За моментната картина на жилищния пазар у нас разговаряме с Румяна Димитрова, мениджър „Бизнес развитие“ в ЕРА България.
Румяна Димитрова е дипломиран магистър по „Стопанско управление” с десетгодишен опит в сферата на недвижимите имоти и бизнес консултирането. Димитрова има значим принос за подготовката и подпомагането на мениджърите и брокерите в агенциите ЕРА във Варна и Бургас. В ЕРА България отговаря основно за консултирането на агенциите и провеждането на фирмени обучения в ЕРА Академия.
- Г-жо Димитрова, на колко скорости всъщност работи жилищния пазар в България, като се има предвид динамиката на активността в големите, средните и по-малките населени места?
От опита на ЕРА България в продажбите на жилищни имоти мога да твърдя, че този сегмент от пазара се стабилизира последните 2 години. Най-голяма активност има в големите градове, където мобилността на хората е по-голяма. Основните фактори, които влияят на повишената активност, са по-достъпното кредитиране за повече купувачи на жилища и ниските лихви по депозитите.
- Как политическата и социално-икономическата ситуация в страната през последната година се отразява на пазара на имоти?
Въпреки различната икономическа и политическа обстановка у нас през последните пет години статистиката показва, че броят на сделките с имоти годишно е приблизително еднакъв. Един от факторите, които оказват влияние върху броя на продажбите, е високата частна собственост у нас - над 90%. В живота на хората настъпват различни обстоятелства – създават семейства, раждат им се деца, развеждат се. Всички тези промени са свързани с покупка или продажба на дом.
Пазарът през последната година е стабилен, рискът от загуба е в пъти по-малък от възможноста за печалба при инвестиция в недвижим имот.
Ниските лихви по депозитите също подтикват хората да инвестират в недвижима собственост. Двустайните панелни апартаменти и жилищата ново строителство до 60 кв.м са много бързо ликвидни и стват еквивалент на парична единица – днес имаш имот, утре имаш пари.
- Доколко има отражение и кризата в Украйна, предвид факта, че рускоговорящи граждани са най-голямата група клиенти, които купуват жилищни имоти по Черноморието?
Подобни кризи и несигурността за бъдещето винаги влияят временно на клиентите, които обмислят инвестиция в чужбина. Руските граждани основно купуват ваканционни имоти по Черноморието и в ски курортите. Този сегмент „втори дом” е коренно различен от сегмента на жилищния пазар, който се влияе основно от вътрешния пазар или необходимостта от покупка на основно жилище.
преди 10 години Цените на имотите да падат е фалшива работа и се дължи на нефункционираща в полза на хората държава - много проблеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години в същност е обратното-ако си пазарувал жилището с акъл то ще си вдига цената през годините. За пример-хотел Царевец в началото на Цариградско-казва се така, защото там е бил царевичакът-сиреч извън града. И там съответно е било по-евтино. Е-представи си да си си купил там 3-4 евтини апартамента сега колко щяха да струват отговор Сигнализирай за неуместен коментар