IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

- България почти не привлича вниманието на чуждестранните инвеститори в имоти в Централна и Източна Европа. Какви, според Вас, са основните причини за това и очаквате ли промяна?

Отчасти това се дължи на осигуряването на подходящи услуги за международните клиенти, на достатъчно квалифицирани оценители, квалифицирани адвокати, които разбират международните пазари. Да, това се променя към по-добро. Коментирахме с един от гостите на конференцията, че проблемът не е в хората, които присъстват на нея, а в тези, които ги няма, които не са ангажирани, които са заинтересовани системата да продължи да функционира по стария начин, защото това ги устройва.

Ако България иска да се присъедини към международния пазар, трябва да се улесни начинът, по който се разпространява информацията, прозрачността, регулацията, възможностите за печелене на възвръщаемост, която търсят международните инвеститори.

- За колко рисков се счита българският пазар на имоти в сравнение с другите пазари?

Мисля, че един от въпросите, който често се пренебрегва, е близостта ви до Турция и възможностите в тази насока.

Решенията, които сега се взимат в Европа и САЩ, изглежда са по-дългосрочни, вече не се търси бързата възвръщаемост от 2006-2008 г., защото тази възвръщаемост вече я няма.

Трябва да се имат предвид и т. нар. „икономически тигри“ – Сингапур например и други азиатски пазари – те все още бележат феноменален ръст в сравнение със Запада. Не са толкова добре, колкото навремето, но все пак показват двуцифрена възвръщаемост. Решенията в тези икономики обаче са много краткосрочни. В Хонконг например животът на сградите е много кратък в сравнение с тези тук заради начина, по който оперират.

- Какви са минималните изисквания, на които трябва да отговаря една бизнес сграда, за да привлече вниманието на потенциални инвеститори?

Интересен въпрос, който е свързан с опазването на околната среда. По мое мнение има две страни на въпроса – единият е спестяването на разходи при управлението и обитаването на сграда, която харчи по-малко електричество и други ресурси. По-големият стимул според мен обаче е заявлението за корпоративна социална отговорност при избора на енергийно ефективна сграда. Големите компании със силна етична позиция и социална отговорност могат да загубят много като доверие и цена на акции, ако из социалните мрежи се появят негативни коментари за тях. Така например Nike имаха точно такъв проблем, когато се появиха слухове, че ползват детски труд в Индия за производство на някои стоки.

Ако се окаже, че дадена компания със силно заявена социална отговорност, например HSBC, които се рекламираха като първата банка във въглеродно неутрална сграда, в София например заемат ужасно неефективна сграда, тя може да понесе огромни щети за репутацията и цената на акциите си.

Така че не става въпрос само за оперативни разходи, а за целия бизнес. Сградата в София трябва да отговоря на същите етични стандарти като централата на чуждестранната компания. Основните стимули са два – реалните намаления на разходите от обитаването на енергийно ефективна сграда и корпоративната социална отговорност. Все повече компании обръщат внимание на последното, защото вярват, че хората ще го оценят и ще купят стоки и услуги от тях. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

58
rate up comment 3 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
Абе *** и ***...аз ти казвам, че от почти 20 години съм в материята ...ти ми пишеш некви измислени глупости...*** си *** и нЕмаш никаква сериозна полемична култура. Не ти се иска , но държавата все повече ще се намесва на различните пазари, защото сегашното им състояние е доста диво и мътно...точно като им се иска на такива мутро-бизнесмени като теб. Нищо добро не те очаква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
Аз какъв съм специалист-какъвто съм, такъв съм. Добър, лош-това е:) В бг без нотариус ще ти продадат апартамента за 30 мин. Не, че това е основание да ги държим, но е един проблем, който трябва да решим, преди да ги реформираме. Друг проблем-юридическата грамотност. Виждал съм хора, които продават наследствен имот, да твърдят, че няма нужда всички наследници да се явяват на сделката. И единствено на нотариуса повярваха, че нема как да стане без братчедите. Та-много ни е рано да мислим в тая насока-в момента нотариуса е работеща институция, дай да не го бараме, докато не пооправим останалото, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 3 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
а ти си ***, точно колкото приятелчето ти:) - в кой коментар са твоите аргументи да ги прочета? Щото аз обясних(два пъти) що идеята граничи по тъпота с някоя съседна галактика:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 3 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
*** е оня ***, дето е свършил в оная *** ***:) Не знам-сигурно имаш богати роднини, щото не виждам кой *** ще ти даде да търгуваш с квото и да е...най-много таксиметров шофьор или нещо подобно може да си:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Я да те питам нещо друго като си такъв специалист (оставям настрана спора за борсата - достатъчно беше казано и от двете страни) - какво мислиш за отпадането на нотариусите от процеса на покупко-продажбите??? Логиката е, че ВЕЧЕ просто няма нужда от тях - така както например няма нужда от тях когато купуваш или продаваш акции?...И въобще и по принцип, при съвременните условия и средства, професията нотариус вече е остаряла и е въпрос на време да престане да съществува или най-малко да бъде значително орязана откъм функции (след съответните законови промени разбира се).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 1 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
И още нещо бе ***. Аз търгувам с акции и други ценни книжа от почти 20 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 3 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
Абе *** кое от написаното за БФБ не е вярно бе ***. Ако се направи имотна борса...какво ще се купува и продава там бе ***...ще се купуват и продават имоти...акции...имоти...акцията има достигната борсова цена, която не винаги е близка до реалната цена...същото ще бъде и с цените на имотите на имотната борса...Най-важното е да се даде възможност на купувачи и продавачи да се срещнат на едно място, където държавата ще бди сделките да се извършват по всички правила на продажбата на имоти. При това положение такива алчни брокерчета като теб ще духат супата. Ей това те изкарва от нерви и те прави яростен противник на такава Държавна имотна борса. Колкото и да "риташ" това ще стане. Дай Боже по-скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
селски, отивай си дома на село да си продаваш доматята, не са занимаваш с науки дето не са ти ясни:) *** си като гъбена чорба-като съм те размазал, кай молим те, че си сгрешил и се извини-срамът ще е по-малко ако се оттеглиш с достойнство:) А ако(както подозирам) не зацепиш какво съм написал(щото ти определени не си зацепил) що не се постараеш да се върнеш в техникума, който си завършил да те научат да сричаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 2 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
"***", грешиш много бе "брато"....много глупости пишеш...ето една.......Някой ще ми забрани да купя от братовчед ми на цена каквато се разберем с него ли? ....Не никой не може да ти забрани...Аналогичен случай с БФБ...никой не може да ти забрани да продадеш некви акции на браЧет си на каквато цена искаш...На БФБ има регулиран...има и нерегулиран пазар...на нерегулирания каквато цена искаш такава обявяваш. Същото ще бъде и на Имотната борса. Тя, ще обяви, че е продаден имот еди къде си с такива и такива характеристики...но ще добави, че цената е постигната на нерегулирания имотен пазар. По тоя начин всички ще се досетят, че това не реална цена на продажба между два независими субекта, и никой няма да я има предвид при офериране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 4 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
а бе тук ставате трима, дето ни един от вас си няма идея от тая работа и стоите и ми спорите...ми хванете се разходете малко по огледи най-малко и си задайте правилните въпроси. В момента системата в България е изключително сигурна. Смея да твърдя една от най-сигурните в Европа. Реши много проблеми с измами и регулира много неща. Ефективна е и работи. Това което предстои да реши(но и то ще стане) е криенето на данъци. Това от законодателна перспектива. А самоподготовката на документи е...в общият случай може и да стане но ще има поне едно 20-30% проблемни имоти, където ще се правят компромиси. От търговска перспектива-няма имот на софийският пазар, който ако си е на цена да не се продаде в рамките на месец-два. Вие твърдите, че това трябва да се ускори(което няма да стане, но дори да стане ще е гигантска крачка назад и компромис с качеството-ако не е ясно, все още защо-ИМОТ ПО СНИМКИ НЕ СЕ КУПУВА!!!), а в същност няма нужда-нормално е имот да имате по-ниска ликвидност от дъвки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още