2015 г. скоро ще бъде история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2015 г."
В кризисните години на всички опити за по-оптимистични прогнози за пазара на имоти се гледаше с насмешка. С фразата “сега е моментът за апартамента” се иронизираше всеки наблюдател на пазара, дръзнал да предположи, че цените са стигнали онова дъно, което е най-изгодно за купувачите, и че нов съществен спад не се очаква.
Моментът за най-изгодна покупка на жилище като че ли настъпи през 2013-2014 г., когато цените видимо се стабилизираха. С първите опити за ръст на офертните цени на пазара започнаха да излизат купувачите, които се двоумяха дали е дошло точното време за сделка. Банковата криза от лятото на миналата година даде допълнителен тласък на пазара, който продължава да се подхранва от получената инерция.
При сегашните лихвени нива хората не виждат смисъл да държат пари по депозити и търсят алтернативи. Най-познатата алтернатива за инвестиция в България си остава имотът. А и както се оказва, въпреки цикличността на пазара, имотите добре опазват стойността на парите, ако се гледа в по-дългосрочен план (20 и повече години). И пак с уговорката, че говорим за най-големите градове на страната.
С възстановяването на пазара се възстановиха обаче и “позаспалите” покрай кризата проблеми – с нелоялната конкуренция и некоректните практики, които ощетяват купувачи и наематели, и непрозрачността. Тук обаче светлина в тунела едва ли ще видим скоро, защото регламентацията на дейността в бранша така и не влезе в дневния ред на нито една институция.
Ръст, ръст, ръст…
Едва ли има агенция за недвижими имоти в големите градове, която да не говори за ръстове по всички показатели – доверие, търсене, огледи, сделки, бюджети и цени. Това дава увереност и на строителните компании да стартират нови проекти, подкрепена и от интереса на купувачите към имоти “на зелено” заради по-атрактивната цена.
“Тази година приключва с уверено възстановяващ се имотен пазар в София. Броят на сключените сделки се увеличи при стабилен ръст в цените около 6% за годината. Строителната активност значително нарасна - двойно повече разрешителни за строеж и също толкова реално новозапочнати сгради. Ясно се вижда, че търсенето расте, доверието се повишава и все повече сделки се сключват „на зелено“, коментира пред Investor.bg изпълнителният директор на консултантската компания "Bulgarian Properties" Полина Стойкова.
Според "Адрес Недвижими имоти" основна тенденция е разширяването на търсенето в повече ценови сегменти, не само в най-ниския. Ако преди основният дял от интереса към жилищното строителство е бил за имоти за 40-50 хил. евро, то днес наблюдаваме сериозен процент запитвания и сделки за апартаменти до 70 хил. евро, както и за такива до и над 100 хил. евро, като към тях се насочват инвеститори, а не купувачи на първо собствено жилище.
Данните на компанията показват, че сделките с цел инвестиция достигат 20 на сто от всички сделки, осъществени с посредничеството на "Адрес". Намалява осезаемо и периодът на сключване на сделка – договор за покупко-продажба вече се подписва до 3 месеца, като голяма част от купувачите търсят жилище дори само месец.
Що се отнася до цените, "Bulgarian Properties" отчитат, че през третото тримесечие средната цена на продадените апартаменти в София e 794 евро/кв.м при 780 евро/кв.м за 2-рото тримесечие и 750 евро/кв.м за третото тримесечие на 2014 г. Т.е. ръстът за тримесечието е приблизително 2%, а на годишна база достига 6%, като средната цена достига 66 500 евро.
Най-търсени са имотите в централната част на София и южните квартали, в кварталите, разположени в полите на Витоша, а също така и в “Младост”, според "Bulgarian Properties". Налице е интерес и към квартали като “Витоша”, “Студентски град” и “Манастирски ливади”, където има добро предлагане на имоти в сгради ново строителство на цени в диапазона 650-750 евро/кв.м. Най-скъпо се продават имотите в центъра и в “Лозенец” - 1100-1300 евро/кв.м.
За цялата година повечето агенции очакват умерен ръст на цените на водещите пазари от порядъка на 5-10% в зависимост от локацията. Доходността в София също е висока - Bulgarian Properties я изчислява на над 5 на сто, като в най-предпочитаните квартали и при новото строителство тя надвишава дори 6 на сто годишно.
преди 8 години Мдааа, яко наливане в ПР, ррррррррръст на манипулации и шменти капели :) ...ножа е опрял до кокала вече... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години е по колко вече ве ако имам 5 апартамента какво да си взема още 5 и да има така ли ? Жилища се купуваха като станаха девалвациите с парите през 90те сега с тея кредити и простотии просто забрави ....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Някои хейтват, други печелят. Научете се да вървите пред тенденциите, а не да обирате трохите след тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години от как съм регистриран в тая страница се строшиха да се купуват апартаменти, то хора не остана в държавата, но се купуват жилища х3 - 4 да има и за резерва ..... нема лабаво :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Яко наливат в пи ар. Отделно ще дават едни кинти за лобиране по законодателите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вероятно и на пари.. То бяха статии, то чудо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар