IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Свърши ли въздухът на цените на жилищата в големите градове?

Предлагането расте и търсенето вече няма чак толкова голям превес, което е фактор за задържане на цените

08:12 | 07.08.19 г. 12
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: investor.bg</em></p>

Снимка: investor.bg

Динамиката със сигурност е създала погрешни очаквания у някои купувачи, които къде от амбиция, къде от емоция търсят нереално висока цена. Според Стойкова продавачите разбират, че купувачите не са склонни да заплатят всяка цена и са склонни да се съобразяват с пазарните тенденции. Когато мине време, например година, в която жилището им не намира купувач, те се замислят и разбират, че корекция е необходима. Най-активно протича този процес в момента по Черноморието, подчертава тя.

Пресилени очаквания на вторичния пазар

И трите са единодушни, че проблемът с надценените оферти е най-силно изразен на вторичния пазар. Опитът на Bulgarian Properties показва, че това е особено изразено при обявени за продажба жилища ново строителство от периода 2005-2007 г., с добър стандарт довършителни работи, в които собствениците са вложили значителни бюджети и очакват своеобразно „възнаграждение“.

Гергана Тенекеджиева изтъква подобна тенденция при предлаганите жилища в крайните квартали на София. Офертните цени на места се доближават до тези в централните и по-предпочитаните райони. При новопостроените сгради цените „на зелено“ пък са близки до офертите в завършените сгради. В тези случаи по-високата степен на риск при сделка в начален етап на строителство не се обезпечава с по-ниска цена и това влияе върху решението за покупка, казва тя.

Любомира Атанасова подчертава емоционалната ангажираност на двете страни - продавачът с имота, който е собственият му, например, и купувачът с парите, за които е работил и пестил. При новите сгради се купува от инвеститора, който има единствено прагматични цели – да построи имот, който да отговаря на определено клиентско търсене и да му постави пазарна цена, на която бързо да го реализира. Този продавач има и повече познания. Затова тези сделки са по-бързи, а очакванията – по-обективни, смята тя.

Имотите на вторичен пазар се продават много бързо, ако са на правилната пазарна офертна цена, но затова е нужно да се проучи добре пазара и човек да е обективно наясно с реално постижимото. Има и много продавачи, които искат да постигнат максимума от настоящия пик на пазара и не бързат, но тези оферти се превръщат в т нар "залежали" и в крайна сметка се продават с корекция надолу, посочва Полина Стойкова.

Анализ на пазара, направен от Arco Real Estate, показва, че купувачите в средния ценови сегмент предпочитат завършените имоти, ако купуват за собствено ползване. Инвеститорите, обаче, се насочват към имоти в строеж.

Делът на сделките с ипотечен кредит остава стабилно над 60% от всички, както показват данните на Агенцията по вписванията. Банковото финансиране стана значително по-достъпно, след като лихвите паднаха до около 3,8%, а много от купувачите се чувстват уверени в доходите си и финансират 80-90% от сделките с кредит.

Цени и достъпност

Средните офертни цени на двустайните жилища (общо за столицата) са се повишили леко в сравнение с 2018 г. и са около 1200 евро/кв.м., а за тристайните - около 1100 евро/кв.м., отчитат от Arco.

Въпреки ръста на цените, в София има и ръст на доходите, затова и съотношението между двата показателя – т.е. достъпността на имотите, се подобрява, коментира Полина Стойкова. В момента съотношението доходи/цена е 1.28, т.е. за 1 кв.м. в София са нужни около 1 и 1/3 средна софийска заплата, допълва тя.

Графика Графика

Графика: Bulgarian Properties

Последна актуализация: 07:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

11
rate up comment 14 rate down comment 2
panther
преди 5 години
Още 1997 родените са под 70 000 - наполовина на наборите 1970-80. Тези хора вече са на 22 години. Отделно че много ги няма в България и няма да ги има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 2
Blueberry
преди 5 години
Ваня Кастрева, началник на РУО - София-град: Над 850 са свободните места, така че има достатъчно места. Отчитаме обстоятелството, че за първа година, от много години насам, имаме свободни места във всички желани училища. В 91 немска гимназия има три места, в Софийска математическа гимназия има три места, в ТУЕС има едно място. Това се дължи на обстоятелството, че родителите имаха правото да направят своя онлайн избор да кандидатстват в различни области. Когато децата са класирани в две области и те всъщност имат правото да изберат къде да се запишат, то се получава незаписване в дадено училище и местото остава незаето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 29 rate down comment 3
Blueberry
преди 5 години
130 К за завършен апартамент с нормални размери в бял квартал скъпо ли ти се вижда? Какво му плащаш - 1/3 млн. лв. като приключиш с транзакцията, пренасянето/обзавеждането. Колкото наемът на същия за над 30 години. Палиш свещ да не протече покрива дотогава, да не падне изолацията, да не се спука стената и си живееш живота. Българската мечта!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 31 rate down comment 1
Спящият бик
преди 5 години
Критерият "достъпност", който от известно време циркулира в материалите от агенции и банки, е доста манипулативен. Това, че някой изсарва повече, не означава и че е по-глупав, за да купува надценени активи, напротив!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 54 rate down comment 2
Моабет да става
преди 5 години
Ще предложа и моето виждане за имотите на зелено. Има народна приказка "око да види ръка да пипне". Много хора не могат да си представят добре жилището гледайки го само на скица. Купуват квадратни метри и изложение. После се оказва че са неприятно изненадани когато видят резултата. Не харесват дограмите и вратите как са монтирани. Стаите са по-малки отколкото са си представяли. Изложението се оказва към шумен булевард или фасадата на отсрещен блок. И въобще не споменаваш риска жилището да не бъде завършено изцяло или в определен обем. Ако смяташ че няма такъв риск опитай да вземеш от банката заем и като гаранция импотекираш жилището купено на зелено
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 40 rate down comment 4
OB4AR
преди 5 години
И защо да платя 100к евро за апартамент, след като 50к ми носят достатъчно доход за да го наема и да не се занимавам със съседи, ремонти, данъци и проблеми?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 33 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
Имаш грешка. Не работя в сферата на недвижимите имоти в момента. За да сме коректни, имах ангажименти за около месец в бранша, което не ме прави брокер, дори бивш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 36
Hristo777
преди 5 години
Ти шизофреник ли си ?Брокер си, а казваш не вярвайте на нищо, което казват брокерите...плача
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 46
s3
преди 5 години
Статията е добра, но е прекалено подвеждаща. Описаните случаи са все от заплетените, искали да продадат, че после и да купят, те. нормално е да им отнеме значително време за такива операции. Иначе, и това за имотите на зелено е вярно, нормално е като купуваш на зелено цената да е на нивото на завършеното. Ще питате защо? Ами защото на зелено може да си избереш по-добър апартамент, с по-добро изложение, на по-добър етаж. Останалите след това апартаменти да се продават след завършване обикновено не са най-добрите, я гледат само на север, я са на 1-ви етаж или на последен, и т.н. За избора се плаща.Така че за балон е пресилено да се говори след като се вижда че реалният избор не е голям.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 49 rate down comment 7
melon
преди 5 години
В част от случаите, тези дългосрочни ипотечни заеми са безумни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още