IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

Кога българският пазар на имоти ще стане достатъчно прозрачен за чуждестранните инвеститори, какви сгради търсят те и какво искат от оценителите на имоти – отговорите на тези въпроси потърсихме от Бен Елдър, глобален директор „Оценки" в RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors - Кралския институт на лицензираните консултанти по недвижими имоти).

Бен Елдър е практикуващ оценител и преподавател, заемал ключови позиции в Nottingham Trent University и The College of Estate Management. Той е член на The Global Advisory Forum for The Appraisal Foundation в САЩ, както и в Advisory Forum Executive на Международния съвет по стандартите за оценяване и е един от ръководителите на United Nations ECE Real Estate Management Advisory Group.

- Г-н Елдър, пазарът на имоти в България е сред полупрозрачните пазари на имоти в света. Какви са Вашите наблюдения – подобрява ли или влошава позициите си българският пазар на фона на развитието на глобалните пазари след кризата?

Има промяна. Събития като конференцията от миналата седмица показват, че има промяна. Привличането на над 100 души на подобно събитие разкрива, че има хора от пазара, не само оценители на имоти, но и банкери, инвеститори, адвокати и други участници в процеса по сключване на сделки, които искат да научат за международните перспективи и как те започват да влияят на начина, по който се сключват сделки в България. Прозрачността е ключова.

Помня края на 90-те години, после 2007-2008 г., точно преди кризата - колко активен беше пазарът, хората не мислеха, че могат да загубят пари. Политическите промени в България и Източна Европа внезапно отвориха всякакви възможности за много бързо развитие и някои от тези промени не бяха достатъчно зрели, за да успеят. Не казвам, че са били погрешни, просто всичко се случи много бързо и по време, когато имаше бум на пазара в Западна Европа и САЩ. Това създаде много фондове, които търсеха нови пазари за инвестиции. Източна Европа изглеждаше като панацея и ново предложение, страхотна възможност за ръст... Хората бяха яхнали вълната и мислеха, че от инвестиции в имоти не може да се загуби. Ами може и това се случи.

- Какъв е пътят за преодоляването на предизвикателствата с прозрачността на пазара на имоти в България?

Прозрачността е свързана с доверието. И отново да се върнем на събитието – обсъждаха се методите за оценяване на имоти. Една от ключовите препоръки в Червената книга на RICS е, че окончателният доклад не трябва да бъдат подвеждащ за клиента. Може да се посочи „спот цена“, т.е. пазарна цена, на която очаквате да продадете конкретния имот в определен момент, но ако оценителят настина вярва, че пазарът е в подем или на дъното, или някъде по средата, той е длъжен да обясни това в доклада си.

Оценката е приблизително изчисление на пазарната цена в определен момент, но това не пречи на оценителя да направи коментар на тази оценка. Оценката е число, но наистина интересната и полезна част е допълнителната информация, която се предоставя в доклада към нея. Не всички инвеститори и финансови институции винаги искат да чуят тази допълнителна информация, защото тя прави решенията им по-трудни. Ако получат само едно число, което да използват при изчисляването на съотношението заем–стойност (loan-to-value ratio), въпросът е много по-лесен. Недвижимите имоти обаче не са лесен въпрос, те са много сложна тема.

На конференцията ми се стори на няколко пъти, че възниква объркване относно ролята на оценителя и на другите страни в процеса. Трябва да е напълно ясно за лицензирания оценител каква е целта на оценяването, за какво е нужна тази оценка, както и да получи инструкции в писмен вид.

Трябва да има ясно разбиране между оценител и клиент за какво е нужна оценката и какъв тип доклад ще се изготви. Защото твърде често, особено в миналото, докладът се изготвя и предава, но клиентът не го харесва и променя или опитва да променя инструкциите, така че да отговорят на очакванията му.

Чух коментари, че няма много чуждестранни инвеститори в България. Това означава, че хората, които искат да инвестират, не виждат България като привлекателна опция. Това не значи, че системата е грешна, просто те не смятат, че възвръщаемостта ще компенсира поетите рискове. Има възможности на други места, които считат за по-добри.

Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

48
rate up comment 4 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
НИКЪДЕ не съм споменавал законовата рамка. Даже си мисля, че и така можем да бъде направено, на практика без промени. Нищо не ти пречи да сключваш договор с борсата, все едно си на търг(то реално ще си на търг), да си харесаш нещо и после да се завършва сделката по стандартният начин при нотариус(който е към борсата). А кадастъра е до под кривата круша, та не го чакай скоро. Единствената причина да смятам предложението за глупаво е, че не дава алтернатива, не помага с нищо, не прави нищо по-добро-и още не съм видял нито един аргумент в негова полза. И пак казвам-ако е монопол, само ще утежни нещата(щото ще купуваш нещо, което няма да си виждал), а ако не е-никой няма да стъпи на тая борса. Между другото, като се замисля-да е монопол също е глупаво. Някой ще ми забрани да купя от братовчед ми на цена каквато се разберем с него ли? Значи и монопол не може да е. Остава да е като ЕКСПО. Ми то и сега има изложения за ново строителство:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
Ти в момента я имаш тая алтернатива. "Кражба" на имот, ако беше правил сделка в последните години, щеше да знаеш, че граничи с абсурда-такива са проверките в момента. Аз аргументи против не съм казал-присмивам ти се, не защото имам против, а защото никой няма да я ползва. По-долу съм обяснил проблемите(напр. апартамент по снимки не се продава), които тая борса ще предизвика, ако е монопол. Ако не е-то тогава ще е неефективна. Щото аргумента ти е най-малкото забавен-и в момента има неща от тоя тип, които изпълняват същата функция-например търговете на ЧСИ, но като пазарен дял са в пъти по-малки от традиционните методи.А ти, селчо си анонимният от двамата-профила ми е анонимен, но аз съм си писал името-чети ти казах, ако ти е възможно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 4 rate down comment 1
Дядо Мечо
преди 10 години
И домати на пазара, естествено! Що, ти салата от тухли и бетон ли рупаш с ракията?Аргумент "за" искаш? Ето ти един- още една алтернатива. И още- ако се направи добре евентуално ще ограничи някои порочни практики като кражби на обяви, фалшиви обяви, опити за измами като кражби на имоти и др. под. Това последното, предвид къде се намираме, малко ме съмнява, за съжаление...А ти някакви аргументи "против" тая идея за държавна имотна борса борса ще ми дадеш ли? В смисъл освен този аргумент, че те стряска конкуренцията.Мозъчните пръдни като това кой от коя гледна точка може или не може да те коментира, кой кога става и чий анонимен профил е по- анонимен ще ги попропусна. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Това, че засега законодателството е такова, че не позволява това, за което говори Сократ1, не значи, че състоянието не може да бъде променено. Ако кадастъра бъде направен както трябва и бъдат изчистени проблемите със собствеността, не виждам пречки да се изгради и нещо като единна борса за имоти. Ти предполагаш, че това не може да стане защото сегашната ни правна рамка, система и практики са много зле, но това може да се подобри и тогава вече повечето ти аргументи ще отпаднат. Аз например го виждам като въвеждане на паралелно (на сегашното) законодателство, което да е максимално изчистено и непротиворечиво и когато един имот бъде прехвърлен по новото законодателство вече с него ще може да се оперира толкова лесно колкото се оперира с активите по фондовите борси. Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
да, да...само, че селски, пример не значи аргумент-примерите не се ползват за аргументиране, а за описване или за подкрепа на доказателство. А аргумент значи довод, средство за доказване на дадена теза(не единствено), основание. Та-да ми посочиш аргументите ти, селски? Или си спал в селската ти гимназия по философия и логика? Да не коментираме, че примера ти беше безумно ***, предполагащ развитието на спекула. ***-ниво, кво да са напрай.А *** акъл...то ти си показваш какъв е твоя акъл-като на борса за зеленчуци...аргументация на база примери и без доводи...нивото ви е все едно сте именно на тоя базар за плодове и зеленчуци(на женският пазар например) и си лафите между сергиите, докато дойде някой да му пробутате малко...тикви например:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 0
cokrat1
преди 10 години
...а що ви се връзвам на простият акъл....що ли...що ли..ами щото аргументите ни са точни и разбираеми за всеки...а ти нямаш интерес от ясен и конкретен дебат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
ти разбира се че нямаш коментар, селски...учудва ме, че дедо ти пух има. Просто въпрос на ниво-въпроса е не, какви глупости сте надрънкали, а що ви се връзвам на простият акъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Споко съм, дедо:) аз питката съм си я опекъл-ти още ги разправяш все едно сме на битака. Понеже явно си ме чел отгоре отгоре-от години се занимавам с покупки и продажби, а не с посредничество. А ти купуваш, ама домати на пазара:) И от тая ти гледна точка си тръгнал да ме коментираш-нещо като на сократ фекалиите. Да знаеш-все още съм в леглото, а е малко преди 9 часът-ти си прецени дали ми е здрав сънят:)И последно-ако ти се занимава-тук съм си писал и името и годините и професията. Е те заради такива устатковци с покритие като тебе и сократо. Разрови се, прочети. Така, че-ако ти си анонимен, не ни слагай всички в тая графа:)А знаеш ли кое е якото-ти още не си ми дал аргумент "за" тая борса. Като не се плашиш от нищо-що не ми обясниш каква е хавата в нея? Ако успееш да намериш де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 0
cokrat1
преди 10 години
Много добър отговор...без коментар както се казва в такива случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 10 rate down comment 0
Дядо Мечо
преди 10 години
Споко бе човек! Ако си качествен професионалист и 50 държавни имотни борси да направят пак ще си търсен и ще си правиш яката пачка. Пък ако нищо не става от теб и без конкуренция ще си пукнеш от глад.Относно моите умения- вече съм голямо момченце и продавам сам и купувам сам, посредници не са ми нужни. Нито за имоти, нито в професията. И като стана въпрос за работа, и двамата твърдим че сме професионалисти. Но само аз явно не се плаша от конкуренция. Теб някаква си куца идея за държавна имотна борса, небрежно подхвърлена в някакъв си сайт ти докара кошмари. И стигаш до там, нито си ме виждал нито чувал, да ми обясняваш какво аз умея и какво не.И само между другото- да ми се хвалиш в анонимен сайт колко си велик, как цели 80 имота си продал и как само ти разбираш от материята, пък останалите трева пасем, е все едно Мара Общата да ми се хвали колко е девствена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още