Предлагането на къщи в околностите на Боровец също се изчерпва. „Бели Искър, Маджаре, Мала църква, които са по пътя за Мальовица, са скъпите села, в които се купуват основно имоти за ползване през зимата. В „летните“ села Белчин, Рельово, Продановци, Широки дол, Злокучене цените са малко по-ниски. Всички къщи, обявени за продажба в тях, бяха разпродадени. В тези села се купиха както стари къщи, така и имоти на груб строеж, които се реновираха и ще бъдат използвани. Направиха се и много къщи за гости“, казва Митков.
В Пампорово средната цена на квадратен метър е преминала прага от 400 евро и вече достига около 430 евро на кв. м при нива от 300 до 320 евро на кв. м през предходните три години. „Всички имоти в града, които са се търгували на нива от около 350 евро на кв. м, сега вече достигат 450 евро на квадрат“, отбелязва Стойкова.
В Слънчев бряг към края на третото тримесечие средната цена на квадратен метър вече достига 620 евро при 480-500 евро от 2016 г. до миналата година. Тук цените се връщат на нивата от 2015 г., когато пазарът все още е под влиянието на руския бум.
„Ако преди двустаен апартамент в Слънчев бряг беше на цена между 26 хил. и 30 хил. евро в масовия сегмент, сега вече говорим за 35 хил.-40 хил. евро. Миналата седмица пуснахме на пазара студио в Слънчев бряг за 20 хил. евро и в рамките на два дни то беше капарирано. Бюджети, които могат да си позволят по-голяма част от хората, веднага привличат интерес“, казва Стойкова.
Освен на засиленото търсене и недостатъчното предлагане ръстът на цените според Желяпова се дължи и на поскъпването на строителните материали. „За разлика от градските имоти, при които факторите за ръст са много и стойността на финалния продукт трудно може да се прогнозира, на ваканционния пазар тази калкулация е далеч по-лесна“, казва тя.
Кой търси?
Ваканционни имоти се търсят както от българи, така и от чужденци. В Боровец купувачите са само българи, а в Банско и Слънчев бряг традиционно има както българи, така и чужденци, като съотношението е около 60% на 40% в полза на българите. „Лятото беше много успешно като туристически сезон и това повлече интерес за покупка на имот“, казва Стойкова.
Купувачите сред чужденците са предимно чехи, словаци, поляци, румънци. „Очертава се тенденция чуждестранният интерес да идва от хора, които могат да дойдат в страната ни с кола на ваканция“, отбелязва Стойкова. Гръцки купувачи започват да проявяват интерес към Банско и Пампорово, какъвто е нямало през последните години, а сред купувачите на имоти има и сърби и македонци. „Пазарът става по-локален, но търсенето е много активно“, казва Стойкова.
Пелтеков добавя към групата на чуждестранните купувачи в Банско и израелците, които са открили зимния ни курорт като дестинация през последните две-три години. „Това са инвеститори с бюджети над средното ниво, те познават добре Банско, за Израел реклама въобще не ни е нужна“, отбелязва той.
Руснаците, които преди бяха основна група купувачи на имоти в морските курорти, сега не търсят активно недвижимости за покупка, но според Стойкова и не разпродават твърде много. „Някои от руските собственици на имоти по Черноморието пускат жилищата си за продажба, но не така панически, защото тази година те успяха да дойдат и да ги ползват. Повечето останаха до края на септември и си заминаха с последните редовни и чартърни полети за лятото. Хората, които продават, не могат да осигурят необходимото предлагане в момента“, отбелязва тя.
Какво се търси?
Купувачите търсят ваканционни имоти както за собствено ползване, така и за отдаване под наем. По Черноморието тези от тях, които купуват за себе си, искат да ползват имота си за гъвкава лятна почивка, а други - за изнесен офис. Трети търсят алтернатива на вилата, тъй като морето е по-желана дестинация за тях, казва Желяпова. Сделките се сключват предимно със собствени средства.
„Хората инвестират свободните си пари във ваканционни имоти, защото диапазонът от 30 хил.-40 хил. евро е доста по-малък в сравнение с бюджета за жилище в големите градове. Купувачите, които се сдобиха с ваканционен имот миналата година, се възползваха от много добри цени и предложения“, отбелязва Стойкова.
Семействата търсят предимно двустайни апартаменти, а към студиата се ориентират хора с по-малък бюджет. „Хората започнаха да се убеждават, че е много удобно да имат собствено ваканционно жилище, особено по време на пандемия, когато престоят в хотел не е толкова предпочитан. Освен това трябва да се отчете фактът, че когато туристическият сезон е много силен, човек не може да е сигурен, че в хотела, който е избрал, ще има места. Видяхме това тази година на морето, когато в хотелите трудно се намираха свободни места. Ако обаче човек разполага със собствено жилище, може да го посещава, когато и за колкото време пожелае, а това дава значителна свобода“, казва Стойкова.
Очаква се зимният сезон също да бъде силен, затова и в планинските курорти хората се ориентират към покупка на имот. „Те видяха предимствата на Банско като целогодишна дестинация, а близостта му до София дава възможност за пътувания през уикендите. Боровец е още по-близо до София и съчетава крайградска зона с вилите в околните села със ски курорт“, отбелязва Стойкова. При българите търсенето на имоти в Боровец и Банско идва предимно от София, а хората от източната част на страната се ориентират към Пампорово.
Силният туристически сезон дава добра възможност и за отдаване на имотите в курортите под наем. „Дълги години мотивът за отдаване под наем с цел генериране на доход липсваше заради ниските цени на настаняване и голямото предлагане. Докато сега, при толкова пълна заетост, с която работеха зимните курорти през март, а може би ще бъде така и през тази зима, се създават предпоставки за извличане на печалба“, казва Стойкова.
Сред наемателите в Банско са сезонни работници, любители на ските и чужденци, които наемат жилище за целия сезон, отбелязва Пелтеков. В града има и около 300 дигитални номади, които купуват или наемат имот целогодишно, а националностите им са разнообразни – белгийци, гърци, с британско гражданство, англичани, французи.
Хората, които купуват или наемат имот в комплексите в Банско, трябва да имат предвид и таксите за поддръжка в тях, които варират от 4 до 15 евро на кв. м на година. Пелтеков казва, че в предишните години жилищните комплекси, включително такива без охрана и рецепция, са налагали твърде високи такси на притежателите на имоти в тях, но напоследък цените са се урегулирали и са по-поносими за купувачите.
В Боровец имоти под наем се търсят основно около празниците, но интересът не е толкова голям като при покупките заради липсата на чужденци. Таксата за поддръжка в жилищните курорти в града е около 12 евро на кв. м на година.
„За българските купувачи на имоти е важно те да нямат годишна или месечна такса за поддръжка. Летният сезон беше изключително силен и хората, инвестирали в имот с цел отдаване под наем, имаха близо 100% заетост. За зимния сезон предстои да видим“, казва Иван Козаров.
преди 3 години Това е ужас. Светът вече няма да е същият без нелепите ваканционни имоти.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Разсъжденията ти според мен са правилни, но напечатаните трилиони къде трябва да избиият(балони)? В акциите и в имотите. Даже и суровините не поскъпват, а само се коригират към новата покупателна способност на долара. А и никой няма да е на загуба. Ще се напечатат още трилиони, след 5 години ще продадеш имота си на цена малко по-висока от тази на която си го купил и ще се успокояваш, че все пак си спечелил без да си даваш сметка че си изгубил, защото парите са се обезценили. Поне повечето хора са на това ниво. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ваканционния имот е огромна загуба,защото разходите през годините са огромни.В момемта много се спекулира с темите "живот на село","селски къщи","ваканционни имоти"и т.н.Покупката на ваканционен имот обслужва само интересите на брокери и агенции,повечето хора осъзнава с годините че този тип инвестиция не носи това което са очаквали В държава с добре развита инфраструктура,болници и специалисти не само в големите градове,стабилен естествен прираст на населението,ок ,но не и в България.Ефектите от затварянията и ограниченията ще отшумят,защото света ще продължи да живее и после голяма маса от тези които са се подлъгали по такива статии и репортажи ще осъзнят какво са направили.Нека хората си припомнят какво стана в Банско преди 10 години и как после чужденците ,а и не малко българи продаваха през глава имотите които накупиха в предишния бум,излъгани от розовите приказки за просперитет и влизане в Европейския съюз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар