IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищният пазар през 2015 г. - положително развитие не само на думи

Прогнозите са благоприятни, но умерени, защото пазарът се подхранва от вътрешни фактори и от местното търсене

16:40 | 24.12.15 г. 26
Жилищният пазар през 2015 г. - положително развитие не само на думи

Има ли пазар извън София?

Следкризисните години все повече затвърждават усещането за пазар не на две, а на няколко скорости, подобно и при икономическото развитие. От данните на Агенцията по вписванията се вижда, че пазарът в София се разраства с такива темпове, че е невъзможно да не дава отражение на пазара като цяло, особено на фона на икономическия застой и обезлюдяването в обширни региони на страната.

Като цяло можем да отбележим, че усещането е за трайно възстановяване в най-големите градове след столицата. “Тези градски жилищни пазари показаха много добра жизнеспособност и привлякоха вниманието и доверието на местните купувачи и инвеститори. В допълнение, наемните пазари в големите градове също се развиват много добре и дават допълнителен стимул за инвестиция в имот”, коментира Полина Стойкова.

“Четирите най-големи града в страната, включително и София, се развиват с доста добри темпове и има предпоставки за устойчиво развитие през следващите години поради тяхното икономическо развитие, вътрешната миграция към тях и по-добрите перспективи за стабилна работа и доходи. Към тези градове можем да причислим и Стара Загора, който също се развива с много добри темпове”, заключава тя.

От Адрес подчертават, че в средно големи градове като Благоевград, Велико Търново, Стара Загора, вече се наблюдава възходящата тенденция, ясно видима в София. В тези населени места е наличен сериозен интерес към покупка на имоти, особено към ново строителство. Периодът на сключване на сделка също е скъсен, подобно на големите градове и София. Ръст в цените като цяло обаче не се наблюдава, отчитат от компанията. В по-малките населени места, които не са областни центрове, пък е трудно изобщо да се говори за отчетливо наличие на възходящи тенденции. 

Наем или заем – има ли дилема?

Предвид раздвижването в София и големите градове дилемата "наем или заем" явно се решава в полза на покупката на собствен дом. Решението за покупка в крайна сметка винаги се взима под влиянието на пословичните български традиции, но пък бегла сметка показва, че на “ринга” наем-заем почти изравняват резултата.

За хората, които в кризисните години не изгубиха работата си и не се наложи да преглътнат намаление на доходите, сметката е в полза на собствено жилище заради натрупаните спестявания, които могат да вложат в имот под формата на по-голямо самоучастие. Колкото по-голям е собственият дял на финансиране на сделката, толкова повече вноската по ипотечния кредит пада под наемните нива (между 300 и 600 евро за средностатистически дву- или тристаен апартамент в София, в зависимост от района).

За купувачите, които отново се осмеляват да посегнат към кредита като вариант за финансиране на по-голяма част от сделката (80-90%), сметката би излязла само при покупката на жилище в по-ниския ценови сегмент. Такива не липсват предвид продължаващото плавно понижение на лихвите по кредитите и завръщането на банките на ипотечния пазар, както и стабилизирането на икономиката.

От миналата година кредитополучателите могат да разчитат и на малко по-голяма законова защита предвид промените в закона за потребителския кредит, които бяха насочени към ипотечното кредитиране и с които отпаднаха редица такси и се внесе повече яснота при определянето на лихвените нива.

През следващата година, когато ще бъде приет специален закон за ипотечното кредитиране, с който се въвеждат европейските разпоредби за ипотечния пазар, таксата за предсрочно погасяване ще отпадне за всички кредити след първата година. При кандидатстване за кредит клиентите ще получават единен информационен формуляр, който да позволява по-лесно сравнение между офертите, всички допълнителни такси ще се начисляват по специална формула, регламентира се и дейността на кредитните консултанти.

Клиентите ще получат правото да поискат и превалутиране на заемите, а банките ще са задължени да ги уведомяват при по-резки промени на погасителните вноски.

Законът е предназначен по-скоро да защитава интересите на крайните потребители, т.е. приемането на закона би следвало да улесни купувачите и да даде допълнителен тласък на пазара, прогнозират от "Адрес Недвижими имоти". Агенцията не изключва обаче преди второто четене в закона да бъдат въведени други промени, но в този си вид новата регулация ще има по-скоро благоприятен ефект.

Последна актуализация: 16:40 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

6
rate up comment 21 rate down comment 2
pepince
преди 8 години
Мдааа, яко наливане в ПР, ррррррррръст на манипулации и шменти капели :) ...ножа е опрял до кокала вече...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 2
michaelis12
преди 8 години
е по колко вече ве ако имам 5 апартамента какво да си взема още 5 и да има така ли ? Жилища се купуваха като станаха девалвациите с парите през 90те сега с тея кредити и простотии просто забрави .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 29
Sakamano
преди 8 години
Някои хейтват, други печелят. Научете се да вървите пред тенденциите, а не да обирате трохите след тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 39 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
от как съм регистриран в тая страница се строшиха да се купуват апартаменти, то хора не остана в държавата, но се купуват жилища х3 - 4 да има и за резерва ..... нема лабаво :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 3
melon
преди 8 години
Яко наливат в пи ар. Отделно ще дават едни кинти за лобиране по законодателите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 3
VicKing
преди 8 години
Вероятно и на пари.. То бяха статии, то чудо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още