„По отношение на брой вписани законни и договорни ипотеки миналата година София отбеляза годишен спад от 8%. Във Варна понижението беше от 11%, в Пловдив – от 12%. Сега виждаме по-различни обеми и това веднага се отразява на пазара“, казва Ганев.
Според него ръстовете на ипотечното кредитиране през първото тримесечие се дължат не само на политиките на банките, но и на желанието на хората да придобиват имоти в по-голяма степен, отразено в обема от сделки. Ганев очаква политиката на банките за активно жилищно кредитиране да се запази. „Ипотечните кредити са доста ефективен продукт за всяка банка – дългосрочен, стабилен, обезпечен, с ниски рискове и по тази причина те винаги ще бъдат достатъчно интересни. Към настоящия момент нямаме информация от банките за проблеми, свързани със стари кредити, тъй като те до голяма степен се изчистиха от токсичните си активи – много от тях са реализирани и не тежат в балансите им“, отбелязва Ганев.
По повод прогнози, че може да се стигне до леко повишаване на лихвите по ипотечните кредити той счита, че то ще бъде в размер, който не би повлиял значимо на пазара. „Това ще зависи доколко през последните две-три години банките са финансирали адекватно, не мисля, че има някакви проблеми в тази посока, а и очакванията за влизане в еврозоната намаляват този риск“, казва Ганев.
Вторият фактор за големия брой на сделките между януари и март според него се вижда в данните за миграцията на Националния статистически институт (НСИ), които сочат, че пет пъти повече българи са се върнали в страната и са заявили нов адрес в сравнение с напусналите – 30 хил. завърнали се и 6 хил. заминали.
„Обичайно тази пропорция е в полза на заминаващите, а миналата година за първи път много по-малко хора са заминали в чужбина. Вече е сериозен обемът от граждани, които се завръщат в родината си, и това се отразява драматично на някои пазари. Според мен Пловдив е такъв пазар“, отбелязва Ганев.
Данните на НСИ сочат, че сред завърналите се в родината си българи миналата година най-голям е процентът на имигрантите от Турция, около 25%. „Съвсем логично е тези хора да придобиват жилищна собственост в Южна България, най-вече в Кърджали и особено в Пловдив. Вторият по големина град у нас е лидер по ръст на миграцията и виждаме, че там има скок на сделките с имоти с 34%“, казва Ганев.
Според него групата на завръщащите се в родината си наши сънародници е невиждана като обеми до момента. „Това са хора, които се връщат по обективните причини на загуба на работа, намалели доходи, които обезсмислят пребиваването им в чужбина. Затова те решават да потърсят нови възможности в България, което се отразява не само на имотния, но и на трудовия и други пазари“, смята Ганев.
Третият фактор за силния ръст на сделките през първото тримесечие според него е нестабилната политическа ситуация, която се очерта през последните месеци. „Винаги в подобна ситуация заради страховете си хората прибягват до придобиване на жилищна собственост и запазване на спестяванията си. Вероятно очакванията за парламент без ясно мнозинство и невъзможност за съставяне на правителство след изборите са накарали някои купувачи да вземат по-бързо решение за придобиване на жилищен имот“, казва Ганев.
Четвъртият фактор е психологията на българина да влага парите си в най-познатия инвестиционен инструмент – жилищния имот, допълва той. „През годините сме ставали свидетели на проблеми в банковата система, с вложения в акции на компании, с управлението на някои фондове и това се отразява на стремежа на българина да пази парите си през недвижима собственост“, отчита Ганев.
Имигранти от Турция увеличават сделките в Пловдив, активен пазар „на зелено“ във Варна и Бургас
Данните на НСИ сочат, че няколко хиляди души от завърналите се от чужбина българи са се регистрирали в Пловдив. Според Ганев голяма е вероятността те да са излезли на пазара на покупко-продажби на имоти, а не толкова на наемния пазар.
„София също е достатъчно сериозен притегателен център в момент на криза. Това е най-силната икономика в страната и традиционно хората от региони с голяма безработица и ниски доходи търсят възможността да се реализират в столицата. Освен това доходите на жителите на София, които по данни на националната статистика са нараснали през 2020 г. въпреки пандемията, са на най-високо ниво в страната. Това им дава възможност да инвестират значимо. Бизнесът е в най-добро състояние и по всяка вероятност това също се отразява на местния жилищен пазар“, казва Ганев.
преди 3 години Дано не плащат в лири, че ще им трябват чували. отговор Сигнализирай за неуместен коментар