Търсенето на имоти в София расте, но същевременно се наблюдава увеличение и на т.нар. „тъмни прозорци“ - необитаемите жилища, съобщават от консултантската компания Имотека.
Най-осезаем е проблемът в централните райони на столицата, където в някои сгради делът на празните жилища надминава 60%. Те са извън пазара на имоти, като това се отразява и на състоянието на сградния фонд, коментира изпълнителният директор на компанията Любомира Атанасова.
Необитаемите жилища пречат на нормалното поддържане на сградите, защото се затруднява събирането на входни такси. Така реално живущите трябва да плащат дела на отсъстващите собственици, а мотивацията за подобни инвестиции е ниска.
Същевременно центърът на столицата е все по-атрактивен от гледна точка интерес на инвеститори към краткосрочно отдаване на жилища под наем чрез платформи като Airbnb и Booking.com. Затова и „тъмните прозорци“ ще определят бъдещето на пазара в централните райони на столицата.
Проблеми със собствеността
Често необитаемите жилища имат проблеми със собствеността или пък са собственост на много наследници, които не могат да се разберат помежду си за имотите.
При някои жилища има проблеми с уреждането на правото на собственост – от липсващи или трудни за проверка нотариални актове до новопоявили се завещания, и това бави или прави невъзможни продажбите.
Има и собственици, които задържат апартаментите си умишлено в очакване на по-подходящ момент за продажба. За тях обаче е важно да знаят, че дори и да се постигне значителен ръст на цените, което брокерите не очакват, стойността на един амортизиран имот в рушаща се сграда няма как да се покачва, коментира Атанасова.
„Ако едно жилище няма да се ползва или отдава под наем, по-разумно е да се продаде. Ако един собственик няма възможност да полага грижи за многостаен апартамент, икономически и социално правилно решение е да го продаде“, допълва тя, като посочва, че със средствата може да се купи по-малък или нов апартамент, който би бил и по-ликвиден на пазара.
Възход на краткосрочните наеми
Заради увеличаването на туристическия поток към София се засилва и интересът на инвеститорите към жилища, които краткосрочно се отдават под наем чрез различни онлайн платформи.
Най-атрактивните райони за краткосрочен наем са точно централните – бул. „Витоша“ и НДК, пл. „Св. Неделя“, пл. „Възраждане“, бул. „Христо Ботев“, ул. „ген. Йосиф Гурко“, бул. „Дондуков“, пл. „Независимост“, Малките пет кьошета (в района на ул. „6-ти септември“) и т.н.
Туристите внасят сериозно оживление в Центъра, част от празните апартаменти вече имат нови обитатели, инвеститорите имат мотив да поддържат и входа и фасадата на имотите, което качествено променя средата, посочват от Имотека.
Българи в чужбина
Сред собствениците на необитаеми жилища са и българи, заминали в чужбина, които още нямат яснота дали ще се върнат в България, или ще се устроят трайно извън страната.
Същевременно обаче доста българи, които работят в чужбина, купуват жилища в България. Тези сделки чувствително се увеличават спрямо миналата година, отчитат от Имотека.
Купувачите са два типа - едните търсят по-добра доходност за спестяванията си спрямо банковите депозити, като възвръщаемостта на жилищата в София може да достигне и 5-7% при дългосрочен наем.
Вторият тип купувачи обмислят връщане в родината и търсят жилище за лично ползване. Често този тип клиенти първо търсят апартамент под наем, в който да живеят за кратък срок от време и след това предприемат действия за покупка. Времето, в което живеят под наем, им дава възможност да се установят отново тук, за да бъдат сигурни при покупката.
преди 7 години Какво мислите Вие за мен и какво смятате грам не ме интересува , само завистлив бедняк ще обяснява ,че даден данък е нисък и там е някъде причината за нещо , а завистливи хора тук ,с малка заплатка , големи претенции , някое смешно образование от поредното платено "висше"училище и преживяващи някъде под наем колкото искаш.. Ето живо доказателство- коментара на panther над вашият . " всичките крадци и тарикати и аверите им са се нагушили яко с имоти " Някои хора сме инвестирали в имоти , а не в акции на борсичката за балъци /БФБ/ , работили сме доста за тях , само луд или бедняк ще иска да се плащат по високи данъци за каквото и да е ! В София данъчните оценки са доста високи. По висок данък води единствено до по ниска събираемост , по високи наеми и още по лоша поддръжка на сградите, влече всякакви цени нагоре .Такса смет ще я оставят ,като данък , защото иначе нищо не могат да съберат , само стриктните български пенсионери я плащат , те я променят от 10год и ще я променят още 20год отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Имотните данъци са много ниски в България, за съжаление всичките крадци и тарикати и аверите им в парламента са се нагушили яко с имоти и са наляли крадените и прани пари пак в имоти, та ще натискат до последно данъците да са ниски. Такса смет е напълно законна и се определя по съответната наредба в съответната община. Смешни са хора които не искат да плащат за да има ред, после реват че нямало ред и имало наематели прасета, и накрая реват че в Германия "било много зле" защото имало ред, и наемателите прасета нямали никакъв шанс да се нанесат под наем в нормално жилище.. Е те т'ва е хем боли, хем сърби и изобщо да не знаеш какво точно искаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Предвид коментара, мисля, че Вие сте без имоти. Аз лично притежавам достатъчно имоти и да, данъка е нисък. Не става дума хората да нямат и в момента основното жилище е с отстъпка 50%, а максималния възможен размер, който не се прилага, е 4,5 промила(0,45%) от данъчната оценка, която е доста далеч от пазарната. В София данъка е 1,875 промила. Единственото за което сте прав е данък смет, което живот и здраве да почне да се променя в близките години, то обещания бол, ама... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Подобен анализ може да направи само човек не притежаващ имоти . Нисък бил данъка на апартаментите и за това ги притежавали . Ами да вдигнем тогава данъка на 10% годишно върху данъчната оценка за притежание на апартамент , та да станем като Западна Европа , всичко собственост на банки и корпорации , а обикновените хора да нямат собствености и да се гърчат под наем !Дори са високи данъците на жилищата в България спрямо доходите на хората , отделно има и незаконен данък /такса/ смет върху цената на жилището .А относно това дали пустеят , трябва някои хора да се замислят ,че неподходящите наематели , неработещата съдебна система , правят често по добре пустеещ апартамент отколкото лоши наематели .В Германия се предплаща поне 3 месеца депозит при наем , отделно всеки има досие , не можеш да наемеш и колиба , ако нямаш история и кой да гарантира за теб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Скоро ще има сгради и със 100% тъмни прозорци! Това е неизбежно имайки предвид че според последните статистики България е на първо място в света по отрицателен прираст на населението. Така както се обезлюдиха напълно стотици села, сега ще започнат да се обезлюдяват и цели градове. И някой градове ще се превърнат отново във села.Народа се топи все едно се води война срещу нас. Пенсионерите се увеличават, младите намаляват. Половината от младите емигрират в чужбина, другата половина които остават в Бг рядко имат повече от 1 дете. Повечето май и едно нямат вече.А чувам че бизнеса вече подготвя да внася работници от Индия и Африка. Във някой сектори кризата за работна ръка е много сериозна. Може да се стигне и до фалити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всъщност проблема не е в наличието на тези имоти, това е следствие, проблема е в ниската стойност на притежаването им. На първо място, разбира се, е нереалистично ниският данък на жилищните сгради. На второ е нежаланието на общините да събират и ниският данък и да се издирват собствениците, въпреки наличието на всички средства за това. На трето място е невъзможността и често и нежаланието на етажната собственост да поддържа общите части, респективно и да изисква от всички собственици да плащат за това, а основна причина за това е отново в общинската администрация, която не желае да изисква от етажната собственост да се прави, право, което имат. Не случайно се подариха 2 млрд., за да се оправят малко фасади, които отново ще са в същият грозен вид след някоя и друга година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Имало едно време БГ...но последният който си тръгне и няма на кого да каже сбогом със сигурност ще е софиянец и най-вероятно ще е брокер на имоти.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хора, в момента няма балон на НИ. Може би след известно време ще се случи, но засега просто цените се вдигнаха. Може да има корекции, но е рано за събитията от 2008. Личното ми предпочитание е цените да си бяха останали, както преди 3-4 години, но пазарните реалности са си реалности. Брокерите не са чак такъв фактор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Да продължават да помпят простите брокери. Те и те ще патят от алчността си. И то най-вече те, като ги чакат пак гладни години. Още по-лошото е, че се връзват балъците купувачи. Ако имаха малко повече акъл в главата, нямаше да търсят и купуват коптори за бомбастични цени и пазара щеше да се нормализира. Не само, че тия цени не са балансирани в момента, те са ненормално високи. София почва да гони Будапеща например. А по нищо не отговаря на там... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Смятайте, ако у Софето е 60 процента на тъмно, у провинцията ква леш е! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар