IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какъв е потенциалът на пазара на жилища в строеж да удържи ръста?

Цените на жилищата "на зелено" стопяват разликата със завършените жилища

08:20 | 08.03.16 г. 32
Какъв е потенциалът на пазара на жилища в строеж да удържи ръста?

Едва ли някой си е мислел допреди няколко години, че сделките с жилища „на зелено“ някога ще се възстановят с толкова бързи темпове, както преди кризата. От миналата година обаче се наблюдава връщане на интереса към покупката на жилища в строеж както за собствено ползване, така и с цел инвестиция.

Тенденцията е за пазара основно в София, както и най-големите градове на страната – Пловдив, Варна, Бургас, но постепенно се наблюдават признаци за активизиране на този пазар и в някои от областните градове, например Велико Търново, Благоевград, Стара Загора и други.

Основните причини – от една страна недостигът на качествени имоти ново строителство, а от друга – ниските лихви по депозитите, което стимулира повече хора да насочат спестяванията си към вложение в имот.

В много от случаите новопостроените сгради дори не стигат до агенциите за имоти, тъй като по-голямата част от жилищата се реализират директно от инвеститора. Купувачите се възползват от възможността да изберат разположението на жилището си от гледна точка на изложение и етаж, а могат и да направят промени в жилището по време на самия строеж.

Ако купувачите обаче се насочват към сгради в строеж в търсене на по-ниска цена, вероятно трябва да преосмислят стратегията си. Напоследък цените на жилищата в строеж догонват цените на вече завършените жилища и имотите старо строителство заради дисбаланса между търсене и предлагане. Така възниква въпросът докога ще продължи подемът на пазара въпреки очертаващото се силно ново строителство в големите градове предвид издадените през миналата година разрешителни за строеж.

Друг въпрос е доколко пазарът на жилища в строеж не следва амбициите на инвеститорите, отколкото нуждите на купувачите. Остава и проблемът с риска за купувачите, тъй като няма схема за плащане, чрез която той да бъде избегнат. Евентуални загуби биха могли да се минимизират при сключване на сделка с достатъчно авторитетен инвеститор, с подписването на договори с ясни срокове и ангажименти от страна на строителя и сключване на застраховка при евентуален фалит на строителя.

Банковата политика – катализатор на пазара

Политиката на банките – намаляването на лихвите по депозитите и кредитите, е основен катализатор на пазара на недвижими имоти през последната година.

Първите признаци за раздвижване на този пазар се появиха при затварянето на Корпоративна търговска банка, но както се оказа – това не беше спорадично. Много от клиентите на банката търсеха вариант за влагане на парите, които си възстановиха, като тези, на които не им достигаше малко за покупка на имот, а не искаха да теглят кредит, се насочиха към варианта сделка „на зелено“ с отстъпка.

Банковата политика подкрепя и експанзията на пазара на имоти в строеж. През последната година се засили реализацията на нови проекти с финансиране от банките, а много от купувачите на имоти „на зелено“ си осигуряват кредит от банката, която финансира инвеститора, при по-добри условия.

Банковото финансиране за купувачите обаче влиза при издаване на Акт 14 за сградата – т.е. завършен груб строеж. Обикновено финансовите институции отпускат около половината от необходимата сума за покупка, т.е. сделките „на зелено“ са по-подходящи за купувачите с по-висок дял собствено финансиране за сделката.

Последна актуализация: 10:29 | 12.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

31
rate up comment 5 rate down comment 0
panther
преди 8 години
Според НСИ заетите в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" на НАЦИОНАЛНО ниво са 76 833. тука са всичките SAP- MAP, HP, MS, VMW, Johnsons етц + мобилните оператори дето само те са десетина хиляди служители сигурно. Средната заплата за сектора е 2 095 БРУТО, което е почти 1650 НЕТО.Всъщност по данни от преди 2-3 години в цялата страна нямаше 100К души от всички сектори които да се осигуряват на максимума. А големите фирми вкл гореизброените са си 100% на светло, така че статистическите данни са 100% достоверни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
при нас пазара няма нищо общо и без тва с нормалния пазар, затова трябва допълнителни мерки, за да може тези които нямат да им се даде шанс да имат жилище по някакъв начин. Като вдигат % заради лошите кредити - това си е техен проблем с вдигане на лихвите ше си навлекат още повече лоши кредити. Това, че са раздавали неправомерно кредити на *** и пульо на лихва 10% за това са виновни самите банки не хората които са ги взимали нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 0
bojko84
преди 8 години
Е не работи така пазара, а и не е справедливо на някой, само защото идва от по-малко населено място и му е трудно да му дадат автоматично кредит на по-ниска лихва. Така тези хора, които са по-уязвими и склонни да изпаднат във финансова криза могат в един момент да спрат да плащат и тези лоши кредити да натоварят останалите коректни платци.То сигурно отчасти и заради това лихвите по кредитите в БГ са толкова високи - заради високия процент лоши такива.А иначе нека всеки живее и работи където иска в БГ - 21 век сме и няма абсолютно никакво значение къде си роден - ако можеш да си го позволиш и допринасяш с труда си на обществото можеш да живееш където си искаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
да колегас но не всички в София са вишисти с 2-3 год. стаж. Има доста учили навънка после се прибраха имах хубава работа в София ей в HP, Microsoft, SAP, Oracle, Coca cola взимат там по 2500 - 3000 това става въпрос за бройка от 100 000 човека (повечето са от Соф. и си имат жилище) някъде а София е 1.3 млн. с пришълците от околията и другите градове 2млн. там не всички са вишисти от Лом или Перник Ямбол, Хасково etc. Тези хора нека си бачкат в София, но за тях ще е невъзможно за закупуване на жилище за тва ставаше въпрос. Е добре що не го напраат така, че и тея дет идват в София и нямат джан джун да им дават преференциялни кредити с 2% лихва така ше могат покупките да се увеличат, но наще алчни за 400% печалба, банките и те и глей кво става ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 1
bojko84
преди 8 години
Да, има такива, които карат с 650, но има и такива, които карат и с 1600. Златната среда /официално/ е около 1000 лв нето в момента. Говорим за специалисти с висше образование и 2-3 години опит. Тия, които работят за 600 лв и нямат жилище в София нямат шанс да оцелеят при средна цена на малко жилище под наем извън центъра от около 400 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
София я познавам някъде от бая отдавна т.е. от как съм се родил там и го знам какво е а средната нетна над 1000лв. бих искал да е така, мда но не е така. Има бая работши клас където кара и с 650 даже и по-малко, просто това е истината за новодошлите софиянци - разбирам те ако нямат в София нищо ше им е тегаво и то бая тегаво с хилка, но кво да се прай такъв е живота .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 1
sssaaa
преди 8 години
Най-релано може да се направят колко излиза себестойността на един имот по следния начин:1. Колко пари отиват средно на квадратен метър за строителство (тук се включват всички разходи свързани с документация, строителни материали и труд)2. Обикновенно цената на парцела, който се закупува за да се строи на него е около 10-30% от точка 1 в зависимост от района.Та при средни цени за строеж до шпакловка излиза като себестойност около 200-300 Евро/кв, като добавим тук и разходите по точка 2 + още 50 евро на квадрат. И какво излиза, че себестойността на един имот е около 250-350 Евро.кв.Добавяш и желана печалба и всичко излиза около 600-700 Евро/кв.Всичко над тази сума е печалба от Маркетинг и балонизиране на този бранш.Може би ви е малко трудно да повярвате в тези цифри, но ако имате малко време да отделите бихте могли да потърсите какви са средните разходи за покупка на имот, както и последващо изграждане на жил. сграда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 9
skeptika
преди 8 години
едно не разбирам....Кой плаче на Чужд Гроб....Безплатно ???...........я се радвайте , че ще има хора-изгубили от покупка сега !!!лошото е , че такива като долнопишещите Никога няма да Купят...Трябват Пари !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 1
pepince
преди 8 години
За бога братя, стройте , стройте, имотеца не ще хляб и вода...особено като прибереш парата и го зарежеш преди акт 15 :)...да се оправят потърпевшите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 14 rate down comment 2
barnabas
преди 8 години
Аз не мога да ви разбера повечето хора - какво се бутате да ги купувате тия апартаменти в София? Намерете си по една сгодна женица, делете си наема на 2, съберете малко пари, купете си една стара къща на 100-тина км от София (например в Благоевград), стягайте я когато остане някой лев и като дойде време за пенсия си се нанасяйте там. Много по-изгодно от това да робиш на банката 20-30 години - няма нерви, няма стресове ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още