IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

А. Илиев: Частният търг е атрактивен изход за притеснените продавачи на имоти

Цената при наддаване може да нарасне с 10 – 20% и дори повече, стига началната офертна цена да е определена адекватно, смята Антон Илиев, управляващ съдружник в агенция за имоти

07:25 | 16.09.11 г. 11
<p>
	Антон Илиев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Антон Илиев. Снимка: Личен архив

Още в края на 2008 г. пазарът пробва продажбата на имоти чрез търгове, но те бяха неуспешни. Едва през 2010 г. консултантската компания ”Алмарк” реализира първия успешен търг у нас. Тогава от агенцията обясниха, че катализатор за успешната сделка е била кризата.

Продажбата на недвижими имоти чрез търг е популярна практика по света, но у нас частните търгове са по-скоро явление. Какъв е потенциалът на тази пазарна ниша, кой и как определя правилата и как да продадем на търг на максимално добра цена – разговаряме с Антон Илиев.

Илиев е управляващ съдружник в бутикова агенция за недвижими имоти ТБМ2. В сферата на недвижимите имоти е от повече от седем години, като преди началото на проекта ТБМ2 е работил в МКомерс + и Arco Real Estate като брокер. Бил е също автор, сценарист, продуцент и водещ на кратка ежедневна рубрика за недвижими имоти в предаването „Портфейл” на Дарик радио.

- Г-н Илиев, пазарът на частни търгове на имоти има дълбоки традиции извън България, но тук това „явление“ се появи отскоро. Как оценявате потенциала на сегмента с частните търгове?

Наистина точната дума е „явление”, защото все още има голяма липса на доверие от страна както на собствениците на недвижими имоти, така и от страна на купувачите. Но по-трудните решения се падат на собствениците, които се колебаят много, преди да се съгласят да предложат имота си на търг, поради необходимостта от атрактивна начална цена, което те приемат, че е в техен ущърб, а не винаги е така. Цената посредством наддаване може да нарасне с 10 - 20% от първоначално обявената, а не е изключено и повече, ако имотът попада в някой по-търсен сегмент - например двустаен тухлен апартамент с разрешение за ползване в някой от южните райони на столицата или пък маломерно жилище покрай спирка на метрото.

- Ако продавачът поради някакви причини (например финансово затруднение) бърза с продажбата на даден имот, какво да избере – частен търг, свободна продажба или публична продан?

Много зависи колко бърза и какъв е имотът. Ако е собственик на парцел - колкото и да бърза, най-добрият вариант за него е свободната продажба, защото парцелите се реализират много бавно, а за един частен търг не е хубаво да продължава по-дълго от два месеца, което време е недостатъчно на потенциалните купувачи да пресеят стотиците  предложения и да преценят дали си струва да участват в наддаването. В същото време ако продавачът е собственик на жилище в голям град като София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Благоевград и бърза с продажбата - за него най-удачният вариант е частен търг, защото в рамките на месец - два ще разбере най-високата цена, която някой е склонен да предложи за неговия имот. Това в свободна продажба може да отнеме и повече от година.

- Холандски или английски тип търгове би възприел по-добре българинът?

Определено английски тип търгове, защото те са по-популярни у нас не толкова, защото някой е участвал в тях, колкото всички са гледали в киното и по телевизията и схемата с наддаването е сравнително ясна на всеки. Колкото до холандския търг - повечето хора въобще не познават неговите правила и поради тази причина е много по-трудно да наложиш нещо съвсем непознато пред нещо малко по-познато, дори само от телевизията. (При английския модел търгове се определя по-ниска начална цена и с определената стъпка за наддаване тя се вдига, докато някой даде максималната. При холандския, обратно, се дава висока цена, която се намалява с определена стъпка до намирането на купувач, като предварително е определена минимална приемлива цена за продавача - бел. ред.)

- Какви трябва да бъдат правилата на частните търгове?

Ясни и лесни за възприемане. Те са от особена важност за купувачите, защото те рискуват, инвестирайки своите средства в недвижим имот при условията на нещо ново като частните търгове. Страхът от „разплащането под масата” и съмненията дали е възможно някой изкуствено да завишава цената, като наддава фалшиво, са пречка, която винаги присъства сред дежурните притеснения на кандидат-купувачите. Но кой би рискувал да опорочи продажбата на имота си, ако наистина бърза да го продаде. Всяка капка на съмнение трябва да бъде категорично отстранена и затова много важна роля имат правилата на търговете.

- По какъв начин може да се регламентира този нововъзникващ в България пазарен сегмент?

Не съм сигурен дали е необходимо някой да го регламентира.

- Защо?

По-скоро още не е настъпил този момент, защото организирането на частни търгове е малко по-специфично, отколкото стандартното офериране на имоти в свободна продажба. Когато оргазнизираш търг, трябва да се съобразиш с много фактори и да се мобилизираш за резултат в рамките на месец - два. Необходимо е да познаваш района, в който се предлага имотът, и да можеш да направиш проучване на какви цени се предлагат идентичните на него имоти и най-вече на какви цени се продават впоследствие. Второто е по-важно, защото понякога има много голяма разлика между желаната сума и тази, която се получава при продажба на имота в последствие. А това е ключова информация за успешното определяне на началната тръжна цена, която пък е много важна за успеха на търга. Тази отговорност не е за всеки брокер, той трябва да има опит в продажбите поне от няколко години и да познава нагласите на продавачите и купувачите. Това е една от причините, поради която смятам, че кръгът от фирми, които организират частни търгове за имоти, не може да нарасне толкова застрашително, че да се налага регламент. Още е рано според мен, а е много вероятно и въобще да не се наложи.

- Как се определят началната тръжна цена и стъпката за наддаване?

Началната цена е добре да бъде под средната офертна цена за района, в който е имотът, дори бих казал близка до най-ниската. Началната стъпка за наддаване може да бъде около 2% от началната тръжна цена. Например, продавате на търг панелна гарсониера в Люлин с начална цена 19 000 евро – 2% са 380 евро, което е разумно. Неразумно би било, ако стъпката за наддаване е 5% - тогава спокойно търгът може да пропадне поради високата сума, което ще отдръпне купувачите.

- Две и пет са сравнително близки цифри. Защо 2% се счита за разумно, а 5% - за неразумно – има ли някакво неписано правило, което да го определя по този начин?

Защото само с 4 - 5 наддавания началната цена ще се покачи с 20 - 25%, което е много бързо и стресиращо за наддаващите. Ако вземем отново горния пример, 5% ще са 950 евро при началната цена от 19 000 евро на жилището. В един момент от наддаването някой от участниците купувачи ще има възможност да спечели търга и да покачи цената, но с 800 евро, а не с 950 евро, и той не може да спечели търга, защото първоначално определената стъпка е висока и не му достигат 150 евро. В този вариант са ощетени и собственикът, който ще получи по-малка сума за имота си, и един кандидат-наддавач, който губи търга заради 150 евро.

Представете си също, ако имотът е около пет пъти по-скъп - 100 000 евро, и стъпката за наддаване е 5%, което да се равнява на 5 000 евро, как това би се отразило в една подобна ситуация и на някой не му достигнат 1 000 евро да спечели търга – собственикът на имота реално ще има пропуснати ползи от 4 000 евро.  Ако стъпката за наддаване е по-ниска, това не може да се случи в подобни граници. А ако стъпката за наддаване е много по-ниска, да речем 1% или по-малко, е по-добре, отколкото да е повече от 2%. Но пък и ако при 19 000 евро стартова цена определим стъпка от 0,3%, което е 57 евро, ще падне голямо наддаване, което буквално може да успи кандидатите.

- Каква цена би могла да се постигне при продажбата на имот на частен търг в зависимост от желанието на купувачите да наддават?

Няма еднозначен отговор. Всеки един търг е различен, защото два еднакви имота няма, но ако трябва да се поставят някакви рамки на принципа на „от – до”, вероятно при атрактивна начална тръжна цена тя би могла да нарасне с около 35% като максимум, но долната граница е по-трудно да се постави.

- Какво е поведението на купувачите при реализацията на имот на търг?

Изключително предпазливо и много добре обмислено.

- Какво е времето, за което би могло да се осъществи сделка при традиционна продажба, при публична продан и при частен търг, по Ваши оценки?

От опита, който имам в недвижимите имоти през последните 6 - 7 години, смело мога да заявя, че една традиционна продажба може да отнеме от 3 - 4 месеца до повече от три години и всъщност въобще не е сигурно, че ще има продажба, особено ако цената се определя не на пазарен принцип, което е често срещано явление. Като се има предвид и фактът, че повечето собственици на имоти в България са частни лица, борбата с точната оценка на имота ще продължи да се води още дълги години. Факторът „време” все още е много силно подценен, а това е грешка, която от скоро започна да се осъзнава. Реално тук е най-интересният момент, защото ако за един имот, обявен на свободна продажба, не се явят кандидати в рамките на 2 - 3 месеца, то може да се очаква, че и след 6 - 8 месеца също няма да се явят и причината се крие в неправилно определената цена.

При частните търгове този тестови, пробен или да го наречем „опипващ почвата” период е сведен до 45 дни, което време е оптималното за капариране на имот с добре определена пазарна цена. Ако никой не се яви на търга – резултатът е ясен – цената е висока. Но сте изгубили 45 дни и го разбирате, а при свободната продажба, ако въобще стане ясно, може да е на 18-ия месец.

- Според Вашите наблюдения има ли „разхлабване“ на политиката на банките при отпускането на кредитен ресурс за покупка на имот на търг?

Много слабо, но съм сигурен, че се интересуват и следят тенденциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
MariII
преди 3 години
Ние участвахме на търг на аукционна къща БРЕ.бг - ***.bre.bg и сме много доволни, въпреки че не спечелихме. Това е бъдещето на търговията с имоти в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
ale1
преди 13 години
Жорес , човекът и съдържанието си приличат ;)дипломите за човека са като кориците за книгата - не дават гаранции -разбираш качеството им СЛЕД като купиш доверявайки се ;)---------ако всичко беше толкова просто.........да сме милионери всичките ;)този г-н Не е първият-купил РЕКЛАМА за т.н. "частни" търгове........вероятно няма и да е последният - разбрал че пазарите са психологически а не икономически системи.........и понеже българинът не разбира от психология - за това са ни такива резултатите --------За да тръгне един пазар НАГОРЕ - назначават: т.н. брокери имоти , нотариуси,оценители ....ЗА да тръгне НАДОЛУ - назначават ЧСИ...почнат ли ЧСИ-тата да гладуват - пазарът тръгва нагоре и се освобождава от тези-които са му помагали ....колкото и да се твърди обратното--А ЧСИ-тата ВЕЧЕ гладуват , какво остава за новите "хищници"---------на Пазарите всичко е Предпоследно ако всички пеят - скоро ще плачатако всички плачат - скоро ще пеят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
mikewolf
преди 13 години
Откъде разбрахте, че е "трътльо"?! Само от снимката или го познавате лично?! А и откъде знаете картинките в рамките зад него дали са димпломи? И неговото име ли пише в тях?! Или щом не сме съгласни с нечие мнение, плюем? А г-н Илиев докато се опитва да прави "англииски" търгове, с първоначални цени като за "холандски" няма да прокопса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
Jores
преди 13 години
Много сте готини, не коментирате съдържанието а започвате от човека.Но той някак стои над коментарите барабар със снимката и дипломите си това е важното. Мненията на анонимни индивиди /неясно как изглеждащи - не че е важно/ с неясни цели без обосновка не се котират особено от разсъждаващите хора.Поздравления за статитята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
avramcho
преди 13 години
Изгърмялите имоти се продават на 50 % от цената - това е "бирата" , т.е. говоренето следствие медийния продукт -------------иначе сме на едно мнение,че това е форумът на Инвестор ;)----------няма изгърмели имоти за подаръци , няма притеснени продавачи - Банката веднага ги "успокоява" , но на четири очи ...........този дебат не се води в медиите----------тайната е в предстоящето а не в миналото , макар че и едното и другото се произвежда по поръчка на ?????то е като при политически избори - не е важно за кого гласуваш а кой определя кандидатите..........т.е. състезанието е с Един кон - така е и на ПАЗАРА - каквото трябва да се знае-поръчва се и се набива в главите на гражданското народонаселение , после.........това обаче не ти пречи да си пич;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
dosadnik
преди 13 години
В крайна сметка сме на едно мнение и не виждам за какво спорим - трътльо е медиен продукт, произведен при нужда. Нали така ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
avramcho
преди 13 години
Написал съм ти го , но разбирам че ти е трудно да четеш преди да говориш , за това ще опитам още веднъж , още по-просто:---1-Хубави имоти не се продават на търг през ЧСИ , какво остава за т.н. частни търгове-такова животно нема.2-Хубави имоти се задържат от банките и се препродават но не на желана от купувача а на друга цена-желана от банката-----------останалото : лоши кредити ,притеснени продавачи и частни търгове са медийни продукти които се произвеждат при нужда.....ако лошите кредити действ са лоши-то банките няма да правят Нови кредити а ще ликвидират жилищата за да си вземат парите -както ви обещахаТова ще стане през 3011 год , за сега ........ще раздават нови кредитикога преди т.н. криза е имало кредит с фикс.лихва за 10 год ??подробностите няма да ги разбереш,за това ги спестявам - попитай някой покерджия какво означава терминът (спекулация)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
dosadnik
преди 13 години
Аврамчо, много си заблуден мойте момче. Имотите не ходят при чси, щото това "удоволстие" излиза прекалено скъпо на банките. 4% държавна такса от стойността на имота, отделно такси за самото чси, адвокатски хонорари и прочие - и работата става дебела ! Поне едно 10% от това дето имат да взимат. Я са виж колко са лошите кредити като цифра общо, сметни колко са 10% и ще се получи една цифра, дето банките в БГ я немат !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
avramcho
преди 13 години
досаднико , продали са 10 имота на търг при ЧСИ - направи си справка за себе си за да не повтаряш чужди глупости !ето ти сайта на ЧСИ :http://***.sales.bcpea.org/?q=properties-------------виж колко бройки са сега-виж колко ще са след месец.......движението е ( + - ) 5 жилища - говоря за София ...и то непродаваеми...........разгледай ги!---------при ЧСИ ходят имоти които Банките НЕ искат - хубавите имоти ще ги видиш скоро- но на Нехубави цени !тях Банките ги събират и не ги пускат при ЧСИ ....въпросът е Защо го правят !?който говори без да мисли е ...........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
dosadnik
преди 13 години
Хехе тоя много дипломиран бе. Изгърмялите имоти се продават от ЧСИ на цени 50% от това, което са стрували 1-2 години преди кризата. Трътльото какво си мисли, че ще продаде ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още