. Липсва това ядро от клиенти с общ доход на домакинството около 1000-1500 лева. Най-вероятно темпът на нарастване на кредитните портфейли, респективно броя на кредитоискателите, ще бъде плавен, с бавни, умерени темпове, не както бяхме свикнали вълнообразно. И това е хубаво, за да ни предпази от големи евентуални сътресения, поне по отношение на ипотечните кредити и цените на имотите.

- Лесно ли се ориентират клиентите сред офертите на банките?

Наистина може да се каже, че с подобряването на офертите си, банките предлагат вече доста по-комплексни продукти. Например лихвеният процент варира в зависимост от това какви други продукти ползвате заедно с кредита (спестовен, застрахователен, комунални плащания и др.), за какъв срок е кредитът, какъв процент на финансиране желаят да получат клиентите спрямо оценката на предлаганото обезпечение, по какъв начин се доказва доходът или комбинация измежду всички изброени.

За клиентите е понякога трудно да се ориентират без помощта на банкови служител или кредитен консултант в офертите на една банка, а какво остава когато искат да направят анализ измежду всички банки и оферти.

- До какъв процент достига делът на банковото финансиране в покупката на жилище?

Съвсем не са изключения финансиране и до 90%, а понякога и повече от стойността на предлаганото обезпечение. В случаите, когато клиентите предложат и допълнително обезпечение, могат да получат и 100% финансиране от цената на купувания имот.

- Достигнато ли е дъното на цените на имотите?

Както се казва, това е въпрос за много пари. Предположения има много, и то добре аргументирани, както в едната посока, така и в другата. Факт е обаче, че от може би от половин година темповете, с които се изменят цените са много малки и почти незначителни за пазара.

Смятам, че като цяло пазарът на недвижими имоти е близко до намирането на баланса си по отношение на цените. Много е трудно да се правят анализи на база осреднени цени, тъй като на пазара има все още много предлагане от продавачи, които не могат да повярват, че закупения от тях, с цел печалба имот, струва примерно 50 000 евро, а не 70 000 евро.

- Има ли кредитиране на зелено, на акт 14 или акт 15? Или всички кредитират само при разрешение за ползване?

Кредитиране на зелено без някакви други условности няма. Няма и много търсене за покупка на зелено с кредит. Минимумът като степен на завършеност, който приемат банките, е груб строеж, при това нещата зависят от конкретния обект и строител. Отново това съвпада и с търсенето на пазара.

В този случай банките, съблюдавайки собствения си риск, се грижат и за риска, който биха поели и клиентите им.

- Може ли да се говори за бавно възстановяване на кредитирането и цените на имотите като начало на нов икономически подем?

На всички ни се иска тези първи симптоми за възстановяване да продължат. По отношение на активността на финансовите институции и нивото на цените на имотите изглежда ситуацията се подобрява и може би скоро ще се установи трайна тенденция в тази посока.

Не така изглежда ситуацията като цяло за икономиката. Реалната безработица се запазва висока. Доходите на домакинствата намаляват. Потреблението е много свито. Ако можем да си изведем някакви поуки от всичко това, то те са, че ситуацията в момента е такава, каквато е, т.е. приемаме я и действаме с най-доброто, с което можем в нея.

Колкото по-бързо се отърсим от спомените за миналия бум от преди края на 2008 г. толкова по-бързо ще започнем с нови идеи да се възстановяваме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:04 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 0
znayko
преди 14 години
Слъгваш, но нейсе. Имам познати в Лисабон. Нормално жилище - 80-90 квадрата, тухла, в приличен квартал си го е купил човека за 100 хил. евро. Прави сметка, че португалците не са много богати, но пък са малко по-напред от нас със заплащането ;) Второ, в прилично голям шведски град цените на имотите за същите квадрати са доста под тази сума. Интересно дали шведите получават по-стойностно жилище за парите си или ние, които сме принудени да купуваме апартаменти по 1000 евро квадрата при практическа липса на инфраструктура около тях?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
mikewolf
преди 14 години
Добре, добре! ще купя!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 2
no-credit
преди 14 години
Ако се погледне чисто конюнктурно, то ми се струва, че в близките 1-2 години цените може да потеглят още доста надолу защото много строители и инвеститори сега задържат пускането на почти готови обекти на акт 14 и 15 и така не плащат данъци за тях, но с наближаването на ИЗТИЧАНЕТО на законовия 5-годишен срок на правото на строеж (в който срок това право трябва да се реализира) те ще бъдат принудени да ги завършат до акт 16 и да започнат да плащат данъци. Което ще окаже натиск на цените надолу. Накратко - ако купувачите искат по-ниски цени, трябва да потърпят още малко - няма абсолютно никакво основание да се купува имот точно сега. Ако изключим рекламите на банките естествено, но това всъщност е основание за точно обратното.----------------------Кредитът - модерното робство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
Crux
преди 14 години
И с какво хората ще купуват апартаменти и къщи? Със заплатите си по 700-800 лева? Може, ама ако цените паднат до 200-300 Евро на кв. м. А Шенген не виждам с какво ще повлияе на цените на жилищата - то и сега който си иска от ЕС може да идва в България и да купува имоти без никакви пречки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
maduhator
преди 14 години
Берлин.Дължиш ми бира.Нищо не е падало, спука се балон. А ти очакваш да се надуе обратно - да ама в него има хубава ДУПКА и не става.Лихвите в БГ са на отвратително високи нива, над 2 пъти спрямо европейските. Никой с акъла си няма да купи на сегашните цени, а по-високи да не говорим изобщо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 8
niko
преди 14 години
Според мен цените паднаха толкова много, че 20% е съвсем приемлив ръст в рамките на 4-5месеца, още повече в статията горе, която коментирате пише, че банките свалят лихвите и в момента те са на доста добри нива, които доближават тези от преди кризата. Естествено някои от вас ще тръгнат да купуват, когато цените са космически и няма накъде повече да се качат както стана през 2008 г, но тука е разликата между печелившия и губещия....аз тогава продавах:)...а до maduhator : тука не говорим за джобни пари а за инвестиции....и то в големите градове на България : София, Варна, Пловдив, Велико Търново....А относно цените в Европа ще съм ти благодарен да ми покажеш европейска столица, където мога по-евтино от София да си купя апартамент. Само че там тръгваме от 2000 Евро минимум. В краен квартал! Панел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
no-credit
преди 14 години
Като казвам радикално ново имам предвид наистина радикално нов подход към проблема с жилищното строителство. Концепцията вече е изчистена, сега остава "само" да не се издъни в реализацията. Ще трябват доста усилия, но мисля, че си струва - все пак, не е все едно дали плащаш 20 или 60 хилки за едно и също нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
maduhator
преди 14 години
Това че имам пари не значи че ще ги давам за глупости. То затова и имам :)Като гледам цените в Евросъюза - няма никакви предпоставки тук да се качват - НАПРОТИВ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
hellwitch
преди 14 години
Niko - ne si dobre - 20% rust nqmashe i po vreme na balona za 6 meseca.Susto taka 4ujdencite nqma da se vurnat nito kato broj nito tolkova burzo. Kato dobavim 4e 1 apartament prestoqva sredno 1 godina dokato se prodade - ot kude ste dojde tozi raztej? Trqbvat hora s pari ili pone s visoki dohodi. V BG takiva nqma!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
hellwitch
преди 14 години
Fakt -lihvite sa ogromni. I bankite mogat da gi promenqt kogato si poiskat.A i vsi4ki banki imat tova uslovie - svobodno da opredelqt lihvata - taka 4e nqma izbor.A za tova 4e ste se promeni nesto radikalno - ne bih kazal. Novo stroitestvo nqma i tova ste dovede otnovo do raztej v cenite zaradi niskoto predlagane. Edinstvenata nadejda e vuv vtori4niq pazar da durji cenite. Razbira se cenite nqma da se ka4at v sledvastata 1 godina, a naj rano sled 2-3 godini.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още