Илиана Василева е заместник-председател на „Сдружение брокери на имоти” и председател на съвета на директорите на Кооперация ОАНИТ ("Обединени агенции за недвижими имоти и туризъм"). Управител е на „Инвестконсулт Трейдинг” ООД от 1996 г. насам.
Илиана Василева има 20-годишен опит в бранша на недвижимите имоти. Преди да създаде собствена агенция за имоти, тя последователно заема длъжностите брокер и управител на офис в агенция „Дариком” ООД.
С Илиана Василева разговаряме за тенденциите на пазара на имоти и необходимостта от законова регламентация на дейността на агенциите и брокерите.
- Г-жо Василева, за миналата година се вижда от всички данни, излезли дотук, че пазарът на имоти като цяло и особено в големите градове отчита доста сериозни ръстове. Каква е Вашата оценка за пазара през 2015 г.?
- Ръстът определено е факт. Той е в две посоки – в посока покупка с цел инвестиция, защото при ниските лихви по депозитите хората решиха да инвестират своите авоари в имоти, и заради спада на лихвите по кредитите. Това накара много хора да се престрашат да си купят собствено жилище и да изтеглят кредит. Пазарът беше доста интензивен и успешен за много от агенциите.
- Т.е. банките са основният фактор, който се явява вече като двигател на пазара?
- Точно така. За 2015 г. бих казала, че основният фактор е банковата политика.
- Имаше тласък и покрай ситуацията с КТБ. Изчерпа ли се вече този ефект или все още има вложители в банката, които още не са намерили подходяща инвестиция за парите си?
- Мисля, че това беше временно, за период от три-четири месеца. След това тази тенденция беше изместена по-скоро от банковата политика, която трайно води до намаляване на лихвените проценти.
- Има и една прогноза, че до края на тази година банките ще бъдат доволни да кредитират купувачи на жилища и при лихви от около 4 на сто. Споделяте ли я?
- За мен това е абсолютно реалистична прогноза, защото лихвите по влоговете и кредитите обикновено се движат с марж около 5 пункта. При положение, че лихвите по влоговете в момента клонят към нула, нормално е и лихвите по кредитите да бъдат около и под 5%. Още повече, че в България са и едни от най-високите лихви по кредитите в Европа. В тази посока също има тенденция за спад.
- Банките поне доскоро твърдяха, че поддържат по-високи лихви по кредитите в България в сравнение с Европа заради фактора риск. Доколко този фактор вече не избледнява?
- Рискът при банките се определяше предимно от това, че голяма част от българските работодатели плащат по-високи заплати, но осигуряват работниците на по-ниски заплати. Когато имаш доказан по-нисък доход и недоказан по-висок – банките приемат тази разлика и дават по-висок лихвен процент заради риска, който това поражда. Тенденцията е това все пак да намалява и все повече хора, сключвайки трудови договори, изискват и работодателите приемат да плащат осигуровки върху реалните доходи. Бих казала, че този риск спрямо банките намалява и в тази посока не би трябвало да има притеснения.
преди 8 години Кои ТЕ задържаха пазара, какво са лъгали и какво протакали?Изобщо, в това което си написал можеби виждаш някакъв смисъл, ама мисля че само ти го виждаш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години признавам че задържаха пазара поради късмет и протакане , лъгане и мазане , но крайния резултат ще е още по - плачевен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Като цяло логично звучи, ама се изпускат някои важни работици. 1) Демографската тенденция и свръхпредлагането. Ще има баая жилища да стоят с години на пазара2) Икономиката. За да вземе човек кредит, трябва не само ниска лихва а и да се чувства спокоен за работата и бъдещето си, което некак... не е баш3) Няма нищо лошо в покупката "на зелено" стига да си направиш домашното .Повечето строители са точни, а на зелено можеш да си избереш етаж, квадратура, каквото си искаш. Това че банките не кредитирали зеленото са глупости. Обикновено на зелено плащаш 20-30% които така или иначе няма да ти дадат ( финансират до 80%) а вече на груб строеж плащаш останалото, но тогава банката си кредитира. Ако брокерицата си представя, че някой е толко *** да сипе една капа пари срещу голи обещаня, явно се е объркАла. Друг е въпроса че на зелено си продават строителите и за търтеи като нея нема УЕБ!А това със държавната регулация все ми убягва как ще помогне на клиента. Никакви регулации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години кога *** може да взема самостоятелно решение??Само когато решението му е Правилно , т.е. Целесъобразно отговор Сигнализирай за неуместен коментар